Czy azbest da się zauważyć?
Z pewnością zerojedynkowe stwierdzenie, czy dany budynek zawiera materiały eternitowe, jest ciężkie bez wsparcia eksperta. Azbest występuje w pokryciach dachów praktycznie połowy posesji skonstruowanych w drugiej połowie ubiegłego wieku, czyli okresie jego popularności, a jego aktualną ilość wylicza się na 15 mln ton. Oprócz płyt dachowych, eternit buduje także drobne urządzenia o zdolnościach izolacyjnych lub narażonych na wysoką temperaturę, w rurach i przewodach wentylacyjnych. Zlokalizowanie azbestu, zatrudnienie specjalistów oraz zgłoszenie do inspektorów pracy szczegółów planowanej akcji utylizacji azbestu to nie tylko przedsiębiorcza decyzja, ale i ochrona życia własnego i innych.
Utylizacja azbestu - cennik
Szacuje się, że za demontaż płyt eternitowych z dachu zapłacimy około 15-20 zł za m2 pokrycia. W procesie utylizacji azbestu, cena jest jednak umowna, a na jej końcową wysokość ma wpływ wiele wyznaczników – od gatunku materiału po ilość kilometrów od posesji od wykonawcy. Jeśli chcesz jak najdokładniej wyliczyć koszty utylizacji azbestu, cennik firmy WasteMaster upubliczniony w naszej aplikacji, jest skonstruowany na podstawie zaawansowanej technologii i bierze pod uwagę wiele jednostkowych danych. Jeśli jesteś właścicielem budynku z zakupu wtórnego, lepiej sprawdź czy masz w obowiązku przeprowadzenia procedury utylizacji azbestu. Cenniki komputerowe są tylko materiałem poglądowym – więcej korzyści przyniesie Ci bezpośrednie skierowanie się do ekspertów z tej branży, dlatego zachęcamy do kontaktu z fachowcami przedsiębiorstwa WasteMaster.
Oczyszczanie środowiska z azbestu: proces
utylizacji azbestu
Akcja eliminująca z naszego środowiska wyroby z azbestem trwa od kilkunastu lat, lecz niestety wciąż wiele budynków jest pokrytych eternitem, a właściciele gospodarstw zwlekają z podjęciem zalecanych kroków. Zasadniczą przeszkodą jest cena lub brak świadomości o zagrożeniu| wiedzy na temat zagrożenia#*#, jakie ten wyrób sprawia dla zdrowia organizmów. Obecnie realizuje się program zakładający całkowite usunięcie azbestu do 2032, a zabiegi utylizacji azbestu podlegają unijnym i państwowym zasadom, których ignorowanie prowadzi do karania właścicieli.
Szczegóły procedury utylizacji azbestu
Demontaż, wywóz i utylizacja azbestu to trzy podstawowe kroki, składające się na poprawne magazynowanie odpadu. Etap ściągania materiałów eternitowych musi przebiegać na specjalnie odgrodzonym terenie, z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas przesuwania płyt. Największym zagrożeniem określane jest bezpośrednie uwolnienie się pierwiastka do powietrza, pozwalające na łatwe wnikanie w głąb organizmów. W przeprowadzaniu procesu ważne jest: nieprzerwane monitorowanie stężenia azbestu, codzienne oczyszczanie przestrzeni oraz nadzór nad pracownikami, których w razie wątpliwości należy kierować do komory dekontaminacyjnej. Wywóz azbestu może być podjęty tylko przez firmy z oficjalnym upoważnieniem na tranzyt materiałów szkodliwych. W Polsce, istnieją specjalne miejsca do skupu materiałów azbestowych,ale jest ich wciąż za mało. Po wykończeniu usługi, wykonawca powinien przedłożyć właścicielowi dokument przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów. To niezwykle ważne materiały dowodowe w procesie ubiegania się o pokrycie kosztów procesu utylizacji azbestu. Cena prac ma szansę być zwrócona przez rząd po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwej gminie. Tymczasem koszty montażu nowego dachu nie są objęte funduszem państwowym, co też należy uwzględnić.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Piastowie
Należy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Piastowie z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się czasami z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z wszelkich domostw i przestrzeni, gdyż jest niebezpieczny dla zdrowia. Zatem należy zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Piastowie wspólnie z WasteMaster. Nasza instytucja z przyjemnością zorganizuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po transport i odpowiednią utylizację w prawidłowych warunkach. Wywóz eternitu w Piastowie to żaden problem!
Podstawowe właściwości azbestu
Być może znasz go pod określeniem eternit, gdyż jest dominującym składnikiem tej substancji. To tworzywo, które pokryło blisko połowę dachów budynków oddanych do użytku w latach od 1950 do 1990, jest również obecny w fragmentach elewacji, konstrukcji i fasad. Azbest udowodnił swoje dobre możliwości izolacyjne, imponującą odporność na warunki pogodowe, ogień i wodę, jest także jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Dzieje się to z powodu drobnej wielkości włókien z krzemianu, z których jest zbudowany. Ich mikroskopijność stała się także źródłem zagrożenia, ponieważ w odróżnieniu od większych pasm nie mogą zostać wydalone przez organizmy żywe *#*z ich wnętrza|ze środka#. Dyskretnie osadzają się w drogach oddechowych, konsekwentnie atakując tkanki i prowadząc do śmiertelnych schorzeń, wykrywanych dopiero po długim czasie, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.
Z uwagi na to wprowadzono zakaz wykorzystywania materiałów eternitowych w projektach inżynierskich. W 2009 roku rząd rozpoczął natomiast powszechny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, który ma na celu całkowite usunięcie surowca do 2032 roku. Sporządzono także publiczną listę firm, upoważnionych do pracy z materiałami niebezpiecznymi, które przeprowadzają utylizację azbestu. Cena zlecenia zależy natomiast od szczegółów jego przebiegu i właściwych dla budynku parametrów.