Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling cynku – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Recykling cynku – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Recykling nie tylko złomu cynkowego, lecz także recykling odpadów w ogóle to obszar, który w ostatnich latach bardzo się rozwinął i któremu poświęca się wiele uwagi. Cena czystego cynku w skupie osiąga całkiem atrakcyjne wartości, ponieważ to metal nieżelazny, który najtrudniej poddaje się procesowi odzyskiwania. Dlaczego? Jakie są sposoby na jego recykling? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

W jaki sposób przygotować odpady cynkowe do transportu?

Aby właściwy recykling cynku mógł się rozpocząć, najpierw odpad musi trafić do wyspecjalizowanych punktów, które zajmują się tego typu działaniami. Przedsiębiorstwa te dysponują specjalistyczną i nowoczesną flotą pojazdów mechanicznych, przystosowanych do bezpiecznego i prawidłowego przewożenia odpadów cynkowych. Fachowe firmy, które na co dzień zajmują się gospodarką odpadami mogą dostarczyć do wskazanego przez Ciebie miejsca kontenerów lub specjalistycznych, szczelnych pojemników, w których będą gromadzone np. właśnie odpady cynkowe.

Wszystkie powyższe działania odbywają się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zagrożenie skażenia ekosystemu jest zminimalizowane prawie do zera, jednak przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że wytwarzane przez ich firmę odpady cynkowe powinny być składowane w jednym, wyznaczonym do tego miejscu. To z pewnością ułatwi ich przyszły transport do odpowiedniego podmiotu, który zajmie się ich recyklingiem. Aby odpowiednio gromadzić wytwarzany złom cynku nie potrzebujemy specjalnych zezwoleń czy dysponowania sporą halą lub magazynem. Jeżeli zbierzemy swój złom na przydomowej posesji, również możemy liczyć na usługi firm odbierających odpady cynkowe prosto z domu. Są one realizowane na terenie całej Polski. Dotyczą one zarówno mieszkańców dużych aglomeracji, jak i wsi czy małych miasteczek. Sprawny odbiór polega na przewozie odpadu w specjalnych kontenerach.

W przypadku konstrukcji wielkogabarytowych wykorzystuje się także chwytak, który umożliwia załadowanie kontenerów bez potrzeby angażowania w to działanie dużej ilości pracowników. Zastosowany chwytak może bez problemu przenosić sporej wielkości rury cynkowe, rynny, a także inne konstrukcje, które powstały z demontażu bądź rozbiórki obiektów budowlanych, bez względu na ich wielkość, charakter czy też przeznaczenie. Skup cynku pozwoli Ci na pozbycie się tego odpadu zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, a także rozporządzeniem Ministra Klimatu.

Wszystkie wyżej wymienione działania muszą być udokumentowane, ponieważ zawierają transakcję finansową wymagającą rozliczenia jej z fiskusem. Ponadto, jeśli zależy Ci na tym, aby odbiór złomu cynku widniał w Twojej ewidencji sprzedażowej, po zakończeniu jego sprzedaży musisz wygenerować odpowiedni wniosek w rejestrze BDO stanowiącym kwalifikacje odpadów powstałych w różnego typu przedsiębiorstwach, niezależnie od dziedziny przemysłu, w jakiej funkcjonują te podmioty.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Recykling cynku

Firmy prowadzące skup cynku bardzo często nawiązują stałą współpracę z przedsiębiorstwami generującymi spore ilości tego typu odpadów. Dzieje się tak, ponieważ w krajach wysoko rozwiniętych obowiązują surowe dyrektywy i rozporządzenia, w myśl których pragnie się ograniczyć degradacyjną działalność człowieka względem wydobywania różnego typu surowców. Dotyczy to także cynku. Dlatego też powszechnie stosuje się recykling cynku, aby móc odzyskać ten surowiec w jak najczystszej postaci.

Stopień odzysku cynku, w porównaniu do innych metali nieżelaznych, jest stosunkowo niski (wynosi ok. 25%). Dlaczego? Wynika to głównie z tego, że cynku, który został użyty do produkcji związków chemicznych, nie ma możliwości zawrotu. Podobnie jest z cynkiem wykorzystywanym do ocynkowania wyrobów stalowych (szacuje się, że na tego typu działanie przeznacza się ok. 50% całkowitego zużycia tego pierwiastka o symbolu Zn) – ten nie może być odzyskiwany w sposób bezpośredni, a jedynie poprzez przerób pyłów, które powstają w trakcie przetopu złomu stalowego.

Należy pamiętać, że skup to miejsce, do którego trafiają różnego typu odpady – zarówno te w czystej postaci (niewymagające czasochłonnej i trudnej obróbki), jak i te silnie zanieczyszczone. Te drugie muszą być poddane specjalistycznemu procesowi ich oczyszczania, ponieważ zawierają nie tylko inne pierwiastki, lecz także metale bądź trudne do usunięcia zanieczyszczenia w postaci różnego typu powłok malarskich czy pozostałości chemicznych związków używanych w branży budowlanej czy spawalniczej. Skup odpadów cynkowych polega na ich przygotowaniu do dalszego procesu odzysku cynku (recyklingu).

Odzysk cynku jest powszechnym procesem, w trakcie którego powstaje tak zwany cynk wtórny. Jest to surowiec wykorzystywany w przemyśle przetwórstwa cynku, między innymi do produkcji mosiądzu, rafinacji cynku, produkcji tlenku cynków, proszków cynkowych i chemikaliów. Warto uwzględnić, że wyżej wymieniony surowiec odzyskany w trakcie takiego procesu, jak recykling cynku, pozwala na jego wykorzystanie do różnego typu procesów produkcyjnych, w tym cynkowania ogniowego.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Coraz więcej firm skupujących złom cynku dysponuje miejscem, w którym surowiec ten zostaje poddany obróbce mającej na celu przygotowanie go do ponownego użycia. Tego typu odpady poddaje się także recyklingowi popiołów cynkowych, tak zwanych szumowin cynkowych. Zainteresowaniem wyżej wymienionych firm cieszą się także materiały zawierające cynk, które mogą pochodzić z prowadzonego przez Ciebie zakładu przemysłowego, w którym powstają tego typu odpady poprodukcyjne. Do wyspecjalizowanych jednostek gromadzących cynk w celu jego recyklingu możesz dostarczyć zarówno materiały zanieczyszczone, jak i te stanowiące odpady przemysłu stalowniczego.

Nowoczesny skup cynku obejmuje zarówno odpady zanieczyszczone, jak i te dostarczane w czystej postaci, bez względu na jakość wyżej wymienionych odpadów. Mogą one być poddane procesowi przetwarzania, w celu uzyskania doskonałego surowca wtórnego. Tego typu materiał jest wykorzystywany w wielu branżach współczesnego przemysłu.

Jeżeli chcesz zorganizować skup złomu cynku w swojej miejscowości, zgłoś się do nas!

Copyright © 2022 Waste Master