Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Odpady przemysłowe – przykłady, definicja

Obrazek przedstawia stary, zardzewiały samochód na wysypisku odpadów. Zdjęcie ma przedstawiać odpady przemysłowe, ich przykład, definicję.

Szacuje się, że odpady przemysłowe stanowią około 80% (niektóre źródła podawały nawet 90%!) wszystkich wytwarzanych odpadów w Polsce. To bardzo wysoka statystyka! Okazuje się bowiem, że największymi producentami odpadów są wielcy gracze gospodarczy – przedsiębiorcy, właściciele kopalń, fabryk etc. Zatem, aby odpowiednio się zatroszczyć o środowisko, musimy zadbać o właściwą utylizację tych pozostałości. Jednak czym są odpady przemysłowe konkretnie? Jaka jest ich definicja? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Odpady przemysłowe – definicja

Definicja odpadów przemysłowych? Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Główny Urząd Statystyczny, odpady przemysłowe (tj. industrial wastes) są to nieodnawialne materiały, które mogą być zarówno ciekłe, jak i stałe, które zostały wytworzone w ramach funkcjonowania przemysłu. Jednak oprócz nieodnawialnych odpadów, możemy także wymienić odnawialne pozostałości przemysłowe. Są one zaliczane do biomasy stałej, biogazu, czy biopaliw ciekłych.

Gdyby się przyjrzeć innym definicjom dostępnym w sieci, to moglibyśmy zauważyć, że najczęściej odpady przemysłowe mają swoje źródło nie tylko w przemyśle, ale w szeroko pojętej działalności gospodarczej. Zatem każdy przedsiębiorca – nawet jeśli nie zajmuje się hutnictwem, górnictwem etc. – może wyprodukować w ramach działania swojej firmy odpady przemysłowe. Gdzie najczęściej produkujemy duże ilości takich pozostałości? Na przykład w:

  • hutach,
  • stalowniach,
  • placówkach przetwórstwa kopalin,
  • kopalniach,
  • warsztatach samochodowych,
  • firmach budowlanych,
  • zakładach energetycznych, petrochemicznych,
  • szpitalach.

Warto zaznaczyć, że wszystkie odpady w ogóle są dzielone właśnie na odpady przemysłowe oraz odpady komunalne. Tę grupę możemy jeszcze podzielić ze względu na stan skupienia:

  • odpady przemysłowe ciekłe,
  • odpady przemysłowe stałe.

Koniecznie musimy pamiętać o tym, że odpady przemysłowe stanowią poważne zagrożenie dla naszego środowiska – oczywiście, jeśli nie trafią w odpowiednie miejsca. Wiele firm zewnętrznych organizuje wywóz pozostałości pochodzących z przemysłu i nie tylko. Często oferuje się również (w pakiecie z transportem) usługę mycia zbiorników po ciekłych odpadach przemysłowych. Jednak w jaki sposób możemy zneutralizować i zagospodarować takie odpady? Jest wiele opcji wykorzystania pozostałości pochodzących z działalności gospodarczej – jednak najpierw należy przywołać przykłady odpadów przemysłowych.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Odpady przemysłowe – przykłady

Co możemy zaliczyć do odpadów przemysłowych? Wiemy już, że możemy podzielić je na ciekłe oraz płynne, a także mamy świadomość tego, gdzie są produkowane. Ze względu na ich wysoką toksyczność i kłopot z ich utylizowaniem, czy zagospodarowywaniem, zdecydowanie opłaca się wiedzieć więcej na ten temat – zwłaszcza jeśli jesteś przedsiębiorcą! Zatem do przykładów odpadów przemysłowych zaliczamy:

  • zużyte rozpuszczalniki, farby, wybielacze,
  • roztwory zanieczyszczone metalami ciężkimi,
  • odpady z przeróbki i oczyszczania kopalin,
  • kwasy,
  • zaolejone czyściwa, sorbenty,
  • uszkodzone produkty, buble z różnych branż nienadające się do sprzedaży,
  • zużyte akumulatory,
  • pozostałości ropopochodne,
  • odpady poprodukcyjne (zarówno odnawialne, jak i nieodnawialne),
  • świetlówki,
  • elektroodpady,
  • osady ściekowe (niekomunalne, pochodzące z przemysłu),
  • surowce wtórne zanieczyszczone niebezpiecznymi chemikaliami (drewno pokryte kreozytem, czy innymi impregnatami).

Moglibyśmy mnożyć jeszcze wiele przykładów odpadów przemysłowych, ponieważ jest to w zasadzie największa grupa odpadów. Jest ona bardzo szeroka i obejmuje wszystko: od papieru i drewna, po niebezpieczne chemikalia, kwasy i oleje. Ich różnorodność można zobaczyć w pełnej krasie, po zajrzeniu do katalogu odpadów – pozostałości przemysłowe znajdują się w grupach o numerach od 1 do 19! Jednak czy jest nadzieja na ponowne wykorzystanie tego rodzaju pozostałości?

Zdecydowanie tak! W związku z postępem technologicznym – a także rozwojem sztucznej inteligencji (AI), udało się znaleźć kilka nowatorskich zastosowań dla odpadów przemysłowych. Dzięki algorytmom przeanalizowano związki chemiczne, które się w nich znajdują i opracowano listę leków, które korzystają z tych pierwiastków. Zatem z chemikaliów (w zależności od ich składu) możemy odzyskać cenne materiały do produkcji leków, ale i nawozów sztucznych (głównie zawierających fosforany), a także innych produktów wspierających rolnictwo. Surowce pozyskane z odpadów przemysłowych są także wykorzystywane przy produkcji biopaliw.

Jeżeli jakieś materiały nie mogą zostać wykorzystane w ten sposób – stosuje się metodę obróbki termicznej (tj. spalania odpadu w specjalistycznym piecu, który zasila np. część taśm produkcyjnych) bądź też neutralizuje się je i składuje na tradycyjnych wysypiskach. Jednak ważnym jest, aby jak największe ilości odpadów były przekształcane w nowe materiały – w ten sposób redukujemy ilość pozostałości oraz zmniejszamy np. potrzebę wydobywania lub produkowania jakichś pierwiastków chemicznych.

Jeśli posiadasz firmę, zakład przemysłowy, fabrykę bądź inny biznes produkujący odpady przemysłowe – musisz zadbać o właściwą utylizację swoich odpadów. Najczęściej tego rodzaju pozostałości są wytwarzane w dużych ilościach, dlatego warto zorganizować profesjonalny wywóz odpadów. Zatem, jeśli interesuje Cię szybkie zrealizowanie usługi – zajrzyj na naszą stronę poświęconą odbiorowi odpadów przemysłowych i zgłoś się do nas już dziś. Nasi eksperci służą pomocą i bezpłatnie wyceniają odpady naszych zleceniodawców!  

Copyright © 2022 Waste Master