Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Zasady utylizacji odpadów medycznych

Zasady utylizacji odpadów medycznych

Kto zajmuje się utylizacją odpadów medycznych?

Utylizacją odpadów medycznych zajmują się tylko i wyłącznie profesjonalne firmy posiadające specjalistyczny sprzęt jak i wykwalifikowaną do tego kadrę. Firmy te najczęściej zajmują się dodatkowo utylizacją innych odpadów chemicznych.

Wyrzucanie niebezpiecznych odpadów medycznych na własną rękę jest nielegalne i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Dzięki naszej aplikacji możesz zostawić zapytanie odnośnie usługi utylizacji odpadów medycznych, a my wyszukamy dla Ciebie najkorzystniejsze oferty z rynku.

W jaki sposób unieszkodliwiane są odpady medyczne?

Jak utylizować odpady medyczne? W jaki sposób są neutralizowane? Unieszkodliwianie odpadów medycznych powinno spełniać trzy zadania. Po pierwsze, likwidować zagrożenie infekcją od wszelakich odpadów wchodzących w skład odpadów medycznych. Po drugie, powinno unieszkodliwiać związki chemiczne (szczególnie te niebezpieczne) z przeterminowanych lub niezużytych lekarstw i odczynników chemicznych. I po trzecie – spopielenie odpadów mogących zawierać tkankę.

Optymalne rozwiązanie zakłada, że te trzy zadania są wykonywane jednocześnie przez spalarnie odpadów zakaźnych oraz medycznych. Zatem jak utylizować odpady medyczne? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia są następujące dopuszczalne sposoby unieszkodliwiania odpadów medycznych:
a) termiczne przekształcanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach zlokalizowanych na lądzie,
b) autoklawowanie,
c) działanie mikrofalami,
d) dezynfekcję termiczną
e) obróbkę fizyczno-chemiczną inną niż wymieniono w punktach a-d.

Dodatkowo warto podkreślić, że ustawa o odpadach w art. 41.1a zakazuje niszczenia odpadów medycznych zakaźnych w inny sposób niż poprzez spalanie. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów medycznych oraz optymalnych warunkach przechowywania.

Jak często należy oddawać odpady medyczne?

Wszystko jest zależne od tego, o którym kodzie odpadów medycznych mówimy. Przykładowo kod 18 01 02* może być magazynowany wstępnie wyłącznie przez 72 godziny i w temperaturze do 10 stopni Celsjusza.

W przypadku kodów 18 01 03*, 18 01 06*, 18 01 08*, 18 01 10* i 18 01 82* można odpady magazynować do 18 stopni Celsjusza, ale w zależności od temperatur, jest inny dopuszczalny czas magazynowania (dla temperatur od 10 do 18 stopni maksymalnie 72 godziny, natomiast w przypadku temperatury poniżej 10 stopni jest to nie dłużej niż 30 dni).

Odnośnie kodów odpadów, które nie należą do rodzaju niebezpiecznych, mogą być wstępnie magazynowane również nie dłużej niż 30 dni. W efekcie powyższego maksymalny okres przechowywania odpadów medycznych wynosi 30 dni, czyli należy oddawać odpad przynajmniej raz w miesiącu.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jak powinny być oznakowane odpady medyczne?

Oznakowanie za pomocą kodów na odpady medyczne jest niezwykle ważne. Należy o tym pamiętać, gdyż odpady nieodpowiednio oznaczone nie zostaną odebrane. Segregacja odpadów medycznych musi się odbywać zgodnie z wytycznymi: pojemniki lub worki należy widocznie oznakować, umieszczając takie informacje jak:
– kod odpadów medycznych umieszczonych w opakowaniu,
– nazwę firmy, która wytworzyła odpad medycznych,
– numer REGON firmy, która wytworzyła odpad,
– numer księgi rejestrowej firmy, która wytworzyła odpad, w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą,
– datę i godzinę otwarcia opakowania,
– datę i godzinę zamknięcia.

Warto także wspomnieć o kolorach opakowań na odpady medyczne. Pozostałości zakaźne trzeba umieścić w tych o kolorze czerwonym, niebezpieczne odpady medyczne w żółtych pojemnikach, a odpady inne niż niebezpieczne w zielonych, niebieskich lub czarnych workach.

Konkretna barwa sprawia, że zarówno pracownicy Twojego zakładu, jak i firmy wywożącej odpady medyczne, wiedzą jak się obchodzić z danymi pozostałościami. Segregacja odpadów medycznych jest bardzo istotna w kontekście dobierania techniki utylizacji – pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu i kolorze pojemnika!

Interesują Cię koszty transportu i utylizacji odpadów medycznych? WasteMaster może Ci pomóc! Bezpłatnie wycenimy Twoje śmieci i stworzymy wykaz najkorzystniejszych ofert. Zapraszamy do współpracy!

Copyright © 2022 Waste Master