Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Symbole na opakowaniach i ich znaczenie

Zdjęcie przedstawia warzywa na jutowej torbie z napisem "Recycle, Reuse, Reduce" i ma stanowić ilustracje do bloga o temacie: "Symbole na opakowaniach i ich znaczenie".

Zazwyczaj, kupując produkty w supermarkecie, czy specjalistycznym sklepie, nie zwracamy uwagi na symbole znajdujące się na opakowaniach. Interesuje nas przecież sam produkt! Jednak w większości przypadków symbole te, przekazują ważne informacje na temat zawartości pojemnika lub też tego, z czego dane opakowanie się składa. Zarówno w kontekście ekologicznym, jak i bezpieczeństwa, są to ważne dane – dlatego warto poznać znaczenie danych symboli. Przeczytaj nasz wpis do końca i dowiedz się więcej!

Symbole na opakowaniach – co oznaczają?

Mówiąc o symbolach na opakowaniach, warto zrobić rozróżnienie na elementy oznaczające materiał, z którego wykonano dane opakowanie, elementy stanowiące ekologiczne znaczniki oraz piktogramy będące symbolem zawartości danego pojemnika.

Jeśli chodzi o oznaczenia materiałów, z których zostało wykonane dane opakowanie, są one przedstawiane w postaci strzałek ułożonych w trójkąt, w którego środku umieszczona jest liczba lub pod nim znajdują się skróty literowe. Będziemy mogli je zauważyć na produktach nie tylko z tworzyw sztucznych, ale i szkła, czy papieru. Możemy wyróżnić następujące oznaczenia materiałów opakowaniowych:

 • 1 i/lub podpis PET – oznacza materiał z politereftalanu etylenu, zazwyczaj są to klasyczne plastikowe butelki i opakowania,
 • 2 i/lub HDPE – tzw. gruby lub twardy plastik, z którego produkuje się wiadra i inne nieprzeźroczyste przedmioty,
 • 3 i/lub PVC – polichlorek winylu, z którego tworzy się płyty, folie spożywcze,
 • 4 i/lub LDPE – tzw. cienki plastik, służący do produkcji folii,
 • 5 i/lub PP – polipropylen, z którego produkuje się pudełka na żywność,
 • 6 i/lub PS – produkuje się z niego styropian oraz opakowania na jogurty, serki etc.,
 • 7 i/lub Other – inne tworzywa sztuczne, najczęściej stanowiące mieszanki wyżej wymienionych substancji.
 • PAP 20 – tektura falista,
 • PAP 21 – tektura płaska,
 • PAP 22 – papier,
 • 40 i/lub FE – stal, puszki,
 • 41 i/lub ALU – aluminiowe puszki, pojemniki na lakiery, czy dezodoranty.

Jeśli chodzi o oznaczanie opakowań, które składają się z wielu materiałów – jak np. kartony na napoje, które składają się z aluminium, papieru oraz tworzyw sztucznych – możemy się spotkać z oznaczeniami o numerach 81 (papier, aluminium, tworzywo sztuczne), 84 (papier powlekany aluminium), 87 (papier laminowany), 90 (tworzywo sztuczne, aluminium), 91 (tworzywo sztuczne, ocynkowana blacha), 92 (tworzywo sztuczne, różne metale), 95 (szkło, tworzywo sztuczne), 96 (szkło, aluminium), 97 (szkło, biała blacha) i 98 (szkło, różne metale).

Oprócz tych symboli bardzo ważnymi oznaczeniami są piktogramy symbolizujące proekologiczne właściwości danego opakowania bądź jego zawartości. Możemy wyróżnić kilka podstawowych oznaczeń tego rodzaju – jednak o wszystkich pisaliśmy w innym blogu o tytule: Znaki recyklingowe i ich znaczenie. Znajomość tych symboli pomaga nam w codziennych wyborach: możemy się zdecydować na zakup produktów, które pochodzą z recyklingu i są ekologiczne.

Najbardziej powszechnym oznaczeniem są trzy zielone strzałki oznaczające, że dany materiał nadaje się do recyklingu. Z kolei dwie czarno-białe strzałki zwrócone do siebie przeciwnymi wektorami oznaczają opakowania i produkty nadające się do ponownego wykorzystania. Innym czarno-białym symbolem jest wstęga zakończona piktogramem rośliny, która oznacza biodegradowalny materiał. A tzw. zielony punkt (dwie biało-zielone strzałki wpisane w koło) oznacza, że producent danego materiału wspiera i finansuje działania proekologiczne.

Znak przekreślonego pojemnika na odpady symbolizuje produkty RTV i AGD, które nie mogą trafić do zwykłych koszy komunalnych. Oznaczenie „CE” możemy znaleźć na sprzęcie elektronicznym, kosmetykach, zabawkach etc. i jest to informacja dla użytkownika, że dany produkt jest zgodny z normami obowiązującymi w UE.   

Jeśli zauważysz oznakowanie opakowania w postaci osoby wrzucającej kartkę do kosza na śmieci – jest to piktogram „dbaj o czystość”, który ma za zadanie przypominać nam, żebyśmy wyrzucali odpady w przeznaczone do tego miejsca. Ważnym oznaczeniem jest wpisany w czarny trójkąt królik, który oznacza, że produkt nie był testowany na zwierzętach – znajdziemy go najczęściej na kosmetykach i lekach.

Ważnym jest, aby zwracać uwagę na to, co kupujemy – znajomość oznaczeń opakowań pomoże nam w podejmowaniu świadomych decyzji, dzięki którym możemy się przyczynić do zmniejszenia mas produkowanych śmieci.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Ostrzegające symbole na produktach – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeśli kupujemy jakieś specjalistyczne produkty lub chemiczne materiały – warto także zwrócić uwagę na to, co znajdziemy na etykiecie danego produktu. Możemy tam znaleźć piktogramy ostrzegające nas przed właściwościami zawartości. Konkretne ikony zawarte są w odwróconych kwadratach z czerwoną obwódką na białym tle. Możemy wyróżnić następujące znaki na opakowaniach i ich symbole:

 • symbol wybuchającej kuli – ostrzeżenie przed substancjami wybuchowymi,
 • symbol ognia i pozioma kreska pod nim – znak łatwopalności,
 • symbol płonącego koła na poziomej linii – symbol łatwo utleniającej się substancji,
 • symbol czarnej butelki – znak produktu pod ciśnieniem,
 • symbol dwóch probówek wraz z dłonią – symbol żrącego materiału,
 • symbol czaszki z dwoma skrzyżowanymi piszczelami – oznaczenie produktu bardzo toksycznego,
 • symbol czarnego wykrzyknika – produkt zagrażający zdrowiu lub stanowiący zagrożenie,
 • symbol ludzkiej postaci z białym, pięcioramiennym znakiem na piersi – oznaczenie produktu bardzo szkodliwego dla zdrowia,
 • symbol drzewa, zdechłej rybki – produkt silnie zagrażający środowisku.

Dzięki znajomości znaczenia powyższych oznaczeń na opakowaniach będziesz miał świadomość tego, w jaki sposób się obchodzić z zawartością danych opakowań. W ten sposób lepiej zadbasz o bezpieczeństwo zarówno w gospodarstwie domowym, jak i miejscu pracy. Nie wolno lekceważyć powyższych symboli – chwila nieuwagi może spowodować bardzo brzemienne w skutkach wypadki. W razie jakichkolwiek pytań z tej tematyki – zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami z WasteMaster!

Copyright © 2022 Waste Master