Występowanie eternitu w środowisku
Według szacunków, w środowisku wciąż znajdziemy około 15 mln ton szkodliwego materiału. Obleka on dachy budynków pod postacią szarych płatów płaskich lub falistych, buduje rury i przewody oraz urządzenia o zadaniach izolacyjnych i grzewczych. Informacji czy azbest występuje w konstrukcji danego budynku udziela spółdzielnia, bądź jej zarządca. Aby być pewnym, warto już na tym etapie zaangażować firmę utylizującą azbest, gdyż dokładna ocena stanu posiadłości umożliwi dostosowanie możliwie najlepszych prac demontażowych. Fachowcy zajmą się również przewozem i skupieniem materiału, a co ważniejsze dopełnią formalności dotyczące np. z wniosku o dofinansowanie działań lub poinformowania organów samorządowych o planowanej akcji na wymagany okres 30 dni przed jej rozpoczęciem.
Jak się pozbyć szkodliwego eternitu? Wszystko o utylizacji azbestu
Azbest to grupa minerałów o niespotykanych cechach fizycznych, stanowiących o jego wielu zaletach w przemyśle budowniczym. Jest głównym składnikiem eternitu, używanego do pokryć dachów i elewacji budynków oraz w wyrobach służących ochronie i izolacji. Jednocześnie azbest jest sporym niebezpieczeństwem dla organizmów żywych, gdyż wywołuje zagrażające życiu schorzenia układu oddechowego. Z tego powodu nakazano powszechne działania na rzecz utylizacji azbestu.
Skuteczna utylizacja azbestu - krok po kroku
Fachowe przeprowadzenie procesu rozpoczyna się od oznakowania miejsca i wyizolowania pomieszczeń, w których nastąpią prace rozbiórki. Demontaż przebiega pod stałą kontrolą zawartości pyłu azbestowego w powietrzu, a wszyscy wykonawcy powinni być ubrani w dopasowaną odzież ochronną. Usunięte płyty eternitowe umieszcza się w workach foliowych i kieruje na wysypiska, gdzie w dodatkowych opakowaniach lądują głęboko pod ziemią. Na wszystkie działania wymagane w procesie utylizacji azbestu, dana firma powinna mieć legalne zezwolenia oraz papiery poświadczające prace, które przekaże właścicielowi.
W Polsce dąży się do usunięcia eternitu do 2032 roku. Wymaga to jednak podjęcia działań zachęcających właścicieli do zmodernizowania budynków. Jedną z opcji jest możliwość refundacji kosztów prac utylizacji azbestu – cena może zostać pokryta od 40 do 100% wydatku. Koniecznością jest wpisanie budynku na publiczną listę obiektów „do wymiany” oraz przedstawienia konkretnego wniosku w urzędzie terytorialnym. Uprawnione organy samorządowe wykonują założenia programu w różny sposób, więc zalecamyskontaktować się z nimi i pytać o warunki funduszu.
Koszt utylizacji eternitu w Szczytnie i jego refundacja
Ile wynosi cena za tonę utylizacji eternitu w Szczytnie? Tego rodzaju usługa może nas kosztować ok. 350 zł. Przy końcowej wycenie największe znaczenie posiada masa zadaszenia z tego niebezpiecznego materiału. Na szczęście można się starać o całkowitą, 100% refundację poniesionych kosztów, o ile nasz dach jest uwzględniony w liście inwentaryzacyjnej. Jeśli nie, trzeba poprosić o jego wpisanie. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w swojej gminie. Dzięki temu demontaż i wywóz eternitu/azbestu w Szczytnie może nas wynieść 0 zł! WasteMaster wyszuka dla Ciebie najlepszych fachowców i zajmie się odpadami!
Wszystko na temat azbestu
Należy do grupy pierwiastków nieorganicznych o konkretnej włóknistej strukturze. Odróżnia się najmniejszą w przyrodzie wielkością włókien, która uzdalnia surowiec do opierania się działaniu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Doskonała izolacja, brak reakcji na wodę i ogień, wytrzymałość i plastyczność zarazem, a przy tym zachęcająca cena sprawiły, że jest obecny w dużej części wybudowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku budynków. Na niekorzyść, drobna struktura azbestu sprawia, że stał się dużym zagrożeniem, gdyż jest niewykrywalny dla narządów organizmów żywych. Gromadzi się w postaci pyłu w układach oddechowych człowieka o wywołuje poważne choroby płuc i oskrzeli, a w skrajnych przypadkach nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym celem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zatwierdzono szereg praw, uprawniających wybrane firmy do robót nad materiałem niebezpiecznym. Nie wystarczy bowiem wstrzymanie produkcji surowca – trzeba usunąć płyty eternitowe i ostrożnie zutylizować azbest. Cena zabiegu jest niejednoznaczna, podlega indywidualnym parametrom, jednak można uniknąć kosztów po złożeniu wniosku do odpowiedniego organu państwowego. Przewidziano bowiem wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał, wypłacane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co z kosztami utylizowania azbestu? Cennik prac
W procedurze utylizacji azbestu, cena jest sprawą indywidualną każdego gospodarstwa.Determinują ją poszczególne cechy budynku, a zwłaszcza rodzaj materiału i *#*powierzchnia elewacji|miejsce, jakie zajmuje. Można uznać, że średnio tona usuniętego materiału eternitowego będzie kosztować między 300, a 350 zł. Ciężko jednak wycenić proces utylizacji azbestu – cenniki znalezione w sieci nie uwzględniają stopnia zagrożenia azbestem oraz trudność w demontażu płyt. Sytuacje niemożliwe do przewidzenia wpływają na finalny koszt pracy, co podkreśla każdy fachowiec w tej dziedzinie jeszcze przed rozpoczęciem działań.
WasteMaster to ekspert w kategorii magazynowania odpadów szkodliwych, w tym utylizowania azbestu. Cennik internetowy, jaki widnieje na naszej stronie jest oparty o nowoczesny system komputerowy, który umożliwia precyzyjne opracowanie planu pracy i wycenę dla konkretnego budynku. Jednocześnie, gwarantujemy czas i wsparcie dla każdego klienta - z przyjemnością rozwiniemy wszelkie wątpliwości oraz dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej posesji.