Problemy z eternitem – dlaczego warto utylizować azbest?
Płyty eternitowe miały swoje powodzenie w budownictwie zwłaszcza w latach 60. i 70. XX wieku. Po jakimś czasie, gdy okazało się, że w trakcie przemieszczania budulca wzbija się niepokojąca ilość rakotwórczych włókien azbestowych, wstrzymano produkcję tego typu materiału i przystąpiono do procesów utylizacyjnych. Azbest zanieczyszcza przyrodę i stanowi również śmiertelne niebezpieczeństwo dla organizmów żywych, stąd istotne jest jego wyeliminowanie i poprawna klasyfikacja.
Wszystko na temat azbestu
Należy do grupy pierwiastków nieorganicznych o konkretnej włóknistej strukturze. Odróżnia się najmniejszą w przyrodzie wielkością włókien, która uodparnia surowiec na działanie czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Wspaniała izolacja, brak reakcji na wodę i ogień, wytrzymałość i plastyczność zarazem, a do tego konkurencyjna cena sprawiły, że jest obecny w dużej części wybudowanych w drugiej połowie XX wieku posiadłości. Na niekorzyść, cienka struktura azbestu sprawia, że stał się dużym zagrożeniem, gdyż jest niewykrywalny dla narządów organizmów żywych. Gromadzi się w postaci pyłu w układach oddechowych człowieka, wywołując poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się głównym celem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Zatwierdzono odpowiednie regulacje, uprawniające wybrane firmy do robót nad materiałem szkodliwym. Nie wystarczy bowiem wstrzymanie produkcji surowca – trzeba zebrać płyty eternitowe i ostrożnie zutylizować azbest. Cena zabiegu jest niejednoznaczna, zależna od indywidualnych parametrów, ale koszty można złagodzić jeśli złoży się wniosek do właściwego organu samorządowego. Jest przewidziane wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał, wypłacane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Koszt utylizacji eternitu w Miliczu – na jaki wydatek się przygotować?
Na jaki wydatek trzeba się przygotować, planując utylizację eternitu w Miliczu? Cena za tonę rozbiórki tego toksycznego materiału waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście na finalną kwotę będzie miało wpływ dużo rozmaitych czynników i indywidualnych parametrów. W związku z tym już teraz warto pomyśleć o nieodpłatnej wycenie online. Dzięki niej bezproblemowo dowiesz się, ile może wynieść Cię demontaż azbestu w Miliczu. Jeżeli mówimy o płatnościach, to warto wiedzieć i pamiętać, że są także gminne refundacje na usuwanie tego typu niebezpiecznych materiałów. Może ona pokryć nawet 100% poniesionych środków, o ile wywóz eternitu w Miliczu będzie odpowiednio poświadczony i udokumentowany.
Jakie produkty zawierają azbest?
Azbest dostrzeżesz głównie na dachach nieruchomości, w elewacjach i przewodach oraz fasadach. Może występować także w drobnych urządzeniach domowych (np. żelazku) oraz rurach do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, z uwagi na jego odporność i wytrzymałość. Najbardziej istotne są jednak płyty eternitowe na powierzchniach budynków, które z czasem zaczynają niszczeć, wysyłając śmiertelne zanieczyszczenie do środowiska. Zachęcamy do poradzenia się ekspertów w tej branży, aby mieć jasną pewność wykrycia azbestu. Profesjonalne firmy nie tylko znajdą zagrożenie, ale i skontaktują odpowiednie organy państwowe i nadzoru terytorialnego oraz pomogą w aplikowaniu o dofinansowanie koniecznego procesu utylizacji azbestu.
Legalny demontaż i utylizacja eternitu w Miliczu
Powinniśmy pamiętać o tym, że samodzielna utylizacja eternitu w Miliczu z naszej posesji jest nielegalna i wiąże się zazwyczaj z wysokimi karami finansowymi. Do końca 2032 r. azbest musi zniknąć z różnych domostw i przestrzeni, gdyż jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad legalnym demontażem azbestu w Miliczu razem z WasteMaster. Nasza instytucja z przyjemnością zorganizuje całe przedsięwzięcie – od przyjazdu, przez demontaż, po przewóz i właściwą utylizację w odpowiednich warunkach. Wywóz eternitu w Miliczu to żaden problem!
Dlaczego w procesie utylizacji azbestu cenniki są niejednoznaczne?
Wpływa na nie końcowy koszt działań, który jest nieprzewidywalny, zależny od zbyt wielu różnych parametrów. Oczywiście największy wpływ na koszt ma wielkość płat modernizowanego materiału, wedle której za 1m2 przyjmuje się wartość około 20-25 zł. Jeśli Twoja nieruchomość podlega utylizacji azbestu, cennik działań będzie także wynikał z zagrożenia miejscowego i odległości do pokonania w odpowiednie dla składowania miejsce. Jako WasteMaster, wychodzimy z kompleksową pomocą w zrealizowaniu procedury utylizacji azbestu. Cennik obliczamy indywidualnie dla usługobiorcy, choć poglądowe koszty można sprawdzić w naszej nowoczesnej aplikacji internetowej.
Azbest stanowi poważne zagrożenie dla organizmów – wybierajmy więc przedsiębiorstwa uprawnione do utylizacji azbestu - ceną może być zdrowie i życie. Błędne klasyfikowanie tworzywa grozi dodatkowo wysokimi karami finansowymi, a także aresztem.