Koszt utylizacji eternitu w Bieruniu i jego refundacja
Ile wynosi cena za tonę utylizacji eternitu w Bieruniu? Tego rodzaju usługa może nas kosztować ok. 350 zł. Przy ostatecznej wycenie największe znaczenie ma masa zadaszenia z tego niebezpiecznego materiału. Na szczęście da się się starać o całkowitą, 100% refundację poniesionych kosztów, o ile nasz dach jest uwzględniony w liście inwentaryzacyjnej. Jeśli nie, powinniśmy poprosić o jego wpisanie. Wszystkie kwestie na ten temat można znaleźć w swojej gminie. Dzięki temu demontaż i wywóz eternitu/azbestu w Bieruniu może nas wynieść 0 zł! WasteMaster wyszuka dla Ciebie optymalnych znawców i zajmie się odpadami!
Jak wygląda utylizacja azbestu?
Robota nad materiałami niebezpiecznymi jest opisana określonymi przepisami i musi być wykonywana pod nieprzerwanym nadzorem. Po odgrodzeniu i zabezpieczeniu miejsca prac, zezwolone jest przystąpić do uważnego demontażu budulca z układu budynku. Istotne jest, by azbest nie przedostał się do środowiska, stąd pomieszczenia muszą być izolowane i dezynfekowane, tak, aby nie dopuścić do przekroczenia limitu dopuszczalnego stężenia pyłu w powietrzu. W takim wypadku, wystawieni na ryzyko pracownicy powinni przejść do komory dekontaminacyjnej, oczyszczającej organizm z nadmiaru szkodliwego kurzu. Podstawą bezpiecznego i pomyślnego procesu utylizacji azbestu jest nieprzerwana kontrola i monitoring oraz poprawna klasyfikacja użytku. To dlatego, firmy uprawnione do tranzytu azbestu są zobowiązane nie tylko odpowiednio zabezpieczyć materiał, ale i dostarczyć go w specjalnie przystosowane składowiska. Po złożeniu płyt na głębokość około 3 metrów w ziemi, usługodawca spisuje i zostawia właścicielowi oficjalną kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów, które są istotne w procedurze utylizacji azbestu. Cena i koszty mogą bowiem zostać zrefundowane, co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dane gospodarstwo musi znaleźć się na liście oficjalnych budynków z materiałem azbestowym zobligowanym do usunięcia, co daje szansę na całkowity zwrot wydatków na prace utylizacyjne!
Utylizacja eternitu w Bieruniu – czy da się samemu usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Bieruniu chcemy powiedzieć, że nie można samemu usuwać azbestu z dachów ani innych fragmentów budownictwa. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest toksyczny dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio gromadzony i utylizowany. Zgodny z przepisami demontaż azbestu w Bieruniu jest dokonywany przez specjalistyczne przedsiębiorstwa usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, zatem warto już dzisiaj pomyśleć o takiej usłudze jak wywóz eternitu w Bieruniu.
Czy azbest można odróżnić?
Z pewnością jednoznaczne określenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie bez wsparcia eksperta. Azbest znajdziemy w pokryciach dachów niemal połowy posesji skonstruowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną wielkość wylicza się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit buduje także drobne urządzenia o zadaniach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Rozpoznanie azbestu, zatrudnienie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko rozsądna decyzja, ale i protekcja życia własnego i innych.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za zdjęcie płyt eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak poglądowa, a na jej rzeczywistą wysokość wpływa wiele wyznaczników – od gatunku materiału po ilość kilometrów od posesji od wykonawcy. Dla zainteresowanych dokładniejszym wyliczeniem kosztów utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster dostępny w naszej aplikacji, jest oparty na najwyższej technologii i bierze pod uwagę wiele indywidualnych dla jednostki parametrów. Jeśli posiadasz budynek z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia działań utylizacji azbestu. Cenniki komputerowe są tylko poglądowym udogodnieniem – więcej korzyści przyniesie Ci bezpośrednie skierowanie się do ekspertów z tej dziedziny, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami firmy WasteMaster.
Wszystko na temat azbestu
Jest związkiem z grupy pierwiastków nieorganicznych o charakterystycznej włóknistej budowie. To co go wyróżnia jest najmniejsza w przyrodzie wielkość włókien, która uodparnia surowiec na działanie czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Wspaniała izolacja, nieprzepuszczalność wody i ognia, wytrzymałość i elastyczność zarazem, a do tego konkurencyjna cena sprawiły, że pokrył niemal połowę wybudowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku budynków. Na niekorzyść, drobna struktura azbestu czyni go zagrożeniem, gdyż jest niewykrywalny dla narządów organizmów żywych. Zalega w postaci kurzu w drogach oddechowych człowieka o wywołuje poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym założeniem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zatwierdzono odpowiednie regulacje, uprawniające wybrane firmy do prac nad materiałem niebezpiecznym. Wstrzymanie produkcji surowca nie jest rozwiązaniem – trzeba zebrać płyty eternitowe i poprawnie zutylizować azbest. Cena takiego procesu jest niejednoznaczna, podlega indywidualnym parametrom, jednak można uniknąć kosztów jeśli złoży się wniosek do odpowiedniego organu państwowego. Jest przewidziane wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał,którym rozporządza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.