Jak przebiega proces utylizacji azbestu?
Przede wszystkim, procedują go specjalnie uprawnione do tego firmy, posiadające sprzęt i wiedzę z zakresu odpadów niebezpiecznych. Procedurę rozpoczyna się właściwym odgrodzeniem i przystosowaniem terenu działań. Podczas demontażu winno się nieprzerwanie oczyszczać powietrze z zanieczyszczenia (na mokro lub za pomocą odkurzacza ciśnieniowego) oraz kontrolować jego dopuszczalną zawartość. Zarówno kombinezy chroniące pracowników, jak i pomieszczenia muszą być szczelne, tak by azbest nie przedostał się do swobodnego obiegu. Następnym krokiem jest właściwy transport i utylizacja azbestu. Surowiec umieszcza się głęboko w ziemi na wysypiskach do tego przystosowanych. Warunkiem przewozu są posiadane uprawnienia do transportu surowców niebezpiecznych, co trzeba sprawdzić przed wyborem potencjalnego usługodawcy. Rządowe działania dają wsparcie dla legalnych procedur utylizacji azbestu – cenę refunduje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Kwestią jest udanie się do właściwej gminy, aby zostawić konieczne wnioski. W ubieganiu się o dofinansowanie *#*istotne będą natomiast|przydadzą się#**# oficjalne dokumenty kwity, potwierdzające prace utylizacyjne, takie jak karta przekazania odpadów i karta ewidencji odpadów. Papiery te wystawia firma wykonawcza, która powinna także poinformować odpowiednie organy (m.in. okręgowego inspektora pracy) o przebiegu utylizacji* i szczegółach planowanych działań.
Koszt utylizacji eternitu w Kiełczowie – ile przyjdzie nam zapłacić?
Posiadasz w planach utylizację eternitu w Kiełczowie, jednakże ciężko Ci oszacować, ile to wszystko może Cię kosztować? Cena za tonę najczęściej waha się w okolicach 350 zł. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych parametrów, które trudno za każdym razem przewidzieć. Toteż warto skorzystać z naszej darmowej wyceny demontażu azbestu w Kiełczowie. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dowiesz się, jaką sumę powinieneś przygotować na pozbycie się i wywóz eternitu w Kiełczowie. W tym wypadku warto także dowiedzieć się o gminne refundacje z tego zakresu, które mogą nawet w 100% pokryć poniesione koszty, o ile właściwie je udowodnimy i udokumentujemy.
Gdzie spotkamy azbest?
Azbest z reguły używano w produkcji płyt do pokrycia dachów, fasad, balkonów, w rurach kanalizacyjnych czy wodociągowych, a także przy wyrobie elementów ochronnych i izolacyjnych, z uwagi na wspomniane wyżej właściwości pierwiastka. Materiały z eternitu, bo tak nazywamy budulec składający się w głównej mierze z azbestu, ciężko jednoznacznie odróżnić od innych surowców, stąd w przypadku braku pewności, zapytaj ekspertów w tej dziedzinie. Nienaruszony azbest nie jest szkodliwy – problem niebezpieczeństwo zaczyna się podczas działań z zewnętrz (np. przesuwanie, korozja), w wyniku których uwalniają się włókna azbestowe do atmosfery. Trzeba jednak założyć, że niemal całość wykorzystanych już płyt eternitowych zaczyna ulegać procesom niszczenia, a więc bezzwłocznie należy podjąć się prac utylizacyjnych azbestu.
Azbest – co o nim wiadomo?
Badania mówią, że niemalże 100 tys. osób co roku umiera w wyniku szkodliwego działania azbestu. Utrapieniem dla organizmów jest mikroskopijna wielkość jego włókien, które dostają się do układów wewnętrznych i atakują niepostrzeżenie narządy oddechowe. Zmiany wywołane przez choroby azbestowe są wykrywane zbyt późno i są śmiertelnym zagrożeniem, przeradzając w groźne nowotwory, jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej. Z tego powodu, nie należy zwlekać z planowaniem utylizacji azbestu – cena jaką zapłacimy za zdrowie i życie nie powinna mieć znaczenia.
Przed okryciem szkodliwości azbestu był on konkurencyjnym materiałem budowlanym, z uwagi na swoje unikatowe właściwości, a jednocześnie niską cenę. Drobne włókna krzemianowe dają mu bowiem duże możliwości izolacyjne, odporność na warunki fizyczne i chemiczne, a także rozciągliwość. Jego okres świetności zakończył się w 1997, wraz z ustawą nakazującą usuwanie i utylizowanie azbestu. Od tego momentu zwiększono liczbę działań w tym kierunku, choć wciąż wydaje ich się być zbyt mało.
O co chodzi z utylizacją azbestu?
O to, że ten powszechny przez nie tak dawny okres materiał budowlany dał się poznać jako surowiec niebezpieczny dla otoczenia. Pomimo swoich korzystnych parametrów i niskiej ceny zakazano azbestu w przemyśle, a dotychczasowe elewacje i konstrukcjebudynków z materiałem azbestowym podlegają obowiązku modernizacji do 2032 roku według uchwalonej oficjalnie w Polsce ustawy. Proces utylizacji azbestu przebiega pod rygorem określonych reguł, gdyż dowolne obcowanie z surowcem jest zagrożeniem dla organizmów.
Utylizacja eternitu w Kiełczowie – lepiej postawić na legalny demontaż azbestu
Kusi Cię samodzielna utylizacja eternitu w Kiełczowie? Raczej nie skoro znalazłeś się na naszej stronie. Jednak jeśli kiedykolwiek wpadniesz na zbliżony pomysł, to musisz pamiętać, że samodzielny demontaż azbestu w Kiełczowie jest nielegalny i niesie ze sobą następstwa w postaci kar finansowych nawet do 20 tys. zł. Dlatego dużo rozsądniej jest postawić na prawnie działającą firmę, która zaproponuje nam usunięcie i wywóz eternitu w Kiełczowie z naszej posesji. Dzięki temu dostaniemy oficjalne zaświadczenie rozbiórki toksycznego surowca z naszego domostwa, które w wypadku inspekcji będziemy mogli przedstawić władzom. Dzięki temu również mamy otwartą drogę do ubiegania się o gminną refundację poniesionych kosztów.