Czy azbest można odróżnić?
Z pewnością jednoznaczne określenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest trudne gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest znajdziemy w pokryciach dachów praktycznie połowy domów skonstruowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną wielkość wylicza się na 15 mln ton. Oprócz płyt dachowych, eternit buduje także drobne urządzenia o zadaniach izolacyjnych lub narażonych na wysoką temperaturę, w rurach i przewodach kanalizacyjnych. Zlokalizowanie azbestu, zatrudnienie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko rozsądna decyzja, ale i ochrona życia własnego i innych.
Z czego pojawiła się szkodliwość azbestu?
W przyrodzie znajdziemy około 150 minerałów o włóknistej budowie, w tym właśnie azbest. O jego wyjątkowości świadczy mikroskopijna i cienka struktura, która sprawia, że jest niezwykle wytrzymały, a jednocześnie plastyczny – dlatego stał się powszechny w budownictwie. To również doskonała warstwa izolacyjna, odporna na ekstremalne warunki i temperatury. Co spowodowało ogólnokrajowy nakaz wyeliminowania i zutylizowania azbestu?
Produkty eternitowe w wyniku wstrząsów mechanicznych lub podczas procesów niszczenia uwalniają do powietrza niebezpieczny dla środowiska pył azbestowy. Ma strukturę zbyt małą do zauważenia i wydalenia przez istoty żywe, w których gromadzi się na długie lata. Wykazuje silną rakotwórczość, powoduje także choroby płuc i oskrzeli, które z reguły są wykrywane stanowczo za późno. Zły wpływ azbestu minimalizuje aktualnie rządowy program zdejmowania materiału oraz napływ specjalistów z dziedziny utylizacji azbestu. Cena natomiast podlega nawet stuprocentowej refundacji, co dodatkowo zachęca do podjęcia koniecznych działań.
Samodzielna utylizacja eternitu w Nysie? Stanowczo nie!
Utylizacja eternitu w Nysie to nie jest błahe zadanie, które każdy z nas może samodzielnie wykonać. W trakcie rozbiórki tego surowca, z naszych domostw wydobywa się niezwykle toksyczny pył, który często prowadzi do wielu chorób. Dlatego demontaż azbestu w Nysie może być realizowany tylko przez fachowców, którzy mają odpowiednie narzędzia, uniformy, a przede wszystkim zezwolenia klimatyczne na tego rodzaju działalność. Pod żadnym pozorem nie rób tego samodzielnie! Możesz narazić się na nieprzyjemności i kary pieniężne nawet do 20 tys. zł. Dlatego lepiej postawić na fachowy wywóz eternitu w Nysie, który zorganizujesz dzięki WasteMaster.
Koszt utylizacji eternitu w Nysie – ile przyjdzie nam zapłacić?
Masz w planach utylizację eternitu w Nysie, jednakże trudno Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę zazwyczaj waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które niełatwo za każdym razem przewidzieć. Toteż warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny demontażu azbestu w Nysie. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę musisz przygotować na pozbycie się i wywóz eternitu w Nysie. W tym wypadku warto również zorientować się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile odpowiednio je udowodnimy i udokumentujemy.
Bezpieczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu rozpoczyna się od oznakowania miejsca i wyizolowania pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż podlega stałej kontroli stężenia pyłu azbestowego w powietrzu, a wszyscy pracownicy powinni być ubrani w szczelną odzież ochronną. Usunięte płyty eternitowe umieszcza się w workach foliowych i kieruje na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują głęboko pod ziemią. Na wszystkie działania wymagane w procesie utylizacji azbestu, dana firma powinna mieć legalne zezwolenia oraz papiery potwierdzające prace, które przekaże usługobiorcy.
W Polsce zaplanowano usunięcie eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań aktywizujących właścicieli do przerobienia nieruchomości. Jedną z metod jest staje się szansa na refundację kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać zwrócona od 40 do 100% wydatku. Warunkiem jest zgłoszenie budynku na publiczną listę obiektów „do wymiany” oraz złożenie konkretnego wniosku w urzędzie gminy. Poszczególne organy samorządowe realizują program w różny sposób, dlatego trzebaskontaktować się z nimi i dowiadywać o warunki funduszu.
Ile kosztuje wymiana eternitu i utylizacja azbestu?
Wielu posiadaczy wiekowych budynków, które w swojej konstrukcji posiadają elementy z eternitem, zwleka z podjęciem działań mających na celu właściwe zutylizowanie azbestu, często z uwagi na koszty jakich wymaga ten proces. Tymczasem, naruszany azbest uwalnia się do powietrza* i staje się bezpośrednim zagrożeniem dla istot żywych, ze względu na silną rakotwórczość. Trzeba zatem zaznajomić się z zasadami dotyczącymi składowania tego niebezpiecznego odpadu, tym bardziej, że zaplanowano fundusz przeznaczony na wsparcie tego rodzaju działań.