Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Nowe zmiany w systemie SENT w 2024 roku

zmiany w sent 2024 - ciężarówki stoją na parkingu

W 2024 roku system SENT czekają kolejne zmiany. Na początku października w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Monitoringiem w ramach systemu SENT zostanie objętych 11 nowych rodzajów odpadów niebezpiecznych m.in. farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje. Nowe przepisy wejdą w życie 12 stycznia 2024 roku.

System SENT – nowe zmiany obejmą kolejne rodzaje odpadów

Systemem SENT zostanie objętych 11 nowych rodzajów odpadów. Chodzi przede wszystkim o odpady, które według katalogu odpadów są oznaczone numerem 08 01, 08 03 oraz 08 04, a więc odpady farb, lakierów, rozpuszczalników i klejów. W omawianym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 października 2023 r. systemem są objęte podane niżej odpady, kiedy ich „masa brutto jest równa albo przekracza 1000 kg lub ich objętość jest równa, albo przekracza 1000 litrów”. Chodzi w szczególności o odpady oznaczone kodem:

Kod odpadyNazwa odpadu
08 01 11odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne
08 01 13szlamy pochodzące z farb lub lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, lub inne substancje niebezpieczne
08 01 15szlamy wodne zawierające farby lub lakiery zawierające rozpuszczalniki organiczne, lub inne substancje niebezpieczne
08 01 17odpady z usuwania farb lub lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, lub inne substancje niebezpieczne
08 01 19zawiesiny wodne zawierające farby lub lakiery, w których znajdują się rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne
08 01 21zmywacz farb lub lakierów
08 03 12odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne
08 03 14szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne
08 04 09odpadowe kleje i szczeliwa zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne
08 04 13uwodnione szlamy zawierające kleje lub szczeliwa zawierające rozpuszczalniki organiczne, lub inne substancje niebezpieczne
08 04 15uwodnione odpady ciekłe zawierające kleje lub szczeliwa zawierające rozpuszczalniki organiczne, lub inne substancje niebezpieczne

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Skuteczniejsza walka z nadużyciami i szarą strefą

Rządzący podkreślają, że nowe zmiany i przepisy mają pozwolić na jeszcze szersze i dokładniejsze monitorowanie transportu odpadów niebezpiecznych oraz skuteczniejszą walkę z tzw. szarą strefą. Reforma ma pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska w kraju.

Autorzy i pomysłodawcy nowych przepisów podkreślają, że ich wprowadzenie jest istotne, gdyż koszt zagospodarowania odpadów niebezpiecznych jest wysoki, co skutkuje często tym, że odpady te są bezprawnie porzucane w lasach, działkach czy pustostanach. Najczęściej są to właśnie różnego rodzaju chemikalia, które negatywnie oddziałują na środowisko, a ponadto stanowią realne zagrożenie życia i zdrowia dla ludzi i zwierząt.

Dodatkowo porzucenie odpadów generuje koszty związane z ich uprzątnięciem i zagospodarowaniem w sposób bezpieczny dla środowiska. Koszty te najczęściej ponoszą samorządy lub państwo. Wprowadzone przepisy umożliwiają zapewnienie lepszego nadzoru nad systemem gospodarki odpadami – podkreśla Wiesław Czechowski, p.o. II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, jak możemy przeczytać na rządowej stronie Głównego Inspektoratu Środowiska.

Gospodarka odpadami to niekiedy zawiły i skomplikowany temat dla wielu przedsiębiorców. Niektórzy z nich chętnie stawiają na sprawdzone rozwiązania i korzystają z usług firm, które pracują w branży odpadowej na co dzień i znają ją od poszewki, chętnie dzieląc się wiedzą. Jeżeli posiadasz jakikolwiek odpad, który powstał na skutek prowadzonej przez Ciebie działalności, i chciałbyś go zutylizować bądź sprzedać – skontaktuj się z nami! Zajmujemy się szeroko rozumianą gospodarką odpadami. Odbieramy odpady z całej Polski, dbając o to, aby zostały odpowiednio i bezpiecznie zutylizowane bądź przetworzone. Doradzamy także w zakresie systemu SENT oraz BDO.

Copyright © 2022 Waste Master