Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Segregacja odpadów na co dzień jest niezwykle ważna i potrzebna – dzięki temu możemy przyśpieszyć recykling pozostałości i ułatwić pracę sortowniom odpadów komunalnych. Wszyscy znamy podział na podstawowe rodzaje odpadów – papier, plastik i metale, szkło, odpady typu bio oraz zmieszane. No właśnie, co możemy wrzucać do czarnych pojemników na odpady? Przeczytaj nasz wpis do końca i dowiedz się sam!
Zdecydowanie warto wiedzieć, co zaliczamy do odpadów zmieszanych, co wrzucać do czarnych pojemników na odpady, a czego pod żadnym pozorem nie możemy umieszczać w takich koszach na śmieci. Jest to ważne, z kilku względów – po pierwsze jest to wielkie udogodnienie i przyśpieszenie procesu recyklingu (wstępna segregacja zamiast w sortowni, przebiega w naszych domach) oraz zapobiegamy w ten sposób przedostaniu się niebezpiecznych substancji do placówek skupujących odpady komunalne. Część odpadów możemy spieniężyć, nawet jako osoby fizyczne – np. chodzi tutaj o wielkogabarytowe RTV i AGD – co także wart wiedzieć przed wyrzuceniem i oddaniem naszych pozostałości.
Zatem co możemy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane? Od 2022 roku we wszystkich gminach obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów, tj. podział na 5 frakcji odpadowych: papier, szkło, metale oraz tworzywa sztuczne, a także odpady zmieszane. Te ostatnie z założenia, są grupą, do której możemy zaliczyć elementy, które nie ulegają recyklingowi w takim stopniu jak reszta surowców wtórnych.
W związku z tym, do czarnego pojemnika na odpady możemy wrzucić:
Są to materiały, których recykling nie jest możliwy lub jest bardzo utrudniony. Ich wrzucenie do innych pojemników mogłoby zaburzyć procesy utylizowania i odzyskiwania cennych substancji. Co więcej – jeśli są to odpady mokre lub zgniłe – mogą sprawić, że reszta zawartości pojemnika na surowce wtórne nie będzie się nadawać do przetwarzania. Dlatego zwracajmy uwagę na to, co wrzucamy do czarnego pojemnika.
Nawiązując do tego, co można wrzucać do pojemników o czarnym kolorze, warto również zdawać sobie sprawę z tego, czego nie możemy umieszczać w takich kubłach. JSSO zakłada, że do odpadów zmieszanych nie możemy zaliczyć materiałów, które są niebezpieczne lub wymagają specjalistycznej utylizacji. Zatem do czarnego kubła nie możemy wrzucić:
Oczywiście są to jedynie niektóre przykłady odpadów, których nie możemy umieszczać w czarnych kubłach na śmieci. Jednak co z nimi możemy zrobić, skoro niemożliwym jest, aby umieścić je w którymkolwiek z pojemników na pozostałości komunalne. Odpowiedzią są punkty typu PSZOK!
Do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych możemy wywieźć naprawdę masę przeróżnych pozostałości, których nie możemy umieszczać w podstawowych pojemnikach, które znajdziemy na każdym osiedlu. W zależności od harmonogramu i rozpiski, którą znajdziemy na stronach lokalnych placówek, możemy wywieźć określone ilości tzw. pozostałości kłopotliwych.
Akumulatory, zużyte opony, meble wielkogabarytowe, zużyte tonery, kwasy, rozpuszczalniki, świetlówki, materace, odpady po remontach, budowie (oczywiście należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących ilości pozostałości), a także odpady elektroniczne, detergenty, kleje, lepiszcze, przepracowane oleje samochodowe, czy oleje spożywcze. Oprócz tego placówki PSZOK-u mogą przyjmować większe ilości makulatury, odpadów zielonych, popiołów, drewna, odzieży, gruzu, a nawet przeterminowanych leków.
Jednak pamiętaj – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i to w jej ramach wyprodukowałeś pewną ilość np. zużytych lakierów – nie możesz ich wywieźć do punktu typu PSZOK. Wówczas musisz skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, podmiotów należących do recyklerów, które zajmują się skupem, odbiorem oraz utylizacją substancji kłopotliwych. System zakłada kontrolę nad produkowaniem odpadów przez przedsiębiorców, ponieważ to właśnie największe zakłady przemysłowe produkcyjne etc. wytwarzają największe masy odpadów.
Zatem jeśli potrzebujesz wsparcia w ogarnięciu swoich pozostałości lub nie jesteś pewien dokąd wywieźć swój zużyty sprzęt elektroniczny – skorzystaj z pomocy od WasteMaster. Nasi eksperci zawodowo zajmują się wyszukiwaniem najkorzystniejszych opcji dla firm oraz darmowym wycenianiu usług dotyczących obrotu pozostałościami. Sprawdź nas już dziś!
Mogą zainteresować Cię również: