Jak odbywa się przetwarzanie odpadów na paliwo alternatywne w Bytomiu?
Zgodne z prawem przetwarzanie odpadów na RDF wymaga jego terminowego i bezpiecznego odbioru od generujących go przedsiębiorstw, z miejsca ich składowania. Kolejnym krokiem jest jego wywóz w odpowiednich pojazdach mechanicznych do specjalnych punktów. Skupowanie odpadów to obecnie bardzo popularna branża.
Paliwo alternatywne - charakterystyka.
Za odpad z tej kategorii uznaje się wszelkiego typu odpady palne, o jednolitym stopniu wymieszania, rozdrobnione, jak również te, które powstają w wyniku połączenia ze sobą wielu odpadów innych niż klasyfikowane jako toksyczne. To paliwo, które tworzone jest z udziałem bądź też całkowicie wolne od paliwa stałego, ciepłego bądź też biomasy. Jest ono wytwarzane w wyniku procesu termicznego. Nie powoduje ono zawyżenia poziomu emisji gazów cieplarnianych, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Surowce wykorzystywane do produkcji.
Jednymi z podstawowych surowców, stosowanych do produkcji są tworzywa sztuczne, odpady zwierzęce, przepracowane oleje, trociny, odpady ściekowe, odpady komunalne, opony, odpady rozpuszczalnikowe i pozostałości po destylacji rozpuszczalników. Do tej kategorii zaliczają się także resztki demontażu samochodu, papier i karton czy masy włókniste. Ze względu na mnogość używanych do produkcji materiału, recykling odpadów jest niezwykle ważny przy produkcji RDF.
Jakiego typu firmy pozyskują paliwa alternatywne w Bytomiu?
Firmami, które są głównymi odbiorcami RDF, są przede wszystkim działające w Polsce cementownie i elektrownie. To tam składowane są odpady przeznaczone do dalszego wykorzystania.
W których miejscach wykorzystuje się paliwa alternatywne?
Miejscami, wykorzystuje się paliwo RDF w Bytomiu są specjalne obiekty energetyczne, których park maszynowy umożliwia efektywne spalanie paliwa alternatywnego. Są to spalarnie odpadów komunalnych, zaprojektowane specjalnie do współspalania paliwa alternatywnego. Odpady mogą być poddawane również procesom spalania przez cementownie.
Używany kod odpadu w BDO.
Obowiązujący kod odpadów ustala się według wytycznych zawartych w takim miejscu, jak katalog odpadów. Odpad tej kategorii oznaczony jest kodem- 19 12 10.
Cennik za dodanie oferty w aplikacji WasteMaster.
Wystawienie oferty na odbiór odpadów do produkcji RDF przy pomocy aplikacji internetowej WasteMaster jest bezpłatne. Działanie to nie wymaga także wykupywania subskrypcji czy też korzystania z płatnych dodatków.
Parametry, które musi posiadać RDF.
Kluczowym parametrem, który muszą spełnić odpady paliwa, jest ich wysoka wartość opałowa. Musi ona oscylować na poziomie 14 do 16 MJ na kilogram - bez suszenia, dopuszczalne jest - 16 do 18 MJ na kilogram z suszeniem.