Dlaczego azbest jest śmiertelny? Utylizacja azbestu i jego parametry
Według ustawy z dnia 19 czerwca 1997r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, w naszym kraju wstrzymano jego *#*produkcję|ze względu na ujawnioną* pod koniec minionego wieku wadliwość surowca. Niewłaściwe ściąganie i składowanie eternitu jest poważnym kłopotem dla przyrody i zdrowia ludzkiego człowieka, a wszystko przez jego włóknistą budowę. Z drugiej strony, determinuje ona jedyne w swoim rodzaju właściwości fizyczne i chemiczne produktu, które sprawiają, że jest praktycznie niezniszczalnym tworzywem oraz sprawiły, że stał się ogromnie popularny, zanim odkryto jego zły wpływ na otoczenie.
Gdzie znajdziemy azbest?
Azbest najczęściej sprawdzał się w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także w elementach wyrobów ochronnych i izolacyjnych, o czym decydowały poznane wyżej cechy pierwiastka. Materiały z eternitu, którym nazywamy produkt składający się głównie z azbestu, nie da się prosto odróżnić od pozostałych wyrobów, dlatego jeśli nie masz pewności, skorzystaj z pomocy doradców branżowych. Azbest w stanie spoczynku nie jest szkodliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się przy działaniu czynników zewnętrznych (np. przesuwanie, korozja), w wyniku których uwalniają się włókna azbestowe do atmosfery. Patrząc statystycznie zakładamy, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych zaczyna ulegać procesom niszczenia, wobec czego wymaga podjęcia natychmiastowych prac utylizacyjnych azbestu.
Koszt utylizacji eternitu w Jeleniej Górze
Wiele osób, które borykają się z problemem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Jeleniej Górze. Otóż uśredniona cena za tonę wynosi ok. 350 zł. Z kolei waga pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale najczęściej oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Jeleniej Górze, trzeba pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednakże zanim zaczniemy się o nie starać, powinniśmy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Jeleniej Górze, a gminie zaprezentować dokument potwierdzający prawidłową utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.
Bezpieczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Właściwe przeprowadzenie procesu rozpoczyna się od oznakowania miejsca i wyizolowania pomieszczeń, w których nastąpią prace modernizacyjne. Demontaż przebiega pod stałą kontrolą stężenia pyłu azbestowego w przestrzeni, a wszyscy wykonawcy powinni być ubrani w dopasowaną odzież ochronną. Zdjęte płyty eternitowe składa się w workach foliowych i kieruje na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują głęboko pod ziemią. Na poszczególne etapy procesu utylizacji azbestu, zatrudniona firma powinna mieć odpowiednie zezwolenia oraz papiery poświadczające prace, które przekaże właścicielowi.
W Polsce zaplanowano usunięcie eternitu do 2032 roku. Wymaga to w tej sytuacji podjęcia działań zachęcających właścicieli do przerobienia budynków. Jedną z metod jest staje się szansa na refundację kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać pokryta od 40 do 100% wydatku. Koniecznością jest wpisanie budynku na oficjalną listę obiektów „do wymiany” oraz złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie terytorialnym. Poszczególne organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, dlatego trzebaskontaktować się samodzielnie i pytać o warunki funduszu.
Utylizacja eternitu w Jeleniej Górze – nie rób tego samodzielnie!
Utylizacja eternitu w Jeleniej Górze nie może być przeprowadzana samodzielnie, przez osoby do tego nieuprawnione. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Podejmując się takiego zadania jak demontaż azbestu w Jeleniej Górze, specjaliści posiadają na sobie specjalne uniformy ochronne i maski, które chronią ich przez zagrożeniem. Ponadto usunięty azbest nie może zalegać na posesji i musi zostać wywieziony w odpowiednie miejsce. Dopiero kiedy nastąpi odpowiedni wywóz eternitu w Jeleniej Górze, jest on utylizowany w odpowiednich dla ludzi i organizmów żywych warunkach.
Zdolności azbestu
Wpisujemy go do grupy pierwiastków nieorganicznych, występujących naturalnie w przyrodzie. Tworzą go niespotykanie cienkie pasma włókniste, które powodują wyjątkowe zdolności materiału. Produkty z azbestu charakteryzują się silną odpornością na wstrząsy mechaniczne i związki chemiczne, termoizolacją, brakiem reakcji na ogień i wodę, a przy tym korzystną dla sektora budowniczego plastycznością i zdolnością do rozciągania. Przewiduje się, że powiela prawie połowę oddanych do użytku w drugiej połowie XX wieku posesji, gdyż jest jednocześnie tani w produkcji, dzięki czemu zyskał przewagę konkurencyjną nad pozostałymi tworzywami.
Trwałość włókien azbestowych i ich swobodne przemieszczanie się czynią je poważnym niebezpieczeństwem, gdyż potrafią niezauważenie wnikać do wnętrz organizmów żywych. Interesują je zwłaszcza drogi układu oddechowego, w których osadzają się rok za rokiem, prowadząc stopniowo do poważnych chorób, jak pylica azbestowa, zmiany opłucnowe, a także rak tkanek. Mechanizmy obronne nie radzą sobie z ich usuwaniem, ponieważ włókna azbestowe są zbyt drobne, aby je wyczuć. W 2009 roku rząd podjął się ogólnokrajowej akcji, mającej na celu całkowite zutylizowanie azbestu. Cenę za przemieszczenie i wywóz budulca proponują w tej sytuacji oficjalnie zatwierdzone firmy, których ilość na rynku zwiększa się z każdym kolejnym rokiem.