Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
W zawiązku z tym, że nasz klimat jest coraz mocniej zagrożony, a stabilność ekosystemów zachwiana – naszym obowiązkiem jest zadbanie o środowisko w naszym własnym zakresie. Segregowanie śmieci jest jednym z najbardziej podstawowych elementów dbania o ekologię. Może się wydawać to niewielkim gestem, ale w obliczu mas odpadów, które produkujemy na co dzień – naprawdę ma to znaczenie. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej o zasadach segregowania śmieci!
Na samym początku warto wspomnieć, że zgodnie z danymi podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku wyprodukowaliśmy jako społeczeństwo 13,7 mln ton odpadów. Podsumowując tę przerażającą statystykę – na każdego mieszkańca Polski przypadało wówczas około 350 kg odpadów.
Podstawowym podziałem odpadów jest ten na pozostałości komunalne oraz na pozostałości przemysłowe. Jeśli jesteśmy jedynie osobami fizycznymi, które nie posiadają swoich przedsiębiorstw – musimy się skupić na wprowadzaniu zasad segregowania śmieci we własnych domach. Nad tak przytłaczającymi liczbami nie możemy przejść spokojnie do porządku dziennego – musimy coś z tym zrobić!
Zatem do podstawowych zasad segregowania śmieci możemy zaliczyć:
Są to zbiorcze podstawowe rady, które powinny rozwiać część Twoich wątpliwości. Dlaczego w ogóle segregacja jest tak istotna? Gdybyśmy całkowicie zrezygnowali z segregowania pozostałości – poziom odpadów recyklingowanych znacznie by spadł. W związku z tym dużo więcej szkodliwych odpadów zalegałoby na wysypiskach, trując glebę i wydzielając do atmosfery szkodliwe substancje.
A dzięki temu, że segregujemy śmieci w domach, dostarczamy surowiec – a nie odpad – pracownikom porządkowym. Pozostałości takie jak, chociażby papier są niezwykle cenne i pomagają w redukcji wycinanych lasów. Nawet odpady pozornie bezużyteczne mają szansę na „drugie życie” – dzieje się tak z aluminiowymi puszkami, a nawet ze starymi lodówkami. Zatem im lepiej posegregujemy nasze odpady – tym lepszy surowiec dostarczymy – tym lepiej i efektywniej będzie można go wykorzystać!
Zgodnie z postanowieniami na szczeblu państwowym oraz z założeniami JSSO (Jednolitego Systemu Segregowania Odpadów), pozostałości komunalne zostały podzielone na 5 podstawowych frakcji:
Jest to najbardziej podstawowa odpowiedź na pytanie: jak sortować odpady? Oprócz tych podstawowych pięciu frakcji możemy także spotkać się z selektywną zbiórką baterii (zazwyczaj w miejscach użyteczności publicznej), z odbiorem odpadów wielkogabarytowych (które zazwyczaj organizują gminy we własnym zakresie) oraz z wywożeniem pozostałości do PSZOK-u.
Wyżej wymienione opcje są przeznaczane przede wszystkim dla odpadów kłopotliwych. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych możemy zawieźć, chociażby:
Szczegółowe informacje na temat pozostałości, które możemy wywieźć do tego typu punktów, znajdziesz na stronie dotyczącej legalnego i wygodnego sposobu na kłopotliwe odpady. Warto przed samym wywozem zorientować się w harmonogramie przyjmowania śmieci przez daną placówkę PSZOK-u, a także w ilościach odpadów, które może przyjąć.
Wracając jednak do podziału na 5 grup odpadów, warto zastanowić się, co możemy wrzucać, do których pojemników. Do kubłów niebieskich, przeznaczonych na odpady papierowe, możemy wrzucać:
Do żółtych pojemników na pozostałości z tworzyw sztucznych i metali, możemy wrzucać:
Do zielonych pojemników na szkło możemy wrzucić:
W zależności od gminy, prowadzi się także zbiórkę różnokolorowego szkła – tj. przeznacza się jeden pojemnik na butelki brązowe, zielone etc. i osobny na przezroczyste. Do brązowego pojemnika na bio możesz wrzucić:
Do pojemnika czarnego, na odpady zmieszane możemy wrzucić wszystko to, czego nie wywieziemy do PSZOK-u i nie możemy umieścić w wyżej wymienionych pojemnikach. Zatem tam możemy umieścić resztki kości po posiłkach, rozbitą ceramikę, brudne opakowania szklane, rozbite szkło, brudne plastiki etc.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o podanym zagadnieniu, to zerknij na nasze wpisy o tytułach: Odpady zmieszane – co wrzucać, a czego nie? lub Jakie są kolory pojemników na śmieci i co oznaczają? A jeżeli potrzebujesz specjalistycznej pomocy z wywózką dużej ilości odpadów ze swojej firmy – zgłoś się do WasteMaster – specjalizujemy się z koordynowaniu gospodarką odpadową.
Mogą zainteresować Cię również: