Azbest – definicja, wady i zalety
Azbest jest egzystującym *#*naturalnie pierwiastkiem nieorganicznym i zasadniczym składnikiem rozchwytywanego kiedyś w sektorze budowniczym materiału – eternitu. Jego prężne wykorzystanie w wytwarzaniu wszelakich płyt eternitowych wiązało się nie tylko z konkurencyjną ceną surowca, ale także z jego trwałością i brakiem podatności na wiele czynników, jak wysoka temperatura, ogień czy woda. Azbest stanowi doskonałą izolację, jest obojętny na związki chemiczne oraz zdolny do formowania różnych form. Wszystko za sprawą mikroskopijnych pasm, które go tworzą, choć stały się one z drugiej strony|będącymi jednocześnie#*# przyczyną , dla której zakazano produkcji azbestu. Są zbyt niedostępne dla układu ochronnego człowieka i w postaci zanieczyszczeń wnikają do ciała, atakując narządy dróg oddechowych. W najgorszym wypadku, azbest może spowodować raka (międzybłoniaka płuc), ale destruuje też płuca i oskrzela, w których zalega niepostrzeżenie przez zbyt długi czas.
W Polsce, rząd i instytucje samorządowe walczą o całkowite usunięcie materiału z budynków, w ramach realizowania ogólnokrajowej akcji utylizacji azbestu. Proces ten, naznaczony przepisami, jest skomplikowany do przeprowadzenia i dlatego wymaga zaangażowania doświadczonych wykonawców. Odkąd w 1998 roku wstrzymano produkcje materiałów z eternitem i zebrano fundusz, umożliwiający dofinansowanie prac utylizujących azbest, cena wymagającej modernizacji może zostać znacznie pomniejszona, a nawet w pełni pokryta przez państwo.
Czy azbest można odróżnić?
Z pewnością jednoznaczne określenie, czy dana nieruchomość zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie gołym okiem i wymaga wsparcia eksperta. Azbest występuje w pokryciach dachów niemal połowy domów skonstruowanych w drugiej połowie XX wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną wielkość wylicza się na 15 mln ton. Pomijając płyty dachowe, eternit buduje także drobne urządzenia o zdolnościach izolacyjnych lub angażujących wysoką temperaturę, w rurach i przewodach kanalizacyjnych. Rozpoznanie azbestu, zatrudnienie specjalistów oraz poinformowanie odpowiednich inspektorów pracy o szczegółach planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko przedsiębiorcza decyzja, ale i protekcja życia własnego i innych.
Proces utylizacji azbestu - cennik
Na koszty działań nad utylizacją azbestu, cenę demontażu, wywozu oraz skupu użytku wpływa przede wszystkim ilość i gatunek danego materiału z eternitem. Aby początkowo oszacować całe wydatki warto odwiedzić strony internetowe przedsiębiorstw|firm#*# proponujących usługi utylizacji azbestu. Cenniki online kalkulują początkową cenę na podstawie jednorazowo wprowadzonych parametrów – końcowa ich wysokość może być jednak odmienna, o czym warto pamiętać. Firma Waste Master od wielu lat oferuje profesjonalną pomoc w magazynowaniu i klasyfikowaniu odpadów niebezpiecznych, która obejmuje utylizację azbestu. Cennik i kalkulator kosztów, dostępne usługi oraz wykorzystywane sprzęty i urządzenia zabezpieczające możecie znaleźć na naszym portalu online. Namawiamy do prywatnej wiadomości, gdyż stawiamy na indywidualne podejście do klienta.
Jak przebiega proces utylizacji azbestu?
Przede wszystkim, podejmuje się go uprawniona do zadania firma składująca odpady niebezpieczne – błędne postępowanie z materiałem grozi sankcjami (grzywną oraz aresztem). Wykonawca winien jest poinformować odpowiednie organy inspekcji pracy o zidentyfikowanym zagrożeniu|niebezpieczeństwie#*# i strukturze prac utylizacji azbestu. Po odpowiednim odizolowaniu terenu, przystępuje się do demontażu materiałów eternitowych z powierzchni budynku. Prace powinny przebiegać w uszczelnionych pomieszczeniach, przy stałym kontrolowaniu stężenia azbestu oraz oswobadzaniu powietrza z pyłu. Pracownicy, ubrani w ochronne stroje muszą pilnować by nie znaleźć się w miejscu o przekroczonym limicie zanieczyszczenia, a jeśli to nastąpi – poddać się leczniczemu oczyszczaniu organizmu. Po rozebraniu płyt z budynku i ostrożnym zabezpieczeniu materiału, usługodawca przewozi odpad na specjalnie przystosowane wysypiska. Musi mieć do tego odpowiednie uprawnienie, powinien także przekazać właścicielowi odpowiednie papiery, potwierdzające etapy utylizacji azbestu. Cena wykonania jest natomiast zależna od kilku czynników i warunków, z którymi także warto się zaznajomić.
Dlaczego azbest jest niebezpieczny? Utylizacja azbestu i jego cechy
Zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 1997r. zakazującej stosowania wytworów zawierających azbest, w Polsce wstrzymano jego *#*produkcję|ze względu na ujawnioną* pod koniec minionego wieku szkodliwość surowca. Niewłaściwe usuwanie i składowanie eternitu stanowi poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego człowieka, a wszystko przez jego włóknistą budowę. Z drugiej strony, determinuje ona wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne budulca, które czynią go niemal niezniszczalnym tworzywem oraz dały mu ogromną popularność, zanim odkryto jego zły wpływ na środowisko.
Koszt utylizacji eternitu w Bogatyni – ile może nas wynieść?
Ile może nas kosztować utylizacja eternitu w Bogatyni? Cena za tonę waha się w okolicach 350 zł. W takim wypadku ważne jest dzisiaj pytanie, ile może ważyć pokrycie dachowe z płyt azbestowych? Oczywiście jest to indywidualna sprawa, jednakże średnia podawana waga to 1,5-2,5 t. Dzięki temu prosto oszacować, ile może kosztować nas demontaż azbestu w Bogatyni. Wydaje się sporo? Wtedy warto posiadać z tyłu głowy kary majątkowe za nielegalny wywóz eternitu w Bogatyni, które mogą wynieść nawet 20 tys. zł. Gminy chętnie refundują poniesione ceny na utylizację tego szkodliwego materiału, dlatego warto zadbać o odpowiednią dokumentację.