Jakie działania obejmuje taka usługa jak przetwarzanie odpadów na paliwo alternatywne w Tranobrzegu?
Zgodne z prawem przetwarzanie odpadów na RDF polega na ich regularnym odbieraniu i wywożeniu od firm z wybranego miejsca. Odpady te trafiają tylko do dedykowanych punktów. Skupowanie odpadów jest potrzebne, ponieważ można wykorzystać te odpady – m.in. do ogrzewania.
Paliwo alternatywne - główne cechy.
Odpad z tej kategorii to związki, które powstają w wyniku mieszania odpadów innych niż te, uznawane za groźne dla ekosystemu. Do tej grupy kwalifikują się różne odpady palne, rozdrobnione, jak również te o jednolitym stopniu wymieszania. Powstają one z udziałem bądź też są pozbawione paliwa stałego, cieplnego lub biomasy. Tworzą się one w wyniku przekształcenia termicznego. Ich działanie nie może generować wzrostu emisji gazów cieplarnianych, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Surowce używane do produkcji.
Bazowymi surowcami, przeznaczonymi do produkcji paliwa są odpady rozpuszczalnikowe i pozostałości po destylacji rozpuszczalników, odpady komunalne, opony, jak również tworzywa sztuczne, odpady zwierzęce, przepracowane oleje, trociny, masy włókniste czy odpady ściekowe. Do tej kategorii kwalifikują się także resztki demontażu samochodu, papier i karton. Zwarzywszy na ilość używanych materiałów do produkcji paliw, recykling odpadów jest ważną działalnością przy produkcji RDF.
Jakiego rodzaju firmy pozyskują paliwa alternatywne w Tranobrzegu?
Firmy, które są największymi odbiorcami RDF to głównie działające w RP cementownie i elektrownie. To w tych miejscach są cyklicznie składowane odpady, dedykowane dalszemu wykorzystaniu.
Gdzie wykorzystuje się paliwa alternatywne?
Miejscami, gdzie stosuje się paliwo RDF w Tranobrzegu są w dużej mierze specjalne obiekty energetyczne, które mają urządzenia przeznaczone do spalania paliwa alternatywnego, a także spalarnie odpadów komunalnych, przystosowane do współspalania paliwa alternatywnego. Odpady używane są również przez cementownie, które zastępują nimi paliwo kopalne.
Prawidłowy kod odpadu.
Aktualny kod odpadów ustalony jest na podstawie katalogu odpadów. Odpady oznaczone są kodem 19 12 10.
Opłata za umieszczenie oferty w aplikacji WasteMaster.
Złożenie oferty na odbiór odpadów do produkcji RDF przy pomocy aplikacji internetowej WasteMaster jest całkowicie darmowe. Działanie to nie wymaga zakupu dodatkowych pakietów czy odnawiania subskrypcji.
Parametry, które musi posiadać RDF.
Kluczowym parametrem, który muszą spełnić odpady paliwa, jest ich wysoka wartość opałowa. Musi ona oscylować na poziomie 14 do 16 MJ na kilogram - bez suszenia, dopuszczalne jest - 16 do 18 MJ na kilogram z suszeniem.