Wszystko na temat azbestu
Jest związkiem z grupy pierwiastków nieorganicznych o charakterystycznej włóknistej strukturze. To co go wyróżnia jest najmniejsza w przyrodzie wielkość włókien, która uodparnia surowiec na działanie czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Doskonała izolacja, brak reakcji na wodę i ogień, wytrzymałość i plastyczność zarazem, a przy tym konkurencyjna cena sprawiły, że jest obecny w dużej części wybudowanych w drugiej połowie XX wieku budynków. Niemniej jednak, drobna struktura azbestu sprawia, że stał się dużym zagrożeniem, gdyż jest niewykrywalny dla narządów organizmów żywych. Gromadzi się w postaci pyłu w drogach oddechowych człowieka o wywołuje poważne choroby płuc i oskrzeli, a w najgorszym razie nowotwór.
Poprawna utylizacja azbestu stała się naczelnym założeniem wprowadzonego w 2009 roku Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu. Spisano szereg praw, uprawniających wybrane firmy do prac nad materiałem szkodliwym. Wstrzymanie produkcji surowca nie jest rozwiązaniem – trzeba usunąć płyty eternitowe i ostrożnie zutylizować azbest. Cena zabiegu jest zróżnicowana, zależna od indywidualnych parametrów, jednak można uniknąć kosztów po złożeniu wniosku do odpowiedniego organu państwowego. Przewidziano bowiem wsparcie finansowe dla budynków posiadających groźny materiał,którym rozporządza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Utylizacja azbestu – co musisz wiedzieć
Kiedy odkryto szkodliwość azbestu w jednym momencie zakazano jego wykorzystania w przemyśle oraz rozpoczęto działania, mające na celu bezpieczne wyeliminowanie tworzywa z obiegu. Ten atrakcyjny w XX wieku materiał budowlany, o korzystnych parametrach i niskiej cenie, jest aktualnie dużym zagrożeniem dla środowiska i organizmów żywych. Potrafi niezauważanie wywołać śmiertelne choroby, w tym nowotwory układu oddechowego, w związku z czym proces utylizacji azbestu jest uzasadniony i szczegółowo określony przepisami, z którymi warto się zaznajomić.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i fundusz
Firmy, które zajmują się składowaniem odpadów z reguły proponują spersonalizowaną ofertę dla poszczególnego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki w sieci są tylko przykładowe, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Wpływa na niego w głównej mierze rodzaj i wielkość materiału do skupienia – w Polsce przyjmuję się cenę od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena będzie zależeć też od takich parametrów, jak trudność pracy czy odległość siedziby usługodawcy od danego budynku, a zatem ilość koniecznych do pokonania przez maszyny kilometrów. Warto z rozmysłem wybierać firmę, analizując poszczególne zależności, ale także kierując się wiedzą i doświadczeniem wykonawców.
WasteMaster od wielu lat z powodzeniem realizuje procesy klasyfikowania odpadów, składowania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, jakim dysponujemy, precyzyjnie wylicza koszty procedury w oparciu o szczegółowe dane na temat nieruchomości. Przestudiuj naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – stawiamy na indywidualne podejście i generalne wsparcie.
Utylizacja eternitu w Chełmie – nie rób tego samemu!
Utylizacja eternitu w Chełmie nie może być przeprowadzana samodzielnie, przez osoby do tego nieuprawnione. Dlaczego? Dlatego, że pył azbestowy jest niezwykle toksyczny dla naszego zdrowia. Podejmując się takiego zadania jak demontaż azbestu w Chełmie, eksperci posiadają na sobie profesjonalne uniformy ochronne oraz maski, które chronią ich przez zagrożeniem. Oprócz tego usunięty azbest nie może zalegać na posesji i musi zostać przetransportowany w odpowiednie miejsce. Dopiero gdy nastąpi właściwy wywóz eternitu w Chełmie, jest on utylizowany w bezpiecznych dla ludzi i organizmów żywych warunkach.
Koszt utylizacji eternitu w Chełmie i jego refundacja
Ile wynosi cena za tonę utylizacji eternitu w Chełmie? Tego rodzaju świadczenie może nas kosztować ok. 350 zł. Przy końcowej wycenie największe znaczenie ma waga zadaszenia z tego toksycznego materiału. Na szczęście da się się starać o całkowitą, 100% refundację poniesionych kosztów, o ile nasz dach jest uwzględniony w liście inwentaryzacyjnej. Gdy nie, powinniśmy poprosić o jego wpisanie. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w swojej gminie. Dzięki temu demontaż i wywóz eternitu/azbestu w Chełmie może nas wynieść 0 zł! WasteMaster znajdzie dla Ciebie najlepszych specjalistów i zajmie się odpadami!
Obecność eternitu w środowisku
Według szacunków, w obiegu wciąż znajdziemy około 15 mln ton szkodliwego materiału. Pokrywa on dachy budynków w postaci szarych płyt o kształcie płaskim bądź falistym, buduje rury i przewody oraz urządzenia o zadaniach izolacyjnych i grzewczych. Informacji czy azbest występuje w konstrukcji danego budynku udziela spółdzielnia, lub jej zarządca. Aby być pewnym, lepiej już na w tym momencie zaangażować firmę utylizującą azbest, gdyż profesjonalna ocena kondycji posiadłości umożliwi dostosowanie możliwie najlepszych prac demontażowych. Specjaliści zajmą się też transportem i skupieniem materiału, a co istotne dopełnią formalności związanych np. z wnioskiem o dofinansowanie działań lub poinformowaniem organów samorządowych o ustalonej akcji na wyznaczony okres 30 dni przed jej rozpoczęciem.