Azbest – występowanie
Choć kwestia ta dotyczy głównie dachów i konstrukcji budynków, azbest można spotkać w rurach, przewodach oraz do różnych materiałach służących izolacji. Największym problemem nie jest samo występowanie azbestu, a jego niszczenie lub błędne składowanie, które uwalnia groźne zanieczyszczenie do obiegu. Stąd tak istotne jest doprowadzenie do właściwej utylizacji azbestu, gdyż w przeciwnym razie zagrażamy zdrowiu i może być powodem obarczenia wysokimi sankcjami finansowymi. W kontroli budynku sprawdzi się wsparcie fachowcy, trzeba także pamiętać o poinformowaniu okręgowego inspektora pracy o zagrożeniu jeszcze przed rozpoczęciem prac demontażowych.
Co wpływa na koszty utylizacji azbestu? Cennik prac
Przede wszystkim, należy spojrzeć na rodzaj materiału, powierzchnię na jakiej leży oraz poziom trudności prac koniecznych do sfinalizowania procesu utylizacji azbestu. Cennik, jaki przyjęto średnio na rynku krajowym wskazuje około 300-350 zł za tonę zdemontowanego materiału. Dzięki objęciu surowca planem rządowym właściciel ma szansę na ubieganie się o dofinansowanie każdej procedury utylizacji azbestu. Cena podlega nawet stuprocentowemu pokryciu z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obliguje usługobiorcę do wpisania domu na listę obiektów szkodzących środowisku i złożenia odpowiedniego wniosku o zwrot kosztów.
Jeśli Twój budynek ma swoje lata lub pochodzi z rynku wtórnego, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem, specjalizującym się w klasyfikowaniu materiałów niebezpiecznych i utylizowaniu azbestu. Cennik,który wyświetlisz w zaawansowanej aplikacji WasteMaster szczegółowo oblicza wstępne koszty koniecznego do podjęcia procesu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, dużym doświadczeniem i wiedzą ekspertów – zapraszamy do indywidualnego kontaktu.
Utylizacja azbestu – wszystko co musisz wiedzieć
Kiedy odkryto szkodliwość azbestu natychmiast uniemożliwiono jego używania w przemyśle oraz wszczęto działania, służące bezpiecznemu usunięciu tworzywa z obiegu. Ten popularny w XX wieku budulec, z uwagi na swoje korzystne parametry i niską cenę, jest aktualnie dużym zagrożeniem dla środowiska i organizmów żywych. Niepostrzeżenie wywołuje poważne choroby, w tym nowotwory układu oddechowego, w związku z czym proces utylizacji azbestu jest uzasadniony i podległy prawom, które warto poznać.
Utylizacja eternitu w Opolu – czy można samemu usunąć azbest z dachu?
W kwestii utylizacji eternitu w Opolu pragniemy powiedzieć, że nie da się samodzielnie usuwać azbestu z dachów ani innych elementów budownictwa. Czemu? Dlatego, że pył azbestowy jest niebezpieczny dla zdrowia. Co więcej musi on być odpowiednio składowany i utylizowany. Odpowiedni demontaż azbestu w Opolu jest realizowany przez specjalistyczne firmy usługowe z tego zakresu. Przypominamy że do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich zabudowań, dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o takiej świadczeniu jak wywóz eternitu w Opolu.
Zdolności azbestu
Wpisujemy go do grupy pierwiastków nieorganicznych, występujących samodzielnie w przyrodzie. Wypełniają go niezwykle cienkie włókna, które powodują wyjątkowe zdolności surowca. Produkty z azbestu charakteryzują się silną odpornością na wstrząsy mechaniczne i związki chemiczne, termoizolacją, brakiem reakcji na ogień i wodę, a przy tym pomyślną dla sektora budowniczego plastycznością i zdolnością do rozciągania. Szacuje się, że pokrywa niemal połowę oddanych do użytku w drugiej połowie XX wieku posesji, bo przy tym wszystkim jest tani w produkcji, dzięki czemu zyskał przewagę konkurencyjną nad innymi tworzywami.
Trwałość włókien azbestowych i ich swobodne przemieszczanie się czynią je poważnym niebezpieczeństwem, gdyż potrafią niezauważenie wnikać do środka organizmów żywych. Atakują zwłaszcza drogi układu oddechowego, w których osadzają się rok za rokiem, prowadząc stopniowo do poważnych problemów zdrowotnych, jak pylica azbestowa, zmiany opłucnowe, a także nowotwór płuc i oskrzeli. Mechanizmy obronne nie radzą sobie z ich usuwaniem, ponieważ włókna azbestu są zbyt cienkie, aby je wyczuć. W 2009 roku rząd podjął się ogólnokrajowej akcji, mającej na celu totalne zutylizowanie azbestu. Cenę za demontaż i wywóz budulca proponują natomiast oficjalnie zatwierdzone firmy, których liczba wzrasta z każdym kolejnym rokiem.
Koszt utylizacji eternitu w Opolu
Dużo osób, które borykają się z problemem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Opolu. Otóż średnia cena za tonę wynosi ok. 350 zł. Z kolei waga pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale na ogół oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Opolu, trzeba pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednak nim zaczniemy się o nie starać, musimy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Opolu, a gminie zaprezentować formularz potwierdzający właściwą utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.