Uwalnianie środowiska z azbestu: proces
utylizacji azbestu
Akcja eliminująca z naszego środowiska wyroby z azbestem trwa już kilka lat, lecz niestety wciąż wiele budynków jest pokrytych eternitem, a gospodarze zwlekają z podjęciem odpowiednich kroków. Główną blokadą jest cena lub brak świadomości o zagrożeniu| wiedzy na temat zagrożenia#*#, jakie ten materiał sprawia dla zdrowia organizmów. Aktualnie trwa program zakładający całkowite usunięcie azbestu do 2032, a działania nad utylizacją azbestu podlegają unijnym i państwowym nakazom, których nieprzestrzeganie grozi poważnymi karami.
Azbest, a eternit
Choć przyjęto stosować te pojęcia na zmianę, nie oznaczają one tego samego. Eternit to materiał budulcowy, który w największej mierze produkuje się właśnie z azbestu – pierwiastka naturalnie występującego w przyrodzie. To, co wyróżnia azbest to cienka siateczka włókien krzemianowych, która go tworzy i sprawia, że jest odporny na czynniki fizyczne i chemikalia. Kluczowe plusy azbestu to:
• Skuteczna izolacja
• Odporność na ogień, wodę i warunki pogodowe
• Niska cena
• Rozciągliwość
Te korzyści sprawiły, że w minionych latach azbest zdobył dużą popularność, zakończoną w momencie, gdy stwierdzono jego rakotwórczość. Drobna wielkość włókien pozwala im wnikać niepostrzeżenie do organizmów, gdzie wypełniają pyłem drogi oddechowe, prowadząc do poważnych schorzeń. Szkodliwość eternitu uznaje się za tak krytyczną, że objęto go obowiązkowym programem krajowym, wprowadzającym wymóg zutylizowania azbestu. Trzeba pamiętać, że składowanie niebezpiecznych odpadów samemu jest obarczone karami grzywny i pozbawienia wolności. W sektorze pojawiło się jednak wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które oferują pomoc w utylizacji azbestu. Cena natomiast może zostać pomniejszona lub całkowicie pokryta z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Koszt utylizacji eternitu w Węgrowie – ile przyjdzie nam zapłacić?
Posiadasz w planach utylizację eternitu w Węgrowie, jednakże trudno Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę na ogół waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które niełatwo za każdym razem przewidzieć. W związku z tym warto skorzystać z naszej darmowej wyceny demontażu azbestu w Węgrowie. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę musisz przygotować na usunięcie i wywóz eternitu w Węgrowie. W tym przypadku warto także dowiedzieć się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile właściwie je udowodnimy i udokumentujemy.
Utylizacja eternitu w Węgrowie? Nigdy samodzielnie!
Wiele osób zastanawia się, czy da się samemu przeprowadzić demontaż azbestu na przykład w Węgrowie? Otóż chcemy poinformować, że kompletnie nie! A Ci, którzy nie zastosują się do przepisów, mogą czekać surowe kary pieniężne nawet do 20 tys. zł. Utylizacja eternitu w Węgrowie może zostać przeprowadzona tylko przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się tego typu świadczeniami na co dzień. Są one odpowiednio przygotowane, a pracownicy posiadają odzież ochronną, która zabezpiecza ich przed toksycznym pyłem azbestowym. Zaplanuj wywóz eternitu w Węgrowie razem z WasteMaster.
Wykrywanie azbestu
W przypadku podejrzenia posiadania materiałów z eternitem w swojej nieruchomości, udaj się do fachowca, który prześledzi zawartość niebezpiecznego surowca oraz oceni, jakie sprawia zagrożenie. Azbest staje się bowiem szkodliwy dopiero w momencie wstrząsów, które uwalniają pył do obiegu. Trzeba jednak pamiętać, że znaczący odsetek dachów zaczyna samoistnie niszczeć po 20-50 latach od zbudowania, więc szansa na rozpoczęcie procesów korozyjnych jest właściwie pewna. Azbest przyjmuje kształt falistych lub płaskich płyt koloru szarego i najczęściej stanowi pokrycie dachu lub jest fragmentem konstrukcji budynku. Przed rozpoczęciem pracy nad utylizacją azbestu, wybrany wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy na temat planowanej akcji, a w szczególności o przedziale dat, ilości pracowników i stopniu zagrożenia materiałem.
Szczegóły procedury utylizacji azbestu
Demontaż, transport i utylizacja azbestu to trzy podstawowe kroki, składające się na właściwe składowanie odpadu. Usunięcie materiału z dachu musi przebiegać na specjalnie odgrodzonym terenie, z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas przemieszczania płyt. Największym zagrożeniem jest bowiem bezpośrednie uniesienie się zanieczyszczenia do powietrza, pozwalające na łatwe wnikanie w głąb organizmów. W przeprowadzaniu akcji ważne jest: stałe monitorowanie stężenia azbestu, regularne oczyszczanie pomieszczeń oraz kontrola nad pracownikami, których w razie wątpliwości należy kierować do komory dekontaminacyjnej. Wywóz azbestu może być podjęty tylko przez firmy z ważnym upoważnieniem na tranzyt materiałów niebezpiecznych. W Polsce, istnieją specjalne składowiska do skupu płyt azbestowych, choć wciąż jest ich niewystarczająca ilość. Po wykończeniu usługi, wykonawca powinien dostarczyć właścicielowi kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. Będą one stanowić materiały dowodowe w procesie ubiegania się o wsparcie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac ma szansę być zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Natomiast koszty dotyczące położenia dachu nie są pokrywane funduszem państwowym, o czym także warto pamiętać.