Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Na czym polega recykling samochodów?

Fotografia przedstawia kolorowe i zardzewiałe elementy karoserii samochodowych, czy też odpadów samochodowych. Jest to zobrazowanie bloga o tytule: "Na czym polega recykling samochodów?".

Jak wygląda recykling samochodów? Czy można na nim zarobić? Odpowiednia utylizacja samochodów pozwala na legalne pozbycie się starego pojazdu i umożliwia nam wyrejestrowanie auta. Ale jest również ważna ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Dzