Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Jak co roku 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To świetna okazja do tego, aby przypomnieć społeczeństwom, jak można chronić środowisko. W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejszym tematem w debatach publicznych i politycznych, co tylko pokazuje, że problem jest znany i bliski coraz większej ilości ludzi. Oto kilka przykładów na to, jak można chronić środowisko w swoim własnym zakresie! Wszystko zaczyna się od małych czynów.
Aby skutecznie chronić środowisko, wcale nie musimy jeździć na specjalne konferencje czy udzielać się społecznie. Oczywiście możemy, jeżeli czujemy taką misję, jednak warto pamiętać o tym, że to codziennie wybory miliony ludzi mają największy wpływ na to, jak potoczą się dalsze losy naszej planety. Dlatego przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, jak chronić środowisko na co dzień.
To nie tylko oszczędność planety, lecz także pieniędzy, ponieważ na plastikowe siatki została nałożona dodatkowa opłata, którą musi uiszczać konsument. To właśnie sklepy spożywcze generują ich ogromne ilości, co z pewnością nie sprzyja naszej planecie. Plastik może rozkładać się nawet do 1000 lat, jeżeli nie trafi na odpowiednie wysypisko, na którym zostanie właściwie przetworzony.
Możemy ograniczyć produkcję tego typu odpadów, używając własnych torebek i siateczek materiałowych, np. bawełnianych. W większych sklepach, przy stoiskach z warzywami i owocami, coraz częściej można spotkać tego typu produkty do kupienia. Jednorazowy wydatek szybko może się zwrócić, kiedy policzymy, ile możemy wydawać na plastikowe torby! Również za te papierowe naliczana jest dodatkowa opłata, jednak jest ona zazwyczaj nieco niższa.
Jednak to nie wszystko, ponieważ w kwestii ograniczania wytwarzania odpadów można pójść o krok dalej. Uwielbiasz pić kawę na mieście? Robisz to regularnie? W takim razie warto pomyśleć o własnym kubku termicznym. Różnego typu kawiarnie bardzo często doceniają ekologiczne podejście swoich klientów i proponują dodatkowe benefity, jeżeli poprosimy o napój we własnym kubku. Dzięki temu możemy liczyć na niewielki rabat lub dodatkową pieczątkę na karcie lojalnościowej!
Jak jeszcze można pomóc Ziemi? Oczywiście dzięki odpowiedniemu segregowaniu odpadów. Warto o to zadbać nie tylko w domowym zaciszu, lecz także u znajomych, w biurze czy na mieście. Coraz częściej możemy spotkać się z koszami podzielonymi na odpowiednie frakcje – papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło, odpady bio i zmieszane. Warto od małego uczyć segregacji odpadów oraz przyzwyczajać do niej również swoje dzieci. Ekologia to jeden ze znaków naszych czasów i prędzej czy później musimy przyzwyczaić się do tego, że wszystkie śmieci nie mogą trafiać do jednego pojemnika.
Jeżeli prowadzisz firmę np. produkcyjną, to z pewnością dobrze wiesz, że segregacja odpadów to nie tylko kwestia Twojej dobrej woli, lecz także obowiązek. Kiedy masz problem odpowiednim zagospodarowaniem odpadów poprodukcyjnych, możesz zgłosić się do WasteMaster. Zapewniamy odbiorców na każdy rodzaj odpadów. Zapraszamy również na naszego bloga, na którym znajdziesz więcej porad między innymi na temat tego, jak dobrze gospodarować odpadami w firmie.
Kolejnym ważnym nawykiem, który warto sobie wyrobić, i który z pewnością pomoże planecie i środowisku, to oszczędność wody i energii. Wychodzisz z pokoju? Zgaś po sobie światło! Myjesz zęby lub naczynia? Zakręcenie kranu to żaden wysiłek, który trwa dosłownie kilka sekund. Podziękuje Ci za to nie tylko planeta Ziemia, lecz także Twój portfel. Oszczędzanie wody i energii to mniejsze rachunki za zużycie chociażby prądu.
Zasady mówiące nam o tym, jak na co dzień chronić środowisko są coraz ważniejsze w kontekście przyspieszających zmian klimatycznych na świecie. Zgodnie z ostatnim raportem IPCC 2023 (IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change, specjalny organ przy ONZ) naukowcy szacują, że przy stale rosnącym poziomie emisji gazów cieplarnianych przekroczenie granicy 1,5 st. C jest przesądzone i doprowadzi do „nieodwracalnych szkód” naszej planety.
Oczywiście możemy pocieszać się, że jeszcze nie wszystko stracone, ponieważ prognozowana granica ma nastąpić na początku przyszłej dekady (jeżeli nic w postępowaniu ludzkości się nie zmieni i obecna emisja zostanie utrzymana lub wzmożona). Rządzący najbardziej rozwiniętych krajów świata, w tym również cała Unia Europejska, od lat wprowadzają nowe rozwiązania mające na celu poprawę omawianej sytuacji. Jednak my również możemy się do tego przyczynić, wprowadzając małe zmiany w swoich codziennych czynnościach takich jak chociażby segregacja śmieci.
Mogą zainteresować Cię również: