Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak dobrze gospodarować odpadami?

jak poprawnie gospodarować odpadami

Twoja firma produkuje sporo odpadów? Nie jesteś pewien, jak nimi zarządzać lub nie wiesz, jak ułożyć plan gospodarki odpadami w firmie? Ten tekst powinien rozjaśnić to zagadnienie. Co więcej, dowiesz się wszystkiego o kosztach gospodarowania odpadami – zapraszamy do lektury!

Prawidłowa gospodarka odpadami w Polsce

Aby legalnie i efektywnie zarządzać swoimi pozostałościami, należy działać w zgodzie z ustawą o gospodarce odpadami. Znajduje się ona w Ustawie o Odpadach z 2012 roku w dziale drugim. Powiela ona część postanowień UE, jak chociażby hierarchię postępowania z odpadami, zakładającą najważniejsze czynności, które producent odpadów musi wykonać. Są to między innymi działania zapobiegające nadmiernemu wytwarzaniu śmieci, przygotowanie ich do ponownego użycia, ewentualne przekazanie do recyklingu lub odzysku, unieszkodliwienie śmieci. Dodatkowo ustawa określa, jak powinien wyglądać plan gospodarki odpadowej w skali kraju oraz województwa. Jednak podane wytyczne można zastosować także w planowaniu gospodarki odpadowej w zakładzie produkcyjnym.

Aby móc prawidłowo zoptymalizować swój sposób zarządzania firmowymi odpadami, najpierw należy zacząć od analizy tego, co wytwarza nasz zakład. Jeżeli posiadamy kilka linii produkcyjnych lub zajmujemy się w ramach naszego przedsiębiorstwa różnymi działaniami, należy pogrupować odpady na konkretne kategorie. Najlepiej, jeśli będą one zgodne ze swoimi właściwościami. Należy podkreślić, że często podmioty zajmują się wywozem i utylizacją tylko określonych materiałów. Może być to wskazówka przy grupowaniu pozostałości w firmie.

Warto także zastanowić się, czy miesięcznie lub rocznie produkujemy określoną i stałą ilość śmieci. Posiadając takie dane, możemy wykupić usługi wywozu np. odpadów poprodukcyjnych plastikowych w miesięcznym abonamencie za stałą kwotę. Dodatkowo posiadając prognozy wytwórstwa konkretnych pozostałości, możemy rozplanować wywóz poprzedniej partii śmieci w taki sposób, żeby wytworzone odpady cyrkulowały w miejscu, gdzie je składujemy.

Kolejnym krokiem jest postawienie pytania: na czym polega gospodarka odpadami np. w magazynie? Pośrednio na tym, aby jak najmniej miejsca trzeba było przeznaczyć na okresowe składowanie odpadów. W zależności od tego, o jakich odpadach mówimy, może nam się przydać kontener, specjalne pomieszczenie, czy wydzielony plac na świeżym powietrzu, który zostanie przeznaczony na tymczasowe składowisko. Należy oczywiście pilnować, żeby nie było ono przepełnione, ponieważ wówczas rodzi się groźba zagrożenia rytmu pracy, a czasem zdrowia lub nawet życia pracowników zakładu.

Warto także skontrolować, jak wygląda sytuacja w podobnych zakładach pracy. Czasami okazuje się wtedy, że mamy gdzieś możliwość znacznego zredukowania śmieci. Dobrym sposobem jest także zatrudnienie specjalnej firmy, która zajmuje się organizacją i sprawami formalnymi związanymi z gospodarką odpadową. Jednak to pociąga za sobą koszty finansowe. Z tego powodu warto skorzystać z usług WasteMaster – pomagamy w organizacji transportu i recyklingu śmieci. Możesz śmiało korzystać z naszej Giełdy Odpadowej, w której w kilku krokach dodasz zlecenie, a chętne firmy zewnętrzne będą się do Ciebie zgłaszały.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Koszty gospodarowania odpadów

Na samym początku warto zaznaczyć, że koszt gospodarowania odpadami określa ustawa. Jest ona zawarta w Ustawie o Odpadach z 2012 roku w rozdziale piątym, w dziale drugim. W skrócie ów koszt to KGO (inaczej Opłata Recyklingowa) i jest to po prostu opłata za późniejszy recykling śmieci. Z niej opłacane są koszty infrastruktury i jej eksploatacji, które ponosi podmiot, któremu śmieci zostały przekazane do recyklingu bądź utylizacji. Ten tzw. podatek ekologiczny jest wliczany w cenę produktu, który nabywamy. Zazwyczaj możemy go zaobserwować przy wszelkiej elektronice i są to kwoty rzędu kilkunastu groszy, dochodzące nawet do kilkunastu złotych. Jednak jest to obliczane w ten sposób, aby umożliwić funkcjonowanie placówkom realizującym recykling.

Opłaty oczywiście ponosi producent lub dystrybutor w danym kraju. Jeśli mówimy o kosztach gospodarowania odpadami, warto wiedzieć jak je zaksięgować. Gdy chodzi nam o tzw. podatek ekologiczny – wpisujemy go na firmową fakturę w kategorii „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”, a gdy jest to po prostu gospodarowanie odpadów komunalnych – wystarczy faktura VAT.

Jednak jeśli mówimy o kosztach zarządzania odpadami w firmie – będą one bardzo różne. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką firmę znajdziemy, czy skorzystamy z pomocy podmiotów zewnętrznych przy organizowaniu gospodarowania pozostałościami, ile mamy odpadów, jak często trzeba je wywozić, jak bardzo są niebezpieczne etc. Sam koszt organizacyjny (jeśli zdecydujemy się na samodzielne zarządzanie pozostałościami) będzie zerowy. Jeżeli nie chcesz przepłacić lub zorientować się w cenach na lokalnym rynku odpadowym – polecamy skorzystanie z naszej bezpłatnej wyceny WasteMaster. W kilka minut dodasz ogłoszenie, które wyświetli się firmom, zainteresowanym takimi klientami jak Ty. Firmy zewnętrzne się do nas zgłoszą, a my będziemy je mogli do Ciebie skierować, jednocześnie porównując ich oferty oraz ceny!

Copyright © 2022 Waste Master