Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jakie są kolory pojemników na śmieci i co oznaczają?

Jakie są kolory pojemników na odpady i co oznaczają? Kreskówkowe przedstawienie pracowników porządkowych zabierających śmieci z różnokolorowych pojemników na śmieci.

Znajomość kolorów pojemników na odpady możemy zaliczyć do najbardziej podstawowej wiedzy na temat segregacji, jednak w związku ze wciąż aktualizowanymi i zmienianymi przepisami dotyczącymi sortowania pozostałości, warto tę wiedzę utrwalać. Jeśli chcesz wiedzieć, co możemy wrzucić do jakiego pojemnika – zachęcamy do czytania!

Kolory pojemników na śmieci

Od 1 lipca 2017 roku, wdrożono Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który podzielił wszystkie nasze pozostałości na 5 podstawowych grup, a mianowicie:

  • papier,
  • tworzywa sztuczne i metale,
  • szkło,
  • bio,
  • odpady komunalne zmieszane.

Jeśli chodzi o kolory koszy na śmieci – warto wiedzieć, że papier wrzucamy do pojemnika o kolorze niebieskim, metale oraz tworzywa sztuczne do żółtych kubłów, szkło do zielonych, bio do brązowych, a zmieszane pozostałości do czarnych.

Podział na te surowce jest nieprzypadkowy – został on stworzony po to, aby ułatwić przeprowadzanie recyklingu i odzysku takich materiałów. Jest on jednolity dla całego kraju, a kolory pojemników na śmieci możemy spotkać w tej samej konfiguracji, zarówno na północy, jak i na południu Polski. Warto jednak wiedzieć, co możemy wrzucać do poszczególnych pojemników.

Do koszy niebieskich na papier możemy wrzucać:

  • kartony, tektury, papier, ulotki, czasopisma, gazety, książki, torby papierowe.

Do koszy żółtych na tworzywa sztuczne i metale wrzucamy:

  • plastikowe butelki, opakowania typu PET, tworzywa sztuczne typu HDPE, PP, PE, LDPE, plastikowe torby, torebki, folie, a także aluminiowe puszki, kapsle po napojach, zakrętki od słoików, metale kolorowe (miedź, aluminium).

Do koszy zielonych na szkło wrzucamy:

  • szklane butelki (najczęściej są one różnokolorowe, możemy jednak w niektórych przypadkach spotkać się z pojemnikami na szkło kolorowe – zielone, brązowe – oraz bezbarwne), słoiki, figurki, szklane fiolki po kosmetykach.

Do koszy brązowych na bio, możemy wrzucić:

  • obierki po owocach i warzywach, zgniłe owoce i warzywa, skoszoną trawę, liście, gałęzie, czyste drewno, korę, trociny, pozostałości po posiłkach, takie jak skorupki jajek, woreczki po herbacie, fusy z kawy (jednak nie wszystkie tego typu resztki).

Z kolei do kosza na odpady zmieszane komunalne, możemy wrzucać:

  • paragony, resztki mięsa, kości zwierząt, zatłuszczony papier, potłuczone szkło, materiały tekstylne, niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego (jak np. ser), zużyte chusteczki, podpaski, pieluchy.

Należy jednak pamiętać, że niektóre pozostałości nie mogą zostać po prostu wrzucone do kosza na odpady zmieszane. Wiele z odpadów, które produkujemy w domu, klasyfikuje się, jako niebezpieczne lub zbyt złożone w swojej budowie – wówczas musimy się udać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam możemy zostawić niewielkie ilości zużytego oleju silnikowego, opony, zaimpregnowane drewno, odpady elektroniczne, baterie. Jednak jeśli jesteśmy w posiadaniu naprawdę szkodliwego odpadu – chemikaliów czy pozostałości medycznych – musimy zorganizować adekwatną utylizację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podanym zagadnieniu – zajrzyj na naszego bloga poświęconego cechom odpadów niebezpiecznych

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Segregacja śmieci – kolory a segregacja

Segregacja śmieci, kolory pojemników, podział na wiele grup segregacyjnych – wszystkie te działania są wprowadzane stopniowo, dzięki działaniom Unii Europejskiej. Parlament europejski w marcu 2022 roku wprowadził przepisy mające na celu przyśpieszenie wprowadzenia na terenie UE gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jak ma się kolor pojemnika na odpady do ogólnoeuropejskiej strategii zarządzania odpadami? Już wyjaśniamy! Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest to, żeby maksymalnie ograniczyć produkowanie odpadów nienadających się do odzysku przy jednoczesnym eksploatowaniu recyklingu do granic możliwości.

Zatem w zgodzie z tą polityką, produkty mają być projektowane w taki sposób, aby składały się z potencjalnych surowców, które będzie można wykorzystać ponownie. W momencie, kiedy ulegną one uszkodzeniu bądź zużyją się – producent powinien udzielić możliwości naprawy takiego materiału (oczywiście w miarę możliwości).

Dopiero kiedy nie będziemy w stanie zreperować bardziej danego przedmiotu – powinien trafić on do punktów skupu. Te placówki zajmą się rozebraniem np. zużytej elektroniki na części i przekażą cenne surowce do zakładów pracy, które w swojej działalności wykorzystują, chociażby elementy metalowe, czy złom. Jedynie ułamek z danego produktu zostanie odpadem – ten element, którego nie da się w żaden sposób sensownie wykorzystać.

Oczywiście nie jest to system idealny, jednak jest on rekomendowanym modelem dla gospodarek europejskich. Korzysta on ze już stosowanych rozwiązań – jak chociażby segregowanie pozostałości w odpowiednich pojemnikach. Dzięki temu całość procesów recyklingowych jest zdecydowanie ułatwiona, a posegregowane materiały mogą szybciej trafić do placówek np. zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych, czy przygotowaniem metali do stapiania w hutach.

Segregacja pozostałości produkowanych w zakładach pracy, a także gospodarstwach domowych jest niezwykle ważna z perspektywy ekologii. Jednak jeżeli będziesz potrzebować jakiegokolwiek wsparcia – skontaktuj się ze specjalistami z WasteMaster – ze wszystkim Ci pomożemy!

Copyright © 2022 Waste Master