Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Świeciu
Trzeba pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Świeciu z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się niekiedy z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich domostw i przestrzeni, ponieważ jest toksyczny dla zdrowia. Zatem trzeba zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Świeciu wspólnie z WasteMaster. Nasza przedsiębiorstwo z chęcią zaplanuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po przewóz i dobrą utylizację w odpowiednich warunkach. Wywóz eternitu w Świeciu to żaden problem!
Szanse na wykrycie azbestu
Materiały z eternitem mają szary kolor i będą występowały na starszych budynkach z rynku wtórnego. Z uwagi na to, że płyty eternitowe (faliste lub płaskie) łatwo mylą się z innymi materiałami, zachęcamy do udania się w tej kwestii do ekspertów. Utylizację azbestu rozpoczyna ocena stanu i *#*ustalenie stopnia|decyzja o*#* pilności wszczęcia pracy. Fakt ten należy przedłożyć do wojewody lub starosty, a przedsiębiorstwo, które wybierzemy ma obowiązek poinformować właściwe organy inspekcji pracy o detalach planowanych działań. Działanie na własną rękę lub niewłaściwe składowanie odpadu jest obarczone karami pieniężnymi nawet do 20 tys. zł jak też pozbawienia wolności.
Szkodliwość eternitu – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie przemieszczania tworzywa uwalnia się niepokojąca ilość rakotwórczych włókien azbestowych, wprowadzono zakaz produkowania tego typu materiału i przystąpiono do procesów utylizacyjnych. Azbest zanieczyszcza przyrodę i stanowi także śmiertelne zagrożenie dla organizmów żywych, dlatego tak ważne jest jego wyeliminowanie i właściwa klasyfikacja.
Ile wydamy na rozebranie dachu i utylizację azbestu? Cennik prac
Co to za pierwiastek?
Azbest budują drobne włókna krzemianowe, najmniejsze w przyrodzie, które powodują, że jest materiałem wysoce odpornym na czynniki zewnętrzne. Ponadto, tworzy doskonałą warstwę zatrzymującą ciepło, nieprzepuszczalną dla wody, ognia oraz zjawisk pogodowych. Jest także plastyczny i łatwy do uformowania oraz relatywnie tani w wyrabianiu. Stąd wynikło jego duże powodzenie w minionym wieku, nim okazało się, jak niebagatelnym zagrożeniem jest dla przyrody i istot żywych. Jego struktura umożliwia mu bowiem przenikanie do wnętrza organizmu i zaleganie w narządach, w których nie jest wyczuwalny dla układu odpornościowego.
Po upływie czasu prowadzi do chorób zagrażających życiu – w ostateczności: raka płuc i oskrzeli.
Od 1998 roku nie wolno uwzględniać materiałów eternitowych w projektach inżynierskich, a proces utylizacji azbestu jest obecnie wymagany i określony szczegółowymi przepisami. Na rynek wskoczyło wiele wykwalifikowanych firm, oferujących usługi dotyczące materiałów szkodliwych, które realizują krajowy program usuwania odpadu. Aby zachęcić właścicieli do zutylizowania azbestu, cena procedury może zostać zrefundowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (od 40 do 100% pokrycia kosztów). Zaleca się sprawdzić, czy posiadany przez nas budynek pochodzi z rynku wtórnego i czy zawiera płyty z eternitu w konstrukcji.
Utylizacja azbestu: jak wygląda?
Proces kupowania odpadów niebezpiecznych określa szereg uchwalonych przepisów, w ramach których działają wykwalifikowane do tego firmy. Akcję poprzedzamy odgrodzeniem terenu i umieszczeniem znaków, informujących osoby trzecie o działaniach. Pracownicy zaangażowani w demontaż muszą pilnować, aby nie wystawiać się na zwiększoną ilość pyłu, regularnie oczyszczać pomieszczenia na mokro oraz obserwować przebieg działań. Po ostrożnym zdjęciu z budynku płyt eternitowych i porządnym zapakowaniu materiału, należy dostarczyć odpad na przygotowane z tej konieczności wysypiska i właściwie złożyć w ziemi. Całokształt zabiegu utylizacji azbestu powinna być dokumentowana, gdyż jest określona w ogólnokrajowym rozporządzeniu ministra gospodarki, a także dyrektywie Unii Europejskiej.
Zaimplementowany w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu pilnuje rozpoznania i usunięcia eternitu, ale w jego ramach przeprowadza się też akcję edukacyjną, wyjaśniającą jaką szkodą jest azbest. Wiele gospodarzy (szczególnie na wsi) widzi zasadniczy problem w rozpoczęciu utylizacji azbestu – cenę. Przewidziano jednak wsparcie na ten cel, pochodzące z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stąd namawiamy do złożenie odpowiednich wniosków i korzyści z dofinansowania prac modernizujących.