Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Pracujesz w przychodni lekarskiej? W punkcie szczepień? A może masz studio tatuażu? Albo lecznicę dla zwierząt? Wszystkie wyżej wymienione placówki mają jeden punkt wspólny – są mniej lub bardziej związane z medycyną. A w związku z tym, produkują pewne ilości pozostałości medycznych czy odpadów zakaźnych. Śmieci tego typu stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego odpady medyczne muszą zostać unieszkodliwione w odpowiedni sposób. Jaki?

Kategorie odpadów medycznych i ich wpływ na odbiór odpadów

Polskie prawo zabrania wyrzucania takich pozostałości na wysypisko odpadów komunalnych, gdyż nawet tam mogą one zaszkodzić ludziom i środowisku naturalnemu. W ramach przeciwdziałania „samowolnemu” utylizowaniu odpadów medycznych opracowano odpowiednie akty prawne określające procedury związane z odpadami medycznymi.

Aby odpad zutylizować, należy przekazać go firmie specjalizującej się w utylizacji tego typu pozostałości, jednak należy to zrobić w oparciu o konkretne przepisy. Według Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, segregowanie odpadów medycznych powinno się odbywać w obrębie 3 kategorii:

 • odpadów medycznych zakaźnych,
 • odpadów niebezpiecznych,
 • odpadów innych niż niebezpieczne.

W zależności od rodzaju transportowanego odpadu medycznego, taki będzie jego sposób neutralizacji. On również został określony w ustawie, która zaleca obróbkę termiczną śmieci, autoklawowanie, działanie mikrofalami i termiczne przekształcenie pozostałości po leczeniu. Sprawny odbiór odpadów medycznych jest uzależniony od tego, czy uda Ci się sprostać formalnościom prawnym.

Odbiór odpadów medycznych może zostać przeprowadzony tylko wtedy, kiedy ładunek jest odpowiednio zewidencjonowany, oznaczony, zabezpieczony i posortowany. Zaczynając od początku: o co chodzi z ewidencją odpadów? Jak przestrzegać procedur z zakresu odpadów medycznych?

Każdy przedsiębiorca produkujący określoną ilość śmieci, musi się zobowiązać do ich wywozu, zwłaszcza odpadów medycznych. Dzięki temu państwo jest w stanie kontrolować to, ile dana firma produkuje śmieci, a także czy zostają one prawidłowo utylizowane, poddawane recyklingowi. Prowadzenie ewidencji odpadów zapobiega „znikaniu” śmieci – a za brak jej prowadzenia grożą surowe kary.

Nieposiadanie konta w Bazie Danych Odpadowych wiążę się z grzywną od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić, czy BDO obejmuje naszą działalność gospodarczą. Zatem, aby transport odpadów medycznych przebiegł sprawne, należy wypełnić odpowiednie formularze, w tym Kartę Przekazania Odpadu, bez której firma organizująca przewóz odpadów medycznych nie weźmie od nas ładunku. Wszelkie niezbędne informacje o procedurach z zakresu odpadów medycznych typu KPO znajdziemy w Internecie – jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy na bloga.

Skoro odpad jest już zewidencjonowany, należy go teraz odpowiednio oznaczyć. Ministerstwo Klimatu opracowało system kodów, którymi klarownie możemy opisać nasz ładunek. Do odpadów medycznych została przypisana liczba 18.

Pod tą kategorią znajdują się posegregowane odpady medyczne – w zależności od stopnia toksyczności oraz rodzaju substancji, z której się składają. Znajdziemy tam tkanki, leki cytotoksyczne, narzędzia chirurgiczne, żywność z oddziałów zakaźnych, chemikalia, zużyte peloidy i materiały mogące być źródłem skażenia.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Różnorodność powyższych pozostałości sprawia, że można zadać pytanie o unieszkodliwianie odpadów medycznych. Procesy zachodzące w spalarniach, autoklawach skutecznie oczyszczają z wirusów i drobnoustrojów. Droga takich pozostałości może się zatem skończyć na wysypisku śmieci, gdzie już nie stwarzają takiego zagrożenia. Firmy wywożące odpady medyczne koordynują oraz przeprowadzają te zabiegi legalnie i maksymalnie ekologicznie.

