Najpierw podstawy – czym jest azbest?
Azbest to główny komponent materiału budowlanego jakim jest eternit stąd częste używanie tych pojęć wymiennie, choć dotyczą różnych tworzyw. Mikroskopijne włókna z krzemianu, budujące ten pierwiastek są powodem wielu unikatowych i korzystnych cech w budownictwie. Do najistotniejszych zaliczamy: odporność na temperaturę i pogodę, elastyczność i rozciągliwość, prawidłową izolację oraz wytrzymałość. Jedoczesna znacząco niska cena produkcji sprawiła, że był popularny w ubiegłym wieku, a jego krajowe zasoby wylicza się na 15 mln ton. Ustawa z 1997 roku zablokowała jego obecność w przemyśle, zainicjowała też specjalny Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, monitorujący prace nad utylizacją azbestu. Ceny, związane z procedurą mogą zostać w jego ramach całkowicie zwrócone przez rząd.
Szkodliwość azbestu wynika z jego nieoczywistej budowy i cienkich włókien, które są nie do zatrzymania przez zewnętrzne narządy ochronne organizmów. Pył azbestowy wnika do dróg oddechowych człowieka, gdzie może osadzać się bez przeszkód nawet kilkadziesiąt lat. Implikuje choroby płuc i oskrzeli, które są zagrożeniem dla życia, jak: nowotwór, pylica, zwłóknienie tkanek i przewlekłe zapalenie narządów.
Dlaczego azbest jest śmiertelny? Utylizacja azbestu i jego parametry
Zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 1997r. o zakazie stosowania wytworów zawierających azbest, w Polsce zablokowano jego *#*produkcję|gdyż ujawniono* pod koniec ubiegłego wieku wadliwość surowca. Niepoprawne usuwanie i składowanie azbestu jest poważnym kłopotem dla przyrody i zdrowia ludzkiego człowieka, z uwagi na jego włóknistą budowę. Jednocześnie, powoduje ona jedyne w swoim rodzaju właściwości fizyczne i chemiczne produktu, które czynią go niemal niezniszczalnym tworzywem oraz sprawiły, że stał się ogromnie popularny, przed odkryciem jak zły ma wpływ na otoczenie.
Wykrywanie azbestu
W przypadku podejrzenia posiadania materiałów z eternitem w swojej posiadłości, udaj się do fachowca, który sprawdzi zawartość niebezpiecznego surowca oraz zdiagnozuje zagrożenie. Azbest wykazuje swoją szkodliwość dopiero w momencie naruszenia, które uwalnia pył do obiegu. Ponadto uznaje się, że większość dachów zaczyna samoistnie rozpadać się 20-50 latach od zbudowania, więc rozpoczęcie mechanizmów korozyjnych jest właściwie pewne. Azbest przyjmuje kształt falistych lub płaskich płyt koloru szarego i najczęściej stanowi pokrycie dachu lub jest fragmentem konstrukcji budynku. Przedwszczęciem pracy nad utylizacją azbestu, zatrudniony wykonawca winien jest poinformować okręgowego inspektora pracy o szczegółach dotyczących planowanej akcji, a przede wszystkim o przedziale dat, ilości pracowników i skali zagrożenia materiałem.
Koszt utylizacji azbestu: cennik i dofinansowanie
Firmy, które zajmują się klasyfikowaniem odpadów z reguły przygotowują spersonalizowaną ofertę dla każdego klienta zainteresowanego utylizacją azbestu. Cenniki w sieci są tylko przykładowe, a finalny koszt prawdopodobnie ulegnie znaczącej zmianie. Wpływa na niego w głównej mierze rodzaj i ilość materiału do zabezpieczenia – w Polsce uznaje się średnio przedział od 900 do 1200 zł za tonę poddanego utylizacji azbestu. Cena będzie zależeć też od takich parametrów, jak poziom zaawansowania pracy czy odległość między poszczególnymi miejscami prac, a zatem ilość koniecznych do pokonania przez maszyny kilometrów. Warto z rozmysłem decydować się na daną firmę, omawiając poszczególne aspekty , ale także kierując się wiedzą i doświadczeniem pracowników.
WasteMaster od wielu lat z powodzeniem wykonuje procesy segregowania odpadów, składowania materiałów niebezpiecznych oraz utylizowania azbestu. Cennik, jakim dysponujemy, precyzyjnie wylicza koszty procedury w oparciu o dokładne dane na temat nieruchomości. Przestudiuj naszą stronę lub napisz do nas prywatnie – cenimy sobie indywidualne podejście i kompleksową pomoc.
Jak wygląda proces utylizacji azbestu?
Przede wszystkim, procedują go konkretnie uprawnione do tego firmy, posiadające sprzęt i wiedzę na temat odpadów niebezpiecznych. Procedurę rozpoczyna się właściwym odgrodzeniem i zabezpieczeniem terenu działań. W trakcie czynności demontażowych winno się nieprzerwanie oczyszczać pokój z pyłu (na mokro lub za pomocą odkurzacza ciśnieniowego) oraz kontrolować jego graniczny poziom. Zarówno ubrania chroniące pracowników, jak i miejsce pracy muszą być szczelne, tak by azbest nie uciekł do swobodnego obiegu. Następnym krokiem jest dopuszczalny transport i utylizacja azbestu. Materiał umieszcza się głęboko w ziemi na specjalnie przygotowanych wysypiskach. Warunkiem przewozu są posiadane uprawnienia do transportu surowców niebezpiecznych, co radzimy sprawdzić przed wyborem swojego usługodawcy. Krajowe działania dają wsparcie dla legalnych procedur utylizacji azbestu – cenę pokrywa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wystarczy udać się do właściwej gminy, aby złożyć wymagane wnioski. W ubieganiu się o dofinansowanie *#*istotne będą natomiast|przydadzą się#**# oficjalne dokumenty kwity, potwierdzające prace utylizacyjne, takie jak karta przekazania odpadów i karta ewidencji odpadów. Papiery te leżą w gestii firmy wykonawczej, która powinna także poinformować adekwatne organy (m.in. okręgowego inspektora pracy) o zakresie prac utylizacyjnych* i szczegółach planowanych działań.
Wywóz eternitu w Aleksandrowie Łódzkim z WasteMaster
Czeka Cię utylizacja eternitu w Aleksandrowie Łódzkim? Nie wiesz, jak się do tego właściwie zabrać, aby wyszło jak najkorzystniej cenowo? Postaw na metody WasteMaster. Dzięki nam demontaż azbestu w Aleksandrowie Łódzkim nie będzie aż tak straszny. Dzięki naszym działaniom bezproblemowo otrzymasz najatrakcyjniejszą kwotę utylizacji eternitu w Aleksandrowie Łódzkim. Wystarczy, że załączysz zapytanie powiązane z usługą, a my wyszukamy wykonawcę, który ją dla Ciebie wykona. Spokojnie! Nie poprzestajemy na jednym podmiocie i porównujemy kwoty u wielu na rynku, dzięki czemu możemy negocjować lepsze warunki. Przekonaj się sam!