Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać | Blog WasteMaster
Abonament BDO - Standard 360 zł (netto) za 12 miesięcy*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO/KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 49 zł (netto).
Abonament BDO - Premium 789 zł (netto) za 12 miesięcy*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO/KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 99 zł (netto).
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.

Kwota brutto
Bezpłatna utylizacja
Szczegóły
Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Złożyłeś sprawozdanie BDO? To jeszcze nie wszystko!

Już niedługo koniec roku 2022, co dla...

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Korzyści z ewidencji odpadów BDO. Kto na tym zyskuje?

Od 1 stycznia 2020 r. funkcjonuje ele...

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Ochrona środowiska coraz ważniejsza. Po co jest system BDO?

W ostatnich latach ochrona środowiska...

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Jak odróżnić cynk od aluminium?

Cynk i aluminium na pierwszy rzut oka...

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Jak możemy podzielić złom cynku? Kody BDO

Cynk to jeden z popularniejszych meta...

App Store
Google Play
Otwórz w przeglądarce
App Gallery
Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

Transport i utylizacja odpadów medycznych – podstawy, które musisz znać

11-09-2022

Pracujesz w przychodni lekarskiej? W punkcie szczepień? A może masz studio tatuażu? Albo lecznicę dla zwierząt? Wszystkie wyżej wymienione placówki mają jeden punkt wspólny – są mniej lub bardziej związane z medycyną. A w związku z tym, produkują pewne ilości pozostałości medycznych czy odpadów zakaźnych. Śmieci tego typu stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego odpady medyczne muszą zostać unieszkodliwione w odpowiedni sposób. Jaki?

Kategorie odpadów medycznych i ich wpływ na odbiór odpadów

Polskie prawo zabrania wyrzucania takich pozostałości na wysypisko odpadów komunalnych, gdyż nawet tam mogą one zaszkodzić ludziom i środowisku naturalnemu. W ramach przeciwdziałania „samowolnemu” utylizowaniu odpadów medycznych opracowano odpowiednie akty prawne określające procedury związane z odpadami medycznymi.

Aby odpad zutylizować, należy przekazać go firmie specjalizującej się w utylizacji tego typu pozostałości, jednak należy to zrobić w oparciu o konkretne przepisy. Według Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, segregowanie odpadów medycznych powinno się odbywać w obrębie 3 kategorii:

 • odpadów medycznych zakaźnych,
 • odpadów niebezpiecznych,
 • odpadów innych niż niebezpieczne.

W zależności od rodzaju transportowanego odpadu medycznego, taki będzie jego sposób neutralizacji. On również został określony w ustawie, która zaleca obróbkę termiczną śmieci, autoklawowanie, działanie mikrofalami i termiczne przekształcenie pozostałości po leczeniu. Sprawny odbiór odpadów medycznych jest uzależniony od tego, czy uda Ci się sprostać formalnościom prawnym.

Odbiór odpadów medycznych może zostać przeprowadzony tylko wtedy, kiedy ładunek jest odpowiednio zewidencjonowany, oznaczony, zabezpieczony i posortowany. Zaczynając od początku: o co chodzi z ewidencją odpadów? Jak przestrzegać procedur z zakresu odpadów medycznych?

Każdy przedsiębiorca produkujący określoną ilość śmieci, musi się zobowiązać do ich wywozu, zwłaszcza odpadów medycznych. Dzięki temu państwo jest w stanie kontrolować to, ile dana firma produkuje śmieci, a także czy zostają one prawidłowo utylizowane, poddawane recyklingowi. Prowadzenie ewidencji odpadów zapobiega „znikaniu” śmieci – a za brak jej prowadzenia grożą surowe kary.

Nieposiadanie konta w Bazie Danych Odpadowych wiążę się z grzywną od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić, czy BDO obejmuje naszą działalność gospodarczą. Zatem, aby transport odpadów medycznych przebiegł sprawne, należy wypełnić odpowiednie formularze, w tym Kartę Przekazania Odpadu, bez której firma organizująca przewóz odpadów medycznych nie weźmie od nas ładunku. Wszelkie niezbędne informacje o procedurach z zakresu odpadów medycznych typu KPO znajdziemy w Internecie – jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy na bloga.

Skoro odpad jest już zewidencjonowany, należy go teraz odpowiednio oznaczyć. Ministerstwo Klimatu opracowało system kodów, którymi klarownie możemy opisać nasz ładunek. Do odpadów medycznych została przypisana liczba 18.

Pod tą kategorią znajdują się posegregowane odpady medyczne – w zależności od stopnia toksyczności oraz rodzaju substancji, z której się składają. Znajdziemy tam tkanki, leki cytotoksyczne, narzędzia chirurgiczne, żywność z oddziałów zakaźnych, chemikalia, zużyte peloidy i materiały mogące być źródłem skażenia.

Różnorodność powyższych pozostałości sprawia, że można zadać pytanie o unieszkodliwianie odpadów medycznych. Procesy zachodzące w spalarniach, autoklawach skutecznie oczyszczają z wirusów i drobnoustrojów. Droga takich pozostałości może się zatem skończyć na wysypisku śmieci, gdzie już nie stwarzają takiego zagrożenia. Firmy wywożące odpady medyczne koordynują oraz przeprowadzają te zabiegi legalnie i maksymalnie ekologicznie.

Jak zostało wyżej wspomniane, odbiór odpadów medycznych może się odbyć dopiero gdy ładunek zostanie właściwie zakodowany. Większość kategorii jest klarowna jak np. 18 02 – odpady z badań, diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej.

Ale część z nich brzmi enigmatycznie m.in. kod odpadów medycznych 18 01 03. Według dokumentu jest to inny odpad, który zawiera żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady).

Podane przykłady w nawiasie powinny rozwiać wątpliwości, jednak czy na pewno? Kod odpadów medycznych 18 01 03 obejmuje swoim zakresem również salony kosmetyczne, studio tatuażu, a nawet niektóre zakłady fryzjerskie. Nie zostało to doprecyzowane w rozporządzeniu, jednak warto to wiedzieć. Ze względu na igły, ostre narzędzia lub inne substancje mogące być źródłem chorób, placówki tego typu także produkują odpady medyczne.

Zabezpieczenie odpadu to podstawa!

Transport odpadów medycznych jest już prawie Twoją specjalizacją, jednak jeszcze musisz odpowiednio zabezpieczyć swoje śmieci. Kolejną ważną kwestią są opakowania na odpady medyczne. Jak doskonale pamiętasz, śmieci nie mogą być zmieszane, stąd podział na trzy kategorie.

Posegregowany odpad medyczny musi znaleźć się w konkretnych workach oraz pudełkach, jeśli chcesz, aby na zawsze opuścił Twoje miejsce pracy. Wyróżniamy się następujące opakowania na odpady medyczne:

 • czerwone ➔ na odpady zakaźne,
 • żółte ➔ na odpady niebezpieczne,
 • inny kolor ➔ na odpady inne niż niebezpieczne (zazwyczaj jest to niebieski, zielony lub czarny).

Należy pamiętać o zasadach przechowywania takich substancji, o których więcej znajdziesz tutaj. Opakowania na odpady medyczne to nie zawsze pudełka – choć te są wymagane w przypadku ostrych narzędzi. Jeśli mamy taką możliwość to możemy umieścić je w workach, jednak muszą być one podwójne, zbudowane z polietylenu. Tak zabezpieczony ładunek nadaje się do transportu odpadu medycznego w miejsce utylizacji.

Jak zorganizować przewóz odpadów medycznych do miejsca neutralizacji? Z WasteMaster to nie problem! Dzięki naszym usługom twój odpad zostanie wyceniony, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie zindywidualizowaną listę ogłoszeń, które mogą Cię zainteresować.

Nasza firma współpracuje z przedsiębiorstwami odbierającymi odpady medyczne, są to doświadczeni gracze na rynku odpadami, profesjonalni i rzetelni. Ceny wywozu odpadów medycznych różnią się w zależności od ilości, rodzaju oraz Twojej lokalizacji, jednak w większości usług tego typu, wykup comiesięcznego abonamentu bardziej się opłaca. Przykładowe cenniki znajdziesz na naszej stronie. Zawierają one cenę minimalną i maksymalną za transport odpadów medycznych, kolejno jest to 50 zł i 150 zł za odbiór odpadów medycznych oraz weterynaryjnych.

Pamiętaj, że jedynym legalnym sposobem na unieszkodliwienie odpadów medycznych jest ich utylizacja w przeznaczonym do tego miejscu. Inne techniki pozbycia się są surowo karane, ale przede wszystkim nietyczne – zagrażają zdrowiu innych ludzi.

Wywóz odpadów medycznych do lasu może spowodować wielkie zagrożenie dla okolicznej przyrody i zwierząt. Postępuj mądrze i pomyśl o innych. A jeśli boisz się, że procedury odpadów medycznych mogą Cię przerosnąć – nie martw się, nasi konsultanci bezpłatnie udzielą Ci rady.

Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Warszawa
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 94.99
87.95miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Łódź
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Łódź
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Warszawa
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 99.99
92.58miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Łódź
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Warszawa
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 99.99
92.58miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Świdnik
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Abonament na odbiór odpadów weterynaryjnych
Waste Master Sp. z o.o.
Polska
My odbieramy
Abonament na odbiór odpadów weterynaryjnych

W ramach usługi dokonamy bezpłatnej wyceny odpadu. Jesteśmy zainteresowani odpadami pochodzącymi z gabinetów weterynaryjnych. Wypełnij formularz ...

Wyceń przez telefon575840085
Wyceń bezpłatnie
Odpady medyczne
Abonament na odbiór odpadów medycznych
Waste Master Sp. z o.o.
Polska
My odbieramy
Abonament na odbiór odpadów medycznych

W ramach usługi dokonamy bezpłatnej wyceny odpadu. Jesteśmy zainteresowani odpadami pochodzącymi z :Salonów kosmetycznychStudiów tatuażu Gabinetó...

Wyceń przez telefon575840085
Wyceń bezpłatnie
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Rzeszów
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Świdnik
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

Cennik dedykowany wyłącznie dla klientów spełniających wszystkie poniższe kryteria:- odbiór odpadów z jednej lokalizacji- częstotliwość odbioru 1 x w ...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Ostrowiec Świętokrzyski
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Ostrowiec Świętokrzyski
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet kompleksowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Rzeszów
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Szczecin
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Szczecin
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Opole
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Gorzów Wielkopolski
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet podstawowy

Cennik dedykowany wyłącznie dla klientów spełniających wszystkie poniższe kryteria:- odbiór odpadów z jednej lokalizacji- częstotliwość odbioru 1 x w ...

Do zapłaty:
Kwota brutto 54.99
50.92miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Kraków
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Odpady medyczne
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony
REMONDIS MEDISON Sp. z o.o.
Ostrowiec Świętokrzyski
My odbieramy
Usługa odbioru odpadów medycznych - Pakiet rozszerzony

UWAGA: Usługa skierowana wyłącznie do firm posiadających wpis do rejestru BDO. Jeżeli firma wpisu jeszcze nie posiada, zachęcamy do skorzystania z nas...

Do zapłaty:
Kwota brutto 59.99
55.55miesiąc
Zamów
Copyright © 2022 Waste Master
533 874 679
Telefon
Napisz do nas
Czat