Gdzie znajdziemy azbest?
Azbest najczęściej sprawdzał się w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także przy wyrobie elementów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, którym nazywamy produkt składający się w głównej mierze z azbestu, ciężko jednoznacznie odróżnić od pozostałych wyrobów, stąd w przypadku braku pewności, zapytaj doradców branżowych. Azbest w stanie spoczynku nie jest kłopotliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się podczas działań z zewnętrz (np. przesuwanie, korozja), które uwalniają włókna azbestowe do atmosfery. Trzeba jednak założyć, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych rozpoczęła procesy korozyjne, a więc bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.
Za co płacimy utylizując azbest? Cennik etapów procesu
To co zobaczymy na stronach firm oferujących utylizację azbestu – cennik i poszczególne usługi to tylko podglądowe dane, gdyż proces jest dostosowywany indywidualnie dla danej nieruchomości. W procesie utylizacji azbestu, cena jest zależy głównie od wielkości i rodzaju materiału, choć na finalny koszt składa się demontaż, transport i skup odpadu. W naszym kraju, *#*wielkość|wartość ta będzie różna w zależności od miejsca, w jakim wykonujemy usługę, ale średnio można uznawać między 900, a 1500 zł za tonę zutylizowanego azbestu.
Cennik firmy WasteMaster działa jako nowoczesna aplikacja internetowa, która po wpisaniu indywidualnych parametrów precyzyjnie wylicza orientacyjny koszt. Od lat z powodzeniem realizujemy usługi klasyfikacji i *#*składowania|magazynowania*#* odpadów, pomagając na całości trwania procesu i służąc wiedzą specjalistów.
Koszt utylizacji eternitu w Iławie. Jakie są szacunki?
Ile może wynosić cena za tonę utylizacji eternitu w Iławie? Oczywiście szacunki nie są aż tak proste, ponieważ na finalną cenę wpływa dużo czynników, ale już teraz można powiedzieć, że cena kształtuje się w okolicach 350 zł (za tonę). Wielkie znaczenie na całość usługi będzie miał więc ciężar zadaszenia, który trudno przewidzieć. W Polsce szacuje się go średnio na 1,5-2,5 t. Warto to wszystko wiedzieć, planując demontaż azbestu w Iławie. Możemy Ci w tym wszystkim pomóc. Złóż bezpłatne zapytanie w naszym systemie bądź portalu i załatw wszystko w wygodny i sprawny sposób. Dzięki temu zrealizujesz między innymi wywóz eternitu w Iławie.
Dlaczego utylizacja azbestu jest niezbędna?
Poprawna utylizacja azbestu jest aktualnie nie tylko prawnym obowiązkiem, ale i szansą na uchylenie się od poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka, którego ten surowiec wywołuje. Należy on bowiem do materiałów niebezpiecznych i zanieczyszczających środowisko, co odkryto pod koniec ubiegłego stulecia. Wcześniej był niezwykle chętnie używany w sektorze budowlanym, ze względu na swoją niespotykaną wytrzymałość przy relatywnie niskiej cenie. W 1998 rząd Polski zakazał jego produkcji i wprowadzono plany usuwające azbest z wolnostojących posiadłości.
Podstawowe właściwości azbestu
Być może znasz go pod nazwą eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tej substancji. To tworzywo, które pokryło niemalże połowę dachów domów oddanych do użytku w latach od 1950 do 1990, występuje także w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest wykazuje skuteczne możliwości izolacyjne, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, ogień i wodę, jest także jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Dzieje się to z powodu drobnej struktury włókien z krzemianu, z których jest zbudowany. Ich mikroskopijność spowodowała zagrożenie, gdyż w przeciwieństwie do większych pasm nie mogą zostać wydalone przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Zalegają więc niezauważone w drogach oddechowych, uporczywie atakując tkanki i doprowadzając do śmiertelnych schorzeń, które odkrywa się dopiero po wielu latach, gdy jest już za późno na skuteczne działanie.
Z uwagi na to wprowadzono zakaz wykorzystywania materiałów eternitowych w projektach budynków. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast powszechny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, który ma na celu całkowite usunięcie surowca do 2032 roku. Sporządzono także publiczną listę firm, upoważnionych do pracy z odpadami niebezpiecznymi, które są w stanie przeprowadzić utylizację azbestu. Cena procesu zależy natomiast od szczegółów jego przeprowadzenia i właściwych dla budynku parametrów.
Przebieg procesu utylizacji azbestu
Terytorium, na którym mają przebiegać prace trzeba widocznie oznakować i odgordzić przed szlakami pieszych i komunikacji. Pokoje i strój pracowników powinny być nieprzepuszczalne *#*dla zanieczyszczeń, a powietrze codziennie oczyszczane, najlepiej na mokro lub przy wykorzystaniu specjalnych sprzętów. Zaleca się umieścić systemy monitorujące i pilnujące stężenia azbestu, dać możliwości na szybką reakcję w przypadku wyjścia ponad limit. Przeniknięcie pierwiastka do środowiska jest najpoważniejszym zagrożeniem w procesie utylizacji azbestu, a etap ściągania materiału szczególnie narusza jego strukturę.
Po usunięciu płyt z elewacji budynku, firma odpowiednio je zabezpiecza i przewozi w przystosowane do tego miejsca. Azbest umieszczamy 3 metry pod ziemią i na mokro, a na przewożenie budulca trzeba mieć specjalne uprawnienia państwowe. Jako właściciel, pamiętaj o skontrolowania firmy, którą zatrudniasz oraz zatrzymaniu wszystkich *#*#dokumentów|materiałów#*# dotyczących procesu utylizacji azbestu. Cena może być zrefundowana tylko w jeśli przedstawisz legalne papiery w odpowiednich jednostkach porządku publicznego.