Jak zostało wyżej wspomniane, odbiór odpadów medycznych może się odbyć dopiero gdy ładunek zostanie właściwie zakodowany. Większość kategorii jest klarowna jak np. 18 02 – odpady z badań, diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej.

Ale część z nich brzmi enigmatycznie m.in. kod odpadów medycznych 18 01 03. Według dokumentu jest to inny odpad, który zawiera żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady).

Podane przykłady w nawiasie powinny rozwiać wątpliwości, jednak czy na pewno? Kod odpadów medycznych 18 01 03 obejmuje swoim zakresem również salony kosmetyczne, studio tatuażu, a nawet niektóre zakłady fryzjerskie. Nie zostało to doprecyzowane w rozporządzeniu, jednak warto to wiedzieć. Ze względu na igły, ostre narzędzia lub inne substancje mogące być źródłem chorób, placówki tego typu także produkują odpady medyczne.

Zabezpieczenie odpadu to podstawa!

Transport odpadów medycznych jest już prawie Twoją specjalizacją, jednak jeszcze musisz odpowiednio zabezpieczyć swoje śmieci. Kolejną ważną kwestią są opakowania na odpady medyczne. Jak doskonale pamiętasz, śmieci nie mogą być zmieszane, stąd podział na trzy kategorie.

Posegregowany odpad medyczny musi znaleźć się w konkretnych workach oraz pudełkach, jeśli chcesz, aby na zawsze opuścił Twoje miejsce pracy. Wyróżniamy się następujące opakowania na odpady medyczne:

 • czerwone ➔ na odpady zakaźne,
 • żółte ➔ na odpady niebezpieczne,
 • inny kolor ➔ na odpady inne niż niebezpieczne (zazwyczaj jest to niebieski, zielony lub czarny).

Należy pamiętać o zasadach przechowywania takich substancji, o których więcej znajdziesz tutaj. Opakowania na odpady medyczne to nie zawsze pudełka – choć te są wymagane w przypadku ostrych narzędzi. Jeśli mamy taką możliwość to możemy umieścić je w workach, jednak muszą być one podwójne, zbudowane z polietylenu. Tak zabezpieczony ładunek nadaje się do transportu odpadu medycznego w miejsce utylizacji.

Jak zorganizować przewóz odpadów medycznych do miejsca neutralizacji? Z WasteMaster to nie problem! Dzięki naszym usługom twój odpad zostanie wyceniony, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie zindywidualizowaną listę ogłoszeń, które mogą Cię zainteresować.

Nasza firma współpracuje z przedsiębiorstwami odbierającymi odpady medyczne, są to doświadczeni gracze na rynku odpadami, profesjonalni i rzetelni. Ceny wywozu odpadów medycznych różnią się w zależności od ilości, rodzaju oraz Twojej lokalizacji, jednak w większości usług tego typu, wykup comiesięcznego abonamentu bardziej się opłaca. Przykładowe cenniki znajdziesz na naszej stronie. Zawierają one cenę minimalną i maksymalną za transport odpadów medycznych, kolejno jest to 50 zł i 150 zł za odbiór odpadów medycznych oraz weterynaryjnych.

Pamiętaj, że jedynym legalnym sposobem na unieszkodliwienie odpadów medycznych jest ich utylizacja w przeznaczonym do tego miejscu. Inne techniki pozbycia się są surowo karane, ale przede wszystkim nietyczne – zagrażają zdrowiu innych ludzi.

Wywóz odpadów medycznych do lasu może spowodować wielkie zagrożenie dla okolicznej przyrody i zwierząt. Postępuj mądrze i pomyśl o innych. A jeśli boisz się, że procedury odpadów medycznych mogą Cię przerosnąć – nie martw się, nasi konsultanci bezpłatnie udzielą Ci rady.

Copyright © 2022 Waste Master