Koszt utylizacji azbestu: cennik i fundusz
Firmy, które zajmują się składowaniem odpadów z reguły proponują spersonalizowaną ofertę dla każdego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki w sieci są tylko przykładowe, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Wpływa na niego w głównej mierze rodzaj i wielkość materiału do zabezpieczenia – w Polsce przyjmuję się przedział od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena jest także zależna od takich parametrów, jak poziom zaawansowania pracy czy odległość między poszczególnymi miejscami prac, a zatem to ile kilometrów łącznie pokona usługodawca. Warto rozważnie decydować się na daną firmę, analizując poszczególne aspekty , ale także opierając się na doświadczeniu i wiedzy pracowników.
WasteMaster od wielu lat skutecznie realizuje procesy segregowania odpadów, zabezpieczania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, jakim dysponujemy, precyzyjnie wylicza koszty procedury w oparciu o szczegółowe dane na temat nieruchomości. Przestudiuj naszą stronę lub skontaktuj się z nami prywatnie – cenimy sobie indywidualne podejście i kompleksową pomoc.
Utylizacja azbestu – co musisz wiedzieć
Po odkryciu szkodliwości azbestu w jednym momencie zakazano jego wykorzystania w gospodarce oraz wszczęto działania, mające na celu bezpieczne wyeliminowanie materiału z obiegu. Ten atrakcyjny w XX wieku materiał budowlany, o korzystnych parametrach i niskiej cenie, stanowi obecnie duże zagrożenie dla środowiska i organizmów żywych. Potrafi niezauważanie wywołać poważne choroby, w tym raka układu oddechowego, w związku z czym proces utylizacji azbestu jest uzasadniony i podległy prawom, z którymi warto się zaznajomić.
Dostrzeżenie i zgłoszenie materiału
Odróżnienie azbestu nie jest sprawą oczywistą, gdyż nie posiada on istotnych różnic w stosunku do innych materiałów, wykorzystywanych w sektorze budowlanym. W poprawnej ocenie elewacji przyda się pomoc osoby wykwalifikowanej, która zarazem przedstawi wniosek, jak szybko należy wszcząć prace. Każda akcja składowa procesu utylizacji azbestu wykonana być musi przez legalnych usługodawców, gospodarujących wymaganą wiedzą i sprzętem – działanie na własną rękę może zostać ukarane karą finansową do 20 tys. złotych.
Wszystko o azbeście
Należy do grupy pierwiastków nieorganicznych o charakterystycznej włóknistej budowie. Odróżnia się najmniejszą w przyrodzie wielkością włókien, która uzdalnia surowiec do opierania się działaniu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Wspaniała izolacja, brak reakcji na wodę i ogień, wytrzymałość i elastyczność zarazem, a przy tym zachęcająca cena sprawiły, że jest obecny w dużej części wybudowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku posiadłości. Na niekorzyść, drobna struktura azbestu sprawia, że stał się dużym zagrożeniem, gdyż narządy organizmów żywych nie umieją go wykryć. Gromadzi się w postaci pyłu w układach oddechowych człowieka o wywołuje poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym celem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zatwierdzono odpowiednie regulacje, uprawniające wybrane firmy do prac nad materiałem szkodliwym. Nie wystarczy bowiem wstrzymanie produkcji surowca – trzeba usunąć płyty eternitowe i ostrożnie zutylizować azbest. Cena zabiegu jest niejednoznaczna, zależna od indywidualnych parametrów, ale koszty można złagodzić jeśli złoży się wniosek do odpowiedniego organu państwowego. Jest przewidziane wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał,którym rozporządza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Utylizacja eternitu w Jastrzębiu-Zdroju – lepiej postawić na legalny demontaż azbestu
Kusi Cię samodzielna utylizacja eternitu w Jastrzębiu-Zdroju? Raczej nie skoro znalazłeś się na naszej stronie. Jednak jeśli kiedykolwiek wpadniesz na zbliżony pomysł, to powinieneś pamiętać, że samodzielny demontaż azbestu w Jastrzębiu-Zdroju jest nielegalny i niesie ze sobą następstwa w postaci kar finansowych nawet do 20 tys. zł. Toteż dużo rozsądniej jest postawić na legalnie działającą firmę, która zaproponuje nam usunięcie i wywóz eternitu w Jastrzębiu-Zdroju z naszej posesji. Dzięki temu otrzymamy oficjalne poświadczenie rozbiórki toksycznego materiału z naszego domostwa, które w wypadku inspekcji będziemy mogli przedstawić władzom. Dzięki temu również mamy otwartą drogę do ubiegania się o gminną refundację poniesionych kosztów.
Jak przebiega proces utylizacji azbestu?
Co zasadnicze, podejmuje się go zdolna do tego rodzaju usług firma składująca odpady niebezpieczne – niewłaściwe działanie na materiale podlega sankcjom (grzywny oraz aresztu). Wykonawca musi powiadomić zobligowane organy inspekcji pracy o zidentyfikowanym zagrożeniu|niebezpieczeństwie#*# i strukturze prac utylizacji azbestu. Po odpowiednim odizolowaniu terenu, przystępuje się do demontażu materiałów eternitowych z powierzchni budynku. Prace przeprowadza się w szczelnych pomieszczeniach, przy stałym obserwowaniu stężenia azbestu oraz oczyszczaniu pokoju z pyłu. Wykonawcy, ubrani w ochronne stroje muszą pilnować by nie znaleźć się w miejscu o przekroczonym limicie zanieczyszczenia, a jeśli tak się stanie – poddać się leczniczemu oczyszczaniu organizmu. Po rozebraniu płyt z posesji i ostrożnym owinięciu materiału, usługodawca przewozi odpad na specjalnie przystosowane wysypiska. Musi mieć do tego odpowiednie zezwolenie, powinien również przekazać właścicielowi odpowiednie papiery, potwierdzające etapy utylizacji azbestu. Cena usług zależy od kilku czynników i warunków, które też warto poznać.