Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Znaki recyklingowe i ich znaczenie

Ikonki oznaczające różne znaki recyklingowe, dotyczące odpadów wraz z podziałem na grupy: główne, różne, poddające się recyklingowi oraz odpadki po jedzeniu.

Kupując najbardziej powszechne materiały, możesz z łatwością zauważyć, że na opakowaniach znajdując się liczne piktogramy i symbole. Każdy z nich ma za zadanie informować konsumenta o materiale, z którego wykonano dane opakowanie oraz, czy jest to produkt podlegający recyklingowi. Obecnie szacuje się, że 14,4 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanu światowego – chociażby dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie produkty nabywamy oraz na to, czy posiadają one tzw. symbole recyklingu. Chcesz dowiedzieć się jakich piktogramów warto szukać na opakowaniach? Zachęcamy do lektury!

Znak recyklingu – co oznacza?

Możemy wyróżnić naprawdę wiele znaków recyklingowych – jednak dlaczego tak się dzieje? Czy jedno oznaczenie nie byłoby łatwiejsze do rozpoznania i zidentyfikowania? Wyróżniamy wiele oznaczeń recyklingu, ponieważ nazywają one różne etapy i rezultaty tego procesu.

Najbardziej powszechnym i zakorzenionym w ludzkiej świadomości symbolem recyklingu są trzy zielone strzałki ułożone w trójkąt i wskazujące na siebie nawzajem (jest to tzw. „wstęga Möbius”). Ich znaczenie można streścić w trzech czasownikach: zbieranieprzetwarzaniewykorzystywanie. Jeśli zauważysz taki symbol na swoim opakowaniu, to oznacza on, że materiał jest wykonany z elementów nadających się do przetwarzania i recyklingu bądź też elementów pochodzących z tych procesów. Najczęściej możemy go zaobserwować na materiałach wykonanych z papieru bądź też szkła. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy na naszego bloga dotyczącego tego, co oznaczają strzałki na symbolu recyklingu.

Kolejnym bardzo istotnym znakiem recyklingu są dwie strzałki (niewypełnione kolorem) i zwrócone do siebie przeciwnymi wektorami. Są to piktogramy symbolizujące ponowne wykorzystanie. Co to oznacza? Oznacza to, że po wykorzystaniu szklanej butelki, puszki etc. nadają się one do ponownego użycia. Czyli realizują one założenia recyklingu oraz gospodarki zamkniętej, która ma na celu maksymalne wykorzystywanie każdego surowca.

Znaki recyklingu mogą także oznaczać biodegradowalność, czyli praktycznie całkowite rozpadnięcie się materii na mikroelementy i substancje występujące w przyrodzie. Wyglądem przypomina on czarno-białą wstęgę zakończoną rośliną pokrytą listkami. Ten symbol możemy najczęściej spotkać na produktach z papieru lub nadających się do pozostawienia na kompostowniku.

Możemy także wyróżnić typowo polski symbol recyklingu. Jest to zielony kształt Polski wpisany w okrąg, na którym napisano „Znak ekologiczny”. Jest to piktogram, który informuje konsumenta o tym, że produkt przez niego zakupiony posiada parametry zaakceptowane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Możemy go zauważyć naklejonego na warzywa, owoce, czy opakowania pochodzące z recyklingu oraz produkty wytworzone tylko z naturalnych i dokładnie zbadanych składników (np. kosmetyki).

Ze znakiem recyklingu możemy pomylić zielony punkt, w który wpisane zostały dwie strzałki: jedna zielona i druga biała. Nie oznacza on, że dany produkt nadaje się do przetwarzania lub pochodzi z odzysku. Jednak jest to sygnał dla kupującego, że nabyli produkt od wytwórcy, który finansuje i wspiera ekologiczne działania na terenie naszego kraju.

Podczas zakupów owoców, warzyw i produktów pochodzących z rolnictwa, warto również sprawdzić, czy nasz produkt posiada piktogram rolnictwa ekologicznego (niebieskie koło z umieszczonym wewnątrz zielonym kłosem). Jest to symbol oznaczający, że nabyte przez nas jabłka pochodzą z ekologicznych upraw, posiadających certyfikaty wydawane przez Unię Europejską.

Jakie jeszcze możemy przywołać znaki recyklingu i ich znaczenia? Warto wiedzieć, że produkty aluminiowe świetnie nadają się do ponownego przetwarzania, a co za tym idzie, wiele puszek, folii etc. jest produkowanych z właśnie tego odzyskanego niemetalu. Te materiały oznaczamy symbolem strzałek zataczających okrąg wokół skrótu „alu”.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jakie jeszcze symbole mogą Ci się przydać?

Oprócz piktogramów, które oznaczają recykling, możemy wymienić wiele symboli, które po prostu warto znać, a z ekologią jako taką są związane. Pomoże nam to w lepszym dokonywaniu wyborów. W końcu w naszym przypadku to kilka chwil zastanowienia się nad tym, co weźmiemy z półki sklepowej, a dla środowiska każda nasza akcja niesie za sobą poważne konsekwencje!

Zwłaszcza jeśli kupujemy kosmetyki, warto zwracać uwagę, czy posiadają one na opakowaniu piktogram białego królika na czarnym, trójkątnym tle. Oznacza on, że skuteczność danej substancji nie była testowana na zwierzętach.

Z kolei, jeżeli robimy zakupy rybne lub kupujemy owoce morza – warto kupować te produkty, które posiadają niebieski eliptyczny znaczek z białą rybą oraz napisem „Marine Stewardship Council”. Ten piktogram jest sygnałem dla konsumenta, że kupuje ryby ze sprawdzonych łowisk, które nie obciążają w dużym stopniu klimatu.

Znak przekreślonego pojemnika na odpady jest umieszczany zazwyczaj na produktach elektronicznych, telewizorach, pralkach, zmywarkach etc. Oznacza on, że tzw. ZSEiE nie może trafić do zwykłego pojemnika na odpady, tylko musimy go przekazać do miejsca zbiórki takich elementów.

Możemy jeszcze przytoczyć symbole występujące na produktach wykonanych z surowców wtórnych (jak np. z papieru, szkła plastiku, metalu). Na opakowaniach wyprodukowanych z tych elementów możemy zauważyć trzy strzałki ułożone w trójkąt, które zawierają albo numer, albo skrót literowy. Numer oraz skrót oznaczają rodzaj surowca wtórnego i jego typ. Np. trójkąt z oznaczeniem PP, znajdziemy na butelce wykonanej z polipropylenu, tj. tworzywa sztucznego nadającego się do odzysku.

Zatem zwracaj uwagę na znaki recyklingu wokół Ciebie! Jest to niezwykle ważne w kontekście ekologii oraz dbania o wydajną pracę w Twojej firmie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w rozeznaniu się w wyżej wymienionych symbolach – zachęcamy do zerknięcia na blog od WasteMaster!

Copyright © 2022 Waste Master