Utylizacja azbestu – co musisz wiedzieć
Kiedy odkryto szkodliwość azbestu natychmiast zakazano jego wykorzystania w gospodarce oraz wszczęto działania, mające na celu bezpieczne wyeliminowanie tworzywa z obiegu. Ten popularny w XX wieku materiał budowlany, o korzystnych parametrach i niskiej cenie, jest aktualnie dużym zagrożeniem dla środowiska i istot żywych. Potrafi niezauważanie wywołać poważne choroby, w tym nowotwory układu oddechowego, dlatego proces utylizacji azbestu jest konieczny i podległy prawom, z którymi warto się zaznajomić.
Z czego pojawiła się szkodliwość azbestu?
W przyrodzie znajdziemy około 150 związków o włóknistej budowie, w tym właśnie azbest. O jego wyjątkowości świadczy mikroskopijna i cienka struktura, która sprawia, że jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie plastyczny – dlatego stał się powszechny w budownictwie. To także świetna warstwa izolacyjna, odporna na ekstremalne warunki i zjawiska. Co spowodowało ogólnokrajowy nakaz wyeliminowania i zutylizowania azbestu?
Materiały eternitowe w efekcie wstrząsów mechanicznych lub podczas procesów korozyjnych uwalniają do powietrza niebezpieczny dla środowiska pył azbestowy. Ma strukturę zbyt małą do zauważenia i wydalenia przez istoty żywe, w których gromadzi się na długie lata. Jest silnie rakotwórczy, powoduje także choroby płuc i oskrzeli, które często są wykrywane stanowczo za późno. Zagrożenie azbestem minimalizuje aktualnie powszechny program usuwania materiału oraz dostępność specjalistów z dziedziny utylizacji azbestu. Cena natomiast podlega nawet stuprocentowej refundacji, co ma być dodatkową zachętą dla rozpoczęcia koniecznych działań.
Jak przebiega utylizacja azbestu?
Praca nad materiałami niebezpiecznymi jest ustalona określonymi przepisami i musi być wykonywana pod nieustającym nadzorem. Po wydzieleniu i zabezpieczeniu miejsca prac, można przystąpić do uważnego ściągnięcia budulca z układu budynku. Istotne jest, by azbest nie został uwolniony do środowiska, stąd pomieszczenia muszą być izolowane i dezynfekowane, tak, aby nie dopuścić do przekroczenia limitu dozwolonego stężenia pyłu w powietrzu. W takim wypadku, narażeni pracownicy powinni przejść do komory dekontaminacyjnej, oczyszczającej organizm z nadmiaru zanieczyszczeń. Podstawą bezpiecznego i skutecznego procesu utylizacji azbestu jest stała kontrola i monitoring oraz prawidłowa klasyfikacja użytku. To dlatego, firmy posiadające uprawnienia do transportu azbestu powinny nie tylko szczelnie zabezpieczyć materiał, ale i przewieźć go w specjalniezaadaptowane wysypiska. Po złożeniu odpadu na głębokość około 3 metrów w ziemi, wykonawca spisuje i zostawia właścicielowi respektowaną kartę przekazania odpadów i kartę ewidencji odpadów, które są ważnymi dokumentami w procedurze utylizacji azbestu. Cena i koszty bywają całkowicie zrefundowane, co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Posiadłość musi znaleźć się na liście oficjalnych obiektów z materiałem azbestowym koniecznym do usunięcia, co daje szansę na całkowity zwrot kosztów prac utylizacyjnych!
Koszt utylizacji eternitu w Łomży może wynieść nas nawet 0 zł! Jak?
Firmy zajmujące się utylizacją eternitu w Łomży i regionie, zazwyczaj liczą sobie ok. 350 zł. To jest cena za tonę usuniętego materiału, a więc istotny jest również ciężar ogólnego zadaszenia. Co poniektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że cała operacja związana z demontażem azbestu w Łomży może wynieść nas 0 zł! A więc za darmo. Dlaczego i o co chodzi? W gminach w kraju prowadzone są refundacje w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Nim jednakże zdecydujemy się na usuwanie i wywóz eternitu w Łomży koniecznie sprawdźmy, czy nasz dach znajduje się na liście inwentaryzacyjnej. Gdy nie, będziemy musieli go wpisać. Więcej wiadomości z pewnością udzieli sama gmina, która pokieruje Cię, co dalej. Nim jednak nastąpi refundacja, samodzielnie musimy wyłożyć na utylizację eternitu w Łomży. Skorzystaj z usług WasteMaster.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i dofinansowanie
Firmy, zajmujące się składowaniem odpadów z reguły proponują indywidualną ofertę dla każdego klienta usług utylizacji azbestu. Cenniki w sieci są tylko przykładowe, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Wpływa na niego przede wszystkim rodzaj i ilość materiału do zabezpieczenia – w Polsce przyjmuję się cenę od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena będzie zależeć też od takich parametrów, jak poziom zaawansowania pracy czy odległość między poszczególnymi miejscami prac, a zatem to ile kilometrów łącznie pokona usługodawca. Warto z rozmysłem decydować się na daną firmę, analizując poszczególne aspekty , ale także kierując się wiedzą i doświadczeniem pracowników.
WasteMaster od wielu lat skutecznie wykonuje procesy klasyfikowania odpadów, zabezpieczania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, jakim dysponujemy, może szczegółowo wyliczyć koszty procesu w oparciu o szczegółowe dane na temat nieruchomości. Zajrzyj na naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – stawiamy na indywidualne podejście i kompleksową pomoc.
Utylizacja eternitu w Łomży – postaw na profesjonalistów
Utylizacja eternitu w Łomży to usługa, która wymaga posiadania właściwych uprawnień i sprzętu. Ponadto pracownicy muszą mieć na sobie prawidłowe stroje ochronne i maski, które zabezpieczą ich przed szkodliwym pyłem. Dlatego demontaż azbestu w Łomży musi być realizowany tylko przez profesjonalistów, nigdy samodzielnie! Taka „samowolka” może skończyć się karą materialną (nawet do 20 tys. zł). Zapraszamy do skorzystania z naszych usług wyceny. Dzięki temu korzystnie zamówisz wywóz eternitu w Łomży.