Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Utylizacja leków z aptek – usługa unieszkodliwiania odpadów medycznych

Fotografia przedstawia kolorowe i białe pigułki, a także miarkę do podawania płynnych leków. Jest to ilustracja do bloga pod tytułem: "Utylizacja leków z aptek - usługa unieszkodliwiania odpadów medycznych".

Jeśli posiadasz aptekę, czy też hurtownię leków – z pewnością wiesz, o czym mowa. Przeterminowane leki stanowią spory problem, ponieważ możemy wyróżnić kilka rodzajów pozostałości, które oczywiście nie mogą trafiać do zwyczajnych odpadów komunalnych. Co więcej – utylizacja leków, pozwala nam także na bardziej ekologiczne gospodarowanie surowcami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do czytania!

Unieszkodliwianie odpadów medycznych z aptek

Co warto wiedzieć o utylizacji leków przeterminowanych, a także odpadów medycznych pochodzących z aptek? Przede wszystkim należy mieć na uwadze uważne zastosowanie się do zasad i przepisów przechowywania takich substancji. Powstały one właśnie po to, aby chronić nas przed ewentualnym zagrożeniem płynącym z rozkładających się substancji. Każdy odpad medyczny musi być we właściwy sposób gromadzony oraz segregowany – w ten sposób możliwy będzie ewentualny recykling poszczególnych materiałów, a także zapobiegniemy niepożądanym reakcjom chemicznym. Jak wygląda to w praktyce?

Otóż najpierw musimy zamówić usługę od firmy, która zajmie się naszą utylizacją leków przeterminowanych. Jeśli nie chcesz tracić czasu na żmudne poszukiwania takich placówek w sieci – nasza firma Ci pomoże! Wystarczy tylko, że zdecydujesz się na wypełnienie formularza zgłoszeniowego, czy też porozmawiasz z naszymi konsultantami przez telefon. Ustawimy Twoje priorytety oraz rodzaj, czy ilość posiadanych pozostałości, a następnie ustalimy wycenę usługi i znajdziemy dla Ciebie odpowiednią firmę przetwarzającą odpady medyczne (Sprawdź naszą ofertę!).

Najpierw taka placówka musi ustalić, z jakimi lekami ma do czynienia – czy konieczna jest np. utylizacja leków narkotycznych, czy cytotoksycznych etc. Są to potencjalnie niebezpieczne substancje – pamiętajmy, że leki to nie tylko tabletki, ale również syropy, czopki, płyny, sole zawarte w kroplówkach etc. W związku z tym wyrzucanie takich materiałów w losowe miejsca zagraża potencjalnie

naszemu zdrowiu, a także środowisku. Taka firma wywozowa zawsze dostosowuje sposób transportu odpadu oraz utylizacji do konkretnej substancji. Najpierw jest ona neutralizowana, a następnie niszczona. Niekiedy są one wykorzystywane do produkcji nowych materiałów. Dzieje się tak także w przypadku odpadów chemicznych – które ze względu na wysoką zawartość fosforanów, mogą stać się przydatne przy produkcji nowych medykamentów.

Warto także wspomnieć o tym, że w wielu przypadkach, warto jest korzystać z abonamentowych usług firm utylizujących przeterminowane leki, gdyż jest to sposób na zaoszczędzenie środków. W ten sposób, z Twojej apteki co miesiąc można realizować wywózkę odpadów, po promocyjnych cenach. Stała kwota abonamentowa dotyczy oczywiście stałej wagi pozostałości, jednak za każdy nadprogramowy kilogram obowiązują korzystne stawki. Jeśli interesuje Cię najkorzystniejsza organizacja wywózki odpadów medycznych tego typu – skontaktuj się z nami – wystarczy zadzwonić!

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Utylizacja leków – przepisy

Otóż w większości aptek, mamy do czynienia ze specjalnymi pojemnikami na zużyte leki – gdyż nie można ich po prostu wyrzucać do zwykłych komunalnych koszy na odpady. Są one całkowicie osobne od odpadów wyprodukowanych w ramach działalności apteki. W związku z tym taka placówka musi sobie dodatkowo poradzić nie tylko z medykamentami, które posiada „na stanie”, ale również z lekami, które przynoszą klienci do aptek. Taka placówka jest zobowiązana do składania specjalnych deklaracji w systemie BDO (w Bazie Danych Odpadowych) dotyczących ilości materiałów przekazywanych do firm zajmujących się utylizacją lekarstw. Oprócz prowadzenia ewidencji konieczne jest również przekazanie deklaracji do urzędu wojewódzkiego.

Gdy mowa o przechowywaniu materiałów przed utylizacją leków np. psychotropowych, należy pamiętać o dodatkowych formalnościach – ze względu na swoje właściwości są to materiały, których dotyczy wyższy poziom zabezpieczeń. Takie leki muszą zostać zgłoszone do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego – należy podać ich nazwę, rodzaj, nazwę handlową, ilość, numer serii, czy datę ważności. Następnie następuje skreślenie tychże leków psychotropowych z ewidencji, a w międzyczasie kierownik apteki musi umieścić te odpadki w specjalnych workach z napisem: „do utylizacji”.

Później oddelegowany pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego sprawdza przeterminowane leki, sporządza protokół, który następnie należy przekazać firmie zajmującej się utylizacją odpadów medycznych. Jeśli chodzi o pozostałe leki, które nie mają właściwości psychotropowych – sprawa wygląda mniej skomplikowanie. Od podmiotu wytwarzającego takie odpad wymaga się jedynie odpowiedniego zabezpieczenia pozostałości, a także wprowadzenia danych do systemy BDO. Najczęściej w aptece spotkamy się z odpadami o następujących kodach:

 • 18 01 08 – leki cytotoksyczne i cytostatyczne,
 • 18 01 09 – leki inne niż wymienione w 18 01 08,
 • 18 01 06* – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne,
 • 18 01 07 – chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 01 06.

Warto również pamiętać, że przeterminowane leki są elementem grupy odpadów medycznych, a zatem obowiązują w tym przypadku specyficzne zasady segregacji. Jeśli chodzi o kolor worków oraz pojemników na leki jest on żółty lub czerwony (dla podkreślenia niebezpieczeństwa płynącego z ewentualnego zetknięcia się z tymi substancjami), natomiast pojemnik na przeterminowane leki pacjentów powinien mieć kolor biały i pojemność 65 litrów. Pamiętajmy, że nie będą to tylko przeterminowane medykamenty, ale także leki uszkodzone, zanieczyszczone, o niewiadomych właściwościach, które są potencjalnie niebezpieczne i dla człowieka, i dla środowiska.

Zatem, jeśli posiadasz spore ilości starych oraz niebezpiecznych leków – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w znalezieniu korzystnej i szybkiej usługi – w szczególności polecamy opcje abonamentowego wywozu leków. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza zgłoszeniowego lub rozmowy telefonicznej i pozbądź się swoich odpadów już dziś!

Copyright © 2022 Waste Master