Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Utylizacja wełny mineralnej

Fotografia przedstawia mężczyznę montującego izolację z różowej wełny mineralnej. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Utylizacja wełny mineralnej".

Jesteś świeżo po remoncie? A może zawodowo zajmujesz się odświeżaniem i budowaniem domów? Jeśli tak – z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak kłopotliwym zabiegiem potrafi być organizacja utylizacji wełny mineralnej. Jak znaleźć odpowiednich specjalistów? W jaki sposób przebiega utylizacja? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się wszystkiego!

Jak utylizować wełnę mineralną?

Jak wygląda utylizacja wełny mineralnej? Zanim odpowiemy sobie na to ważkie pytanie, zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o samym materiale. Z czego jest zbudowana wełna mineralna (czy też wata szklana, jak nazywają ją niektórzy)? Dlaczego jej składowanie i utylizacja nie należą do najprostszych? Wełna mineralna (wyróżniamy wełnę szklaną oraz skalną), służy w budownictwie do izolacji termicznej oraz akustycznej ścian, stropów, czy podłóg. Stosuję się również jako wypełnienie izolacyjne do budowlanych płyt warstwowych.

Wełna mineralna ma różny skład w zależności od tego, z jakim rodzajem mamy do czynienia:

  • wełna mineralna skalna – powstaje z bazaltu, który jest wytapiany w 1400 stopniach Celsjusza,
  • wełna mineralna szklana – powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wytapianych w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Oba surowce wraz z dodatkami, z których powstaje wełna, są rozwarstwiane, dzięki czemu powstają włókna szklane lub kamienne. Do tak przygotowanego materiału dodaje się następnie żywiczne lepiszcze i voilà! Najczęściej możemy się spotkać z wełną mineralną w postaci mat, płyt, otulin, czy granulatu. Są niepalne i idealnie nadają się do izolowania pomieszczeń, jest również ognioodporna.

Musimy mieć świadomość, że wełna mineralna, zarówno szklana, jak i skalna, jest zaliczana do odpadów niebezpiecznych. Dzieje się tak, ponieważ jest to materiał powodujący choroby skóry, uszkadza spojówki, powoduje przy dłuższym kontakcie (jest to materiał silnie pylący) zapalenie płuc, czy też astmę. W związku z tym nie możemy wyrzucać naszych pozostałości po remoncie do odpadów komunalnych, ponieważ to stwarzałoby spore zagrożenie dla środowiska i człowieka. Jak zatem doprowadzić do utylizacji wełny mineralnej?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i robisz regularne remonty lub po prostu zawodowo zajmujesz się ocieplaniem budynków – prawo w Polsce zobowiązuje Cię do uzupełniania ewidencji w BDO i korzystania z prywatnych firm, które zajmą się utylizacją wełny mineralnej. Aby wyszukać firmę, która zajmie się profesjonalnym unieszkodliwianiem tego typu pozostałości – skontaktuj się z nami! Wystarczy, że się do nas zgłosisz, udzielisz kilku podstawowych informacji – a my wycenimy dla Ciebie usługę i znajdziemy wykwalifikowanych specjalistów.

Jeżeli jednak posiadasz niewielkie ilości wełny – po remoncie, budowie domu, czy odświeżaniu izolacji – nie musisz korzystać z usług wyspecjalizowanych podmiotów. Wystarczy, że skorzystasz z możliwości wywózki pozostałości do okolicznego PSZOK-u. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu waty szklanej – nie dość, że jest ona szkodliwa, to jeszcze często jest zabrudzona np. resztkami płyty kartonowo-gipsowej. Przed wywózką jednak sprawdź, czy dany PSZOK przyjmuje w konkretnym czasie odpady tego rodzaju.

Sama utylizacja waty szklanej jest dość problematyczna. Ze względu na odpadki zawarte w wełnie, a także wysokie przetworzenie tego produktu – ciężko jest ją poddać recyklingowi. W zasadzie jedyną możliwą opcją jest jej utylizacja, czy też unieszkodliwienie. Oczyszcza się ją wówczas z wszelkich zanieczyszczeń i składuje na wysypiskach w specjalnych pojemnikach – tak, aby nie narazić środowiska na szwank. W niektórych przypadkach jednak jest możliwy częściowy recykling. Niektóre nowoczesne placówki zajmują się produkcją wełny skalnej z odpadów żużla pochodzącego z przemysłu metalowego oraz osadów z oczyszczalni ścieków. W ten sposób z materiałów pozornie niepotrzebnych można skonstruować produkt o bardzo specjalistycznych zastosowaniach.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Utylizacja wełny mineralnej – cena

Ile wynosi cena utylizacji wełny mineralnej? Jest to dość płynna kwestia, ponieważ kształtowana jest przez kilka czynników. Przede wszystkim istotna jest ilość posiadanego przez Ciebie odpadu – od niej zależy chociażby to, czy nie zdecydujesz się na wynajem kontenera na watę szklaną. Oprócz tego ważny jest też stopień zanieczyszczenia pozostałości, a także Twoja lokalizacja. Nie we wszystkich miastach organizowana jest utylizacja wełny mineralnej, w związku z czym, niekiedy trzeba zrealizować kosztowny transport.

Szacuje się, że za 1 m3 wełny mineralnej do utylizacji należy zapłacić około 70-90 zł. Jednak jak już wcześniej wspominaliśmy – jest to zależne od wielu elementów. Niekiedy bardzo dobrą opcją jest po prostu wynajem kontenera na odpady budowlane (z uwzględnieniem u dostawcy usługi, że będziemy gromadzić właśnie wełnę mineralną). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie kontenera na odpady zmieszane – zapraszamy do tutaj!

Co jeszcze musimy wiedzieć o  zabezpieczeniu i gromadzeniu wełny mineralnej? Przede wszystkim, zdecydowanie warto zainwestować w kontener zamknięty – ze względu na pylące właściwości tego materiału. Jeżeli nie ma potrzeby wykupywania zbiornika – koniecznie należy umieścić watę szklaną w szczelnych workach lub pojemnikach, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się szklanych włókien. Jeśli chodzi o kwestie formalne: kod odpadowy na wełnę mineralną to 17 06 04. Ten numer należy umieszczać w ewidencji odpadów, a także w Karcie Przekazania Odpadu, czy też Karcie Ewidencji Odpadów.

Zatem nie czekaj – skontaktuj się z ekspertami z WasteMaster i zorganizuj szybką i profesjonalną wywózkę pozostałości do skupu wełny mineralnej. Nie dość, że znajdziemy dla Ciebie odpowiednie podmioty, które oferują najlepsze stawki, to jeszcze postaramy się wycenić usługę lub sam odpad. Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz zgłoszeniowy – nie trać czasu!

Copyright © 2022 Waste Master