Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Znajomość kolorów pojemników na odpady możemy zaliczyć do najbardziej podstawowej wiedzy na temat segregacji, jednak w związku ze wciąż aktualizowanymi i zmienianymi przepisami dotyczącymi sortowania pozostałości, warto tę wiedzę utrwalać. Jeśli chcesz wiedzieć, co możemy wrzucić do jakiego pojemnika – zachęcamy do czytania!
Od 1 lipca 2017 roku, wdrożono Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który podzielił wszystkie nasze pozostałości na 5 podstawowych grup, a mianowicie:
Jeśli chodzi o kolory koszy na śmieci – warto wiedzieć, że papier wrzucamy do pojemnika o kolorze niebieskim, metale oraz tworzywa sztuczne do żółtych kubłów, szkło do zielonych, bio do brązowych, a zmieszane pozostałości do czarnych.
Podział na te surowce jest nieprzypadkowy – został on stworzony po to, aby ułatwić przeprowadzanie recyklingu i odzysku takich materiałów. Jest on jednolity dla całego kraju, a kolory pojemników na śmieci możemy spotkać w tej samej konfiguracji, zarówno na północy, jak i na południu Polski. Warto jednak wiedzieć, co możemy wrzucać do poszczególnych pojemników.
Do koszy niebieskich na papier możemy wrzucać:
Do koszy żółtych na tworzywa sztuczne i metale wrzucamy:
Do koszy zielonych na szkło wrzucamy:
Do koszy brązowych na bio, możemy wrzucić:
Z kolei do kosza na odpady zmieszane komunalne, możemy wrzucać:
Należy jednak pamiętać, że niektóre pozostałości nie mogą zostać po prostu wrzucone do kosza na odpady zmieszane. Wiele z odpadów, które produkujemy w domu, klasyfikuje się, jako niebezpieczne lub zbyt złożone w swojej budowie – wówczas musimy się udać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam możemy zostawić niewielkie ilości zużytego oleju silnikowego, opony, zaimpregnowane drewno, odpady elektroniczne, baterie. Jednak jeśli jesteśmy w posiadaniu naprawdę szkodliwego odpadu – chemikaliów czy pozostałości medycznych – musimy zorganizować adekwatną utylizację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podanym zagadnieniu – zajrzyj na naszego bloga poświęconego cechom odpadów niebezpiecznych.
Segregacja śmieci, kolory pojemników, podział na wiele grup segregacyjnych – wszystkie te działania są wprowadzane stopniowo, dzięki działaniom Unii Europejskiej. Parlament europejski w marcu 2022 roku wprowadził przepisy mające na celu przyśpieszenie wprowadzenia na terenie UE gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jak ma się kolor pojemnika na odpady do ogólnoeuropejskiej strategii zarządzania odpadami? Już wyjaśniamy! Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest to, żeby maksymalnie ograniczyć produkowanie odpadów nienadających się do odzysku przy jednoczesnym eksploatowaniu recyklingu do granic możliwości.
Zatem w zgodzie z tą polityką, produkty mają być projektowane w taki sposób, aby składały się z potencjalnych surowców, które będzie można wykorzystać ponownie. W momencie, kiedy ulegną one uszkodzeniu bądź zużyją się – producent powinien udzielić możliwości naprawy takiego materiału (oczywiście w miarę możliwości).
Dopiero kiedy nie będziemy w stanie zreperować bardziej danego przedmiotu – powinien trafić on do punktów skupu. Te placówki zajmą się rozebraniem np. zużytej elektroniki na części i przekażą cenne surowce do zakładów pracy, które w swojej działalności wykorzystują, chociażby elementy metalowe, czy złom. Jedynie ułamek z danego produktu zostanie odpadem – ten element, którego nie da się w żaden sposób sensownie wykorzystać.
Oczywiście nie jest to system idealny, jednak jest on rekomendowanym modelem dla gospodarek europejskich. Korzysta on ze już stosowanych rozwiązań – jak chociażby segregowanie pozostałości w odpowiednich pojemnikach. Dzięki temu całość procesów recyklingowych jest zdecydowanie ułatwiona, a posegregowane materiały mogą szybciej trafić do placówek np. zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych, czy przygotowaniem metali do stapiania w hutach.
Segregacja pozostałości produkowanych w zakładach pracy, a także gospodarstwach domowych jest niezwykle ważna z perspektywy ekologii. Jednak jeżeli będziesz potrzebować jakiegokolwiek wsparcia – skontaktuj się ze specjalistami z WasteMaster – ze wszystkim Ci pomożemy!
Mogą zainteresować Cię również: