Koszt utylizacji eternitu w Szydłowcu
Wiele osób, które borykają się z problemem azbestu na swoich dachach z pewnością zastanawia się, ile może kosztować utylizacja eternitu w Szydłowcu. Otóż średnia cena za tonę oscyluje ok. 350 zł. Z kolei masa pokrycia dachu, oczywiście może się różnic, ale najczęściej oscyluje od 1,5 do 2,5 tony. Zastanawiając się nad ceną wywozu eternitu w Szydłowcu, powinniśmy pamiętać o gminnych dofinansowaniach, które mogą wynieść od 60 do nawet 100%. Jednakże zanim rozpoczniemy się o nie starać, powinniśmy sami wyłożyć na demontaż azbestu w Szydłowcu, a gminie przedstawić formularz poświadczający właściwą utylizację. Na jego podstawie zostanie przyznana refundacja.
Jak wygląda proces utylizacji azbestu?
Przede wszystkim, przeprowadza go uprawniona do zadania firma składująca odpady niebezpieczne – błędne postępowanie z materiałem grozi sankcjami (grzywną oraz aresztem). Wykonawca winien jest poinformować odpowiednie jednostki inspekcji pracy o zdiagnozowanym zagrożeniu|niebezpieczeństwie#*# i planie prac utylizacji azbestu. Po odpowiednim odizolowaniu terenu, rozpoczynamy demontaż materiałów eternitowych z konstrukcji budynku. Prace przeprowadza się w uszczelnionych pomieszczeniach, przy stałym kontrolowaniu zawartości azbestu oraz oczyszczaniu pokoju z pyłu. Pracownicy, ubrani w ochronne stroje muszą zwracać uwagę na możliwości przekroczenia limitu zanieczyszczenia, a jeśli tak się stanie – udać się na zabieg medycznego oczyszczania organizmu. Po zdjęciu płyt z posesji i ostrożnym owinięciu materiału, usługodawca transportuje odpad na specjalnie zaadaptowane składowiska. Musi mieć do tego odpowiednie zezwolenie, powinien także dostarczyć właścicielowi odpowiednie kwity, potwierdzające etapy utylizacji azbestu. Cena wykonania jest natomiast zależna od wielu czynników i parametrów, z którymi także warto się zaznajomić.
Ile kosztuje wymiana eternitu i utylizacja azbestu?
Wielu posiadaczy starszych budynków, które w swojej konstrukcji posiadają fragmenty z eternitem, opóźnia działania mające na celu poprawne zutylizowanie azbestu, biorąc pod uwagę koszty jakich wymaga ten proces. Niemniej jednak, niszczejący azbest uwalnia się do otoczenia* i staje się bezpośrednim zagrożeniem dla organizmów żywych, ze względu na silną kancerogenność. Trzeba zatem zaznajomić się z zasadami dotyczącymi składowania tego niebezpiecznego odpadu, gdyż istnieje fundusz przeznaczony na wsparcie tego typu aktywności.
Właściwości azbestu
Zaliczamy go do grupy pierwiastków nieorganicznych, istniejących samodzielnie w przyrodzie. Wypełniają go niezwykle cienkie pasma włókniste, które powodują wyjątkowe zdolności surowca. Produkty z azbestu odznaczają się wysoką odpornością na wstrząsy mechaniczne i związki chemiczne, termoizolacją, niepodatnością na ogień i wodę, a przy tym pomyślną dla przemysłu budowniczego plastycznością i możliwością rozciągania. Szacuje się, że powiela niemal połowę postawionych w drugiej połowie XX wieku posesji, bo przy tym wszystkim jest tani w produkcji, dzięki czemu zyskał przewagę konkurencyjną nad innymi tworzywami.
Niezniszczalność włókien azbestowych i ich swobodne przemieszczanie się czynią je ogromnym zagrożeniem, ponieważ bez przeszkód dostają się do środka istot żywych. Atakują głównie drogi układu oddechowego, w których osadzają się rok za rokiem, prowadząc stopniowo do groźnych problemów zdrowotnych, jak pylica azbestowa, zmiany opłucnowe, a także nowotwór płuc i oskrzeli. Narządy ochronne mają kłopoty z ich zatrzymaniem, ponieważ włókna azbestowe są zbyt cienkie, aby je zauważyć. W 2009 roku rząd podjął się ogólnokrajowej akcji, mającej na celu całkowite zutylizowanie azbestu. Cenę za przemieszczenie i wywóz materiału proponują natomiast oficjalnie zatwierdzone firmy, których liczba wzrasta z każdym kolejnym rokiem.
Gdzie spotkamy azbest?
Azbest z reguły używano w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, jako powłoka rur kanalizacyjnych i wodociągowych, a także w elementach wyrobów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej właściwości pierwiastka. Materiały z eternitu, bo tak nazywamy budulec składający się głównie z azbestu, nie da się prosto odróżnić od innych surowców, dlatego jeśli nie masz pewności, skorzystaj z pomocy doradców branżowych. Azbest w stanie spoczynku nie jest szkodliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się przy działaniu czynników zewnętrznych (np. przesuwanie, korozja), w wyniku których uwalniają się włókna azbestowe do atmosfery. Trzeba jednak założyć, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych zaczyna ulegać procesom niszczenia, wobec czego bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.
Etapy utylizacji azbestu - cennik
Na koszty działań nad utylizacją azbestu, cenę demontażu, wywozu oraz skupu odpadu wpływa głównie ilość i gatunek danego materiału z eternitem. Aby początkowo określić wartość finalną warto odwiedzić strony komputerowe przedsiębiorstw|firm#*# oferujących usługi utylizacji azbestu. Cenniki online wyliczają początkową cenę w oparciu o wprowadzone parametry – końcowa ich wysokość może być jednak inna, o czym warto pamiętać. Firma Waste Master od wielu lat oferuje profesjonalną pomoc w magazynowaniu i skupowaniu odpadów zagrażających, w co wliczamy utylizację azbestu. Cennik i kalkulator kosztów, zakres usług oraz zakupione sprzęty i urządzenia zabezpieczające możecie znaleźć na naszej stronie. Namawiamy do prywatnej wiadomości, gdyż stawiamy na jednostkowe podejście do klienta.