Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Co oznaczają strzałki na symbolu recyklingu?

Co oznaczają strzałki na symbolu recyklingu? Są to zielone strzałki oznaczające symbol recyklingu ułożone w trójkąt, na jasnobrązowym tle.

Znajomość oznaczeń dotyczących recyklingu jest niezwykle ważna, jeżeli zależy nam na byciu w pełni świadomymi konsumentami. Jest to również bardzo pomocne podczas segregowania odpadów oraz ich utylizacji. Symbol recyklingu, znaczenie strzałek, a także oznaczenia konkretnych materiałów, bez wątpienia ułatwią Ci gospodarowanie odpadami nie tylko w Twojej firmie, ale i gospodarstwie domowym!

Symbol recyklingu – co oznacza każda strzałka?

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, o jakim symbolu rozmawiamy – trzema strzałkami układającymi się w trójkąt oznaczamy materiały, które możemy recyklingować. Sam symbol określany jest mianem wstęgi Möbiusa. Nazwa jest związana z niemieckim matematykiem noszącym właśnie to nazwisko – w wielkim uproszczeniu, stworzył on dwuwymiarowy model ze sklejonej i odwróconej taśmy. Swoją wstęgę wzorował na symbolu oznaczającym nieskończoność, co wiąże się z pojęciem recyklingu, który można nazwać niekończącym się odzyskiwaniem odpadów.

Co oznaczają strzałki na symbolu recyklingu? Kolejno można im przypisać następujące czynności:

  • zbieranie odpadu,
  • przetwarzanie odpadu w nowy produkt,
  • nabycie przetworzonego produktu przez konsumenta.

W oczywisty sposób te trzy czynności wzajemnie się zazębiają – po nabyciu przez konsumenta butelki pochodzącej z recyklingu, trafia ona z powrotem do śmieci, a następnie do punktu przetwarzania i po raz kolejny w rękach ma ją klient. Co ciekawe, wstęga Möbiusa, czy znak recyklingu i to, co oznacza każda strzałka, nie jest obowiązkowym piktogramem. Producenci samoistnie oznaczają w ten sposób swoje produkty – i choć państwo obliguje ich do udzielania takich informacji swoim konsumentom – żadna ustawa nie wspomina o wstędze Möbiusa.

Oprócz wstęgi Möbiusa możemy wyróżnić jeszcze inne symbole recyklingu, które wykorzystują strzałki. Za przykład może posłużyć nam piktogram przedstawiający dwie strzałki zwrócone wektorami w przeciwne strony. Co w tym przypadku oznaczają strzałki na symbolu recyklingu? Tym razem piktogramem oznacza się opakowania nadające się do wielokrotnego użytku – to właśnie mają symbolizować strzałki.

Możemy także wyróżnić tzw. zielony punkt, w którym również możemy się doszukać znaku recyklingu. Co oznaczają strzałki? Jest to sygnał dla konsumenta, że nabył on towar od producenta, który wspiera finansowanie systemu recyklingu oraz odzysku pozostałości. Zatem nie jest to znak oznaczający produkt nadający się do odzysku per se – jest to jednak informacja dla nas, że producent dba o rozwój ekologicznych rozwiązań w Polsce.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Znajomość, jakich symboli odpadowych Ci się przyda?

Kupując produkty, warto zwrócić uwagę na czarno-biały symbol roślinny – jest to znak dla kupującego, że nabył właśnie przedmiot opakowany w pełni biodegradowalny materiał. Jest to najczęściej papier, organiczna skrobia i inne szybko rozkładające się surowce. Pod takim symbolem musi się znajdować numer licencji – jeżeli dany produkt go nie posiada, to jest możliwe, że korzysta z niego w sposób bezprawny.

Gdzie jeszcze możemy znaleźć symbol recyklingu? Co oznaczają strzałki, w których znajdziemy liczby lub skróty? Jeżeli wewnątrz okrągło zakończonych strzałek, znajduje się skrót „alu” – oznacza on, że nasz produkt jest zbudowany z aluminium pochodzącego ze zrecyklingowanego złomu.

W przypadku trójkątnie ułożonych strzałek (numer znajduje się w trójkącie, a symbol literowy pod strzałkami) – są to oznaczenia materiałów, z których zbudowany jest konkretny produkt. Nasza cywilizacja produkuje gigantyczne ilości opakowań, w związku z czym, warto znać oznaczenia, jakie na nich możemy znaleźć. Podstawowymi materiałami, z których wytwarzamy opakowania, są: papier, tworzywa sztuczne, szkło. Popularnym surowcem, z którym spotkamy się na co dzień, są także metale. Oznaczenia są regulowane za pomocą ustawy (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 września 2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań), a producenci mają obowiązek się do niej stosować. Są to następujące oznaczenia:

  • 1 i/lub podpis PET – oznacza materiał z politereftalanu etylenu, zazwyczaj są to klasyczne plastikowe butelki i opakowania,
  • 2 i/lub HDPE – tzw. gruby lub twardy plastik, z którego produkuje się wiadra i inne nieprzeźroczyste przedmioty,
  • 3 i/lub PVC – polichlorek winylu, z którego tworzy się płyty, folie spożywcze,
  • 4 i/lub LDPE – tzw. cienki plastik, służący do produkcji folii,
  • 5 i/lub PP – polipropylen, z którego produkuje się pudełka na żywność,
  • 6 i/lub PS – produkuje się z niego styropian oraz opakowania na jogurty, serki etc.,
  • 7 i/lub Other – inne tworzywa sztuczne, najczęściej stanowiące mieszanki wyżej wymienionych substancji.
  • PAP 20 – tektura falista,
  • PAP 21 – tektura płaska,
  • PAP 22 – papier,
  • 40 i/lub FE – stal, puszki,
  • 41 i/lub ALU – aluminiowe puszki, pojemniki na lakiery, czy dezodoranty.

Jeśli chodzi o materiały szklane – oznaczamy je symbolami GL – nr 70 oznacza szkło bezbarwne, 71 zielone, a 72 brązowe. Możemy jeszcze wyróżnić tzw. komponenty, tj. elementy zbudowane z kilku składników, które są o wiele trudniejsze w recyklingu. Do takich materiałów możemy zaliczyć kartony na napoje, które składają się z elementów kartonowych, aluminiowych oraz z tworzyw sztucznych. W tego typu przypadku możemy zaobserwować, że w trójkątnych strzałkach umieszczono numer 84.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestii odzysku lub szukasz odpowiedzi na to, jak postępować w sposób ekologiczny, zarówno w firmie, jak i w gospodarstwie domowym – zerknij na naszego bloga. Zwłaszcza gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym powinna Cię zainteresować – w końcu to właśnie jej podstawą jest recykling

Copyright © 2022 Waste Master