Koszt utylizacji eternitu w Gliwicach może być zrefundowany
Cena za tonę utylizacji eternitu w Gliwicach najczęściej wynosi ok. 350 zł. Oczywiście na końcową kwotę ma wpływ wiele rozmaitych kryteriów, jednakże już dzisiaj warto wiedzieć, że koszt demontażu azbestu w Gliwicach może zostać nam zwrócony z gminnych pieniędzy. Wszystkich szczegółów najlepiej dowiedzieć się w prawidłowym podmiocie czy urzędzie, jednak już teraz wiadomo, że do tego procesu będzie niezbędna dokumentacja. Jaka? Taka jak np. zaświadczenie o właściwym usunięciu i wywozie eternitu w Gliwicach z naszej posesji. Takie zaświadczenia są wydawane przez profesjonalne przedsiębiorstwa, które zajmują się tego rodzaju usługami.
Utylizacja eternitu w Gliwicach – lepiej postawić na legalny demontaż azbestu
Kusi Cię samodzielna utylizacja eternitu w Gliwicach? Raczej nie skoro znalazłeś się na naszej stronie. Jednak jeżeli kiedyś wpadniesz na podobny pomysł, to powinieneś pamiętać, że samodzielny demontaż azbestu w Gliwicach jest nielegalny i niesie ze sobą konsekwencje w postaci kar finansowych nawet do 20 tys. zł. W związku z tym dużo rozsądniej jest postawić na prawnie działającą firmę, która zaproponuje nam pozbycie się i wywóz eternitu w Gliwicach z naszej posesji. Dzięki temu uzyskamy oficjalne zaświadczenie rozbiórki szkodliwego materiału z naszego domostwa, które w razie inspekcji będziemy mieli możliwość przedstawić władzom. Dzięki temu również posiadamy otwartą drogę do ubiegania się o gminną refundację poniesionych kosztów.
Najważniejsze zasady bezpiecznej utylizacji azbestu
Podstawą dobrej pracy jest *#*kontrola|obserwacja#* i bezpieczeństwo. Teren prac podlega konieczności odgrodzenia i oznakowaniadla przechodniów, a pomieszczenia szczelnie muszą być wyodrębnione. Podczas rozbiórki, pracownicy, wyposażeni w specjalistyczne odzienie, powinni być wyjątkowo czujni, a w momencie zagrożenia zdrowia skierować się do komory dekontaminacyjnej. Warto korzystać z maszyn monitorujących zawartość azbestu w powietrzu oraz dobrze odświeżających powietrze (jak odkurzacz ciśnieniowy). Po ściągnięciu materiałów z eternitem, następuje jego odpowiednie zabezpieczenie oraz przewiezienie i złożenie w ziemi, na specjalnie przygotowanych składowiskach. Po wykonaniu potrzebnych czynności, wykonawca powinien zostawić po sobie niezbędne dokumenty, a w szczególności karty ewidencji i przekazania odpadu. Jeśli wybrany budynek znajdzie się w spisie nieruchomości podlegających obowiązkowi zutylizowania azbestu, cena procesu może zostać pomniejszona dzięki funduszowi państwowemu, przeznaczonemu na ten cel. Z tego powodu, warto wybierać legalnych wykonawców, zbierać dokumentację i pilnować wszystkich etapów procedury składowania surowca.
Azbest, a eternit
Choć przyjęto stosować te pojęcia na zmianę, nie oznaczają one tego samego. Eternit to materiał budulcowy, który w największej mierze składa się właśnie z azbestu – substancji naturalnie występującej w przyrodzie. To, co wyróżnia azbest to cienka siateczka włókien z krzemianu, która go tworzy i sprawia, że jest odporny na czynniki fizyczne i chemiczne. Kluczowe zalety azbestu to:
• Skuteczna izolacja
• Odporność na ogień, wodę i zjawiska pogodowe
• Niska cena
• Zdolność rozciągania się
Te cechy sprawiły, że w przeszłych latach azbest zyskał dużą popularność, która zakończyła się w momencie, gdy wykryto jego kancerogenność. Drobna wielkość włókien sprawia bowiem, że wnikają one niepostrzeżenie do ciał, gdzie wypełniają pyłem drogi oddechowe, prowadząc do poważnych schorzeń. Szkodliwość eternitu jest na tyle duża, że objęto go obowiązkowym programem krajowym, wprowadzającym nakaz zutylizowania azbestu. Trzeba pamiętać, że składowanie niebezpiecznych odpadów samemu jest zagrożone karami grzywny i pozbawienia wolności. Na rynku wykształciło się jednak wiele skonkretyzowanych przedsiębiorstw, oferujących pomoc w utylizacji azbestu. Cena za to może zostać pomniejszona lub całkowicie pokryta z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Gdzie znajdziemy eternit?
Specyficzne cechy materiału sprawiają, że płyty eternitowe doskonale nadają się do pokrycia dachów oraz w elementach konstrukcji i elewacji budynku. Mają szary kolor a kształt płaski lub falisty, choć azbest znajdziemy także w drobnych urządzeniach gospodarstwa domowego. Do poszukiwania materiału warto zaangażować fachowców w tej dziedzinie, gdyż przyda się także ocena, w jakim stanie są elementy eternitowe i jak niezwłocznie należy rozpocząć proces utylizacji azbestu. Zleceniobiorca ma obowiązek zakomunikować organy porządku publicznego o szczegółach pracy, datach i liczbie osób zaangażowanych przy procesie.
Szkodliwość eternitu – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie zwłaszcza w latach 60. i 70. XX wieku. Kiedy wykryto, że w trakcie przemieszczania budulca uwalnia się duża ilość rakotwórczych zanieczyszczeń azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu produktów i wszczęto procesy utylizacyjne. Azbest zanieczyszcza przyrodę i stanowi także śmiertelne niebezpieczeństwo dla istot żywych, dlatego tak istotne jest jego wyeliminowanie i poprawna klasyfikacja.