Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling folii LDPE

Fotografia przedstawia kobietę, która tnie nożyczkami folię bąbelkową, kobieta siedzi na ziemi w swoim pokoju. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Recykling folii LDPE".

Jesteś przedsiębiorcą? Prowadzisz działalność usługową? A może zarządzasz magazynem? Jeśli tak, to z pewnością masz na co dzień do czynienia z przeróżnymi rodzajami folii, którą najczęściej używa się do pakowania paczek, zabezpieczania przesyłek etc. Jednak z tworzywa LDPE możemy produkować wiele innych materiałów, z którymi stykamy się bez przerwy. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, jak wygląda recykling folii LDPE!

Jak wygląda recykling folii LDPE?

Czym w ogóle jest folia LDPE? LDPE to skrót od low density polyethylene, tj. polietylenu o niskiej gęstości. Jest to substancja, która zaliczana jest do termoplastików (substancji z tworzyw sztucznych, które w określonej temperaturze przybierają postać lepkiej cieczy) charakteryzuje się właśnie niską gęstością oraz nieregularną strukturą cząsteczek. Folie LDPE są miękkie, przezroczyste, mniej odporne na rozerwanie niż folie HDPE, jest to materiał elastyczny oraz odporny na temperaturę do 85 stopni Celsjusza.

W związku ze swoimi właściwościami folie LDPE znajdują zastosowanie w produkcji:

 • jednorazowych toreb foliowych,
 • worków na gruz,
 • mocnych reklamówek,
 • worków strunowych,
 • folii termokurczliwych,
 • folii ogrodniczych,
 • kubeczków i sztućców jednorazowych.

Zatem, w jaki sposób wygląda recykling folii LDPE? W związku z tym, że tworzywa sztuczne składają się z długich łańcuchów polimerowych, utylizacja i recykling wszelkiego rodzaju plastików jest nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii możliwy jest w zasadzie stuprocentowy odzysk surowca z folii.

Po tym, jak odpowiednie firmy dostarczyły swoje zużyte folie LDPE (mamy tutaj na myśli również pozostałości z sortowni odpadów komunalnych), zgromadzony surowiec trafia do rozdrabniarek, które tną materiał na malutkie płatki. W ten sposób przygotowane masy LDPE są oczyszczane i myte – bez tego mogłoby się okazać, że odzyskane przez nas surowce nie spełniają wymagań jakościowych, a co za tym idzie – są bezużyteczne.

Uzyskane płatki poddaje się procesowi suszenia i podgrzewania – aż do stopienia w jednolitą masę. Następnym krokiem jest formowanie regranulatu z LDPE – za pomocą specjalnych ostrzy, odpowiedniej temperatury i maszyn wstrząsających (nadających za pomocą drgań kształt granulkom). Regranulat jest schładzany, a następnie trafia pod czujne oko specjalistów. Badana jest jakość materiału oraz skład chemiczny. I to tyle!

Tak przygotowana substancja jest pakowana do worków o odpowiedniej gramaturze i sprzedawana do fabryk, czy innych zakładów produkcyjnych, które wykorzystują LDPE jako surowiec. Taki plastik może być odzyskiwany w zasadzie w nieskończoność. Szacuje się, że 1 tona odzyskanego w ten sposób tworzywa sztucznego, pomaga zaoszczędzić około 16,3 baryłek ropy naftowej.

Największym zakładem zajmującym się przetwarzaniem takich odpadów w Polsce i w Europie, jest Stena Recykling. W Halmstadzie takie zakład rocznie przetwarza około 10 tys. ton LDPE. Zatem w ciągu roku możliwym jest zaoszczędzenie aż 163 000 baryłek ropy. Decydując się na recykling folii LDPE, wybierasz zrównoważony rozwój w swojej firmie! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cenach panujących na skupach folii LDPEsprawdź tutaj!

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Recykling innych tworzyw sztucznych

A co z pozostałymi tworzywami sztucznymi? Warto pamiętać, że powstają głównie przy użyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, a zatem surowców, których wydobycie od lat nadwyręża kondycję naszej planety. Zatem analogicznie – im więcej plastiku pozostanie w obiegu zamkniętym (tj. recyklingowanie po każdym zużyciu) – tym więcej surowców uda nam się zaoszczędzić. Zatem jakie jeszcze mamy rodzaje tworzyw, które podlegają recyklingowi? Są to m.in.:

 • HDPE – polietylen o dużej gęstości,
 • PP – polipropylen,
 • PE – polietylen (PE),
 • PET – politereftalan etylenu,
 • PS – polistyren,
 • PVC – polichlorek winylu,
 • ABS – terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy.

Wszystkie wyżej wymienione substancje mają zastosowanie w najróżniejszych branżach i gałęziach gospodarki. Możemy z niektórych plastików wytworzyć opakowania, które mają styczność z żywnością, a z innych styropian, meble, czy pieluchy. Oczywiście bardzo wiele zależy od tego, z jakim odpadem mamy do czynienia – ma to kluczowy wpływ na recykling tworzyw sztucznych. Zatem wyróżniamy następujące rodzaje odzyskiwania materiałów z plastików:

 • recykling mechaniczny,
 • recykling termiczny,
 • recykling chemiczny.

Recykling mechaniczny został przedstawiony akapit wcześniej – właśnie mechaniczne tworzenie regranulatu, tj. czystego surowca tworzywa sztucznego, zalicza się do tego typu recyklingu. Jest to bardzo wydajne przedsięwzięcie, jednak nie jest możliwe w każdym przypadku. Przede wszystkim opakowania, worki foliowe, stretch, folia bąbelkowa, pocięte meble ogrodowe – tego rodzaju substancje nadają się do produkcji regranulatu. A z niego najczęściej produkuje się plastikowe długopisy, ekrany akustyczne, butelki na napoje, worki foliowe etc.

Na czym polega recykling termiczny? Jest to proces spalania lub półspalania tworzyw sztucznych. Wszystko oczywiście odbywa się w specjalistycznych warunkach, w piecach o odpowiednich filtrach oraz parametrach. Za pomocą tego procesu możemy albo pozyskać energię, albo przeprowadzić pirolizę. Jest to skomplikowana reakcja chemiczna, polegająca na tym, że pod wpływem temperatury ciało stałe zmienia stan skupienia na gazowy. Jest to proces dedykowany dla tworzyw o bardzo złożonych łańcuchach polimerowych, które jednocześnie nie mogą ulec regranulacji.

Recykling termiczny jest skomplikowany i kosztowny, jednak w jego wyniku możemy otrzymać substancje pomocne przy produkcji paliw. Jeszcze bardziej skomplikowany jest recykling chemiczny, który zakłada depolimeryzację – rozbicie skomplikowanych struktur chemicznych na mniejsze elementy, łatwiejsze do przetworzenia. Ten typ dotyczy głównie plastików typu PVC, PP i PE.

Zatem, jeśli wciąż szukasz odpowiedniej firmy, która zajmie się Twoimi foliami LDPE lub innymi tworzywami sztucznymi – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy jakościową usługę wyszukiwania podmiotów spełniających oczekiwania naszych klientów i w dodatku wyceniamy i szacujemy koszty usługi. Wystarczy się z nami skontaktować za pomocą rozmowy telefonicznej lub formularza zgłoszeniowego – nie czekaj, zostań eko!

Copyright © 2022 Waste Master