Czym jest przetwarzanie odpadów na paliwo alternatywne w Łowiczu?
Przetwarzanie odpadów na RDF oznacza ich odbiór od klientów ze wskazanego przez niego miejsca, jak również dostarczenie ich do wyspecjalizowanych punktów. Skupowanie odpadów jest bardzo popularne z uwagi na to, że odbywa się ono w sposób profesjonalny z poszanowaniem środowiska naturalnego, jak również nie stanowi zagrożenia dla osób postronnych.
Paliwo alternatywne - opis.
Odpad z tej kategorii to głównie odpady palne, a także te stworzone w wyniku połączenia ze sobą kilku typów odpadów innych niż klasyfikowane jako zagrażające faunie i florze. To paliwo o jednorodnym stopniu wymieszania, rozdrobnione, które produkuje się z udziałem lub bez paliwa stałego, cieplnego, jak i biomasy. Jest ono wytwarzane w wyniku zachodzącego procesu termicznego.
Rodzaje surowców używane przy produkcji.
Jednymi z najważniejszych surowców, wykorzystywanych do produkcji są odpady komunalne, opony, odpady rozpuszczalnikowe i pozostałości po destylacji rozpuszczalników, jak również tworzywa sztuczne, odpady zwierzęce, przepracowane oleje, trociny, odpady ściekowe. Do tej kategorii kwalifikują się także resztki demontażu samochodu, papier i karton czy masy włókniste. W związku z dużą ilością różnych materiałów używanych do produkcji recykling odpadów jest potrzebną działalnością przy produkcji RDF.
Jakie przedsiębiorstwa pozyskują paliwa alternatywne w Łowiczu?
Przedsiębiorstwami, które uznaje się za głównych odbiorców w Polsce odpadu, są przede wszystkim cementownie i elektrownie. Do nich dostarczane są duże ilości paliwa alternatywnego, przeznaczone do dalszego użytku.
Gdzie wykorzystuje się paliwa alternatywne?
Miejscami, gdzie stosuje się paliwo RDF w Łowiczu są w dużej mierze specjalne obiekty energetyczne, które mają urządzenia przeznaczone do spalania paliwa alternatywnego, a także spalarnie odpadów komunalnych, przystosowane do współspalania paliwa alternatywnego. Odpady używane są również przez cementownie, które zastępują nimi paliwo kopalne.
Funkcjonujący kod odpadu.
Zaakceptowany przez polski rząd kod odpadów ustalony jest według katalogu odpadów. Odpady z tej kategorii oznaczone są kodem 19 12 10.
Koszt wystawienia oferty w aplikacji WasteMaster.
Uaktywnienie oferty na odbiór odpadów do produkcji RDF dzięki nowoczesnej aplikacji internetowej WasteMaster jest darmowe. Działanie to nie wiąże się także z przymusem korzystania z dodatkowych, płatnych opcji.
Parametry, które musi spełniać RDF.
Głównym parametrem, jaki mają docelowo spełniać odpady, jest ich bardzo wysoka wartość opałowa. Musi ona być utrzymana na poziomie 14 do 16 MJ na kilogram bez suszenia lub 16 do 18 MJ na kilogram z suszeniem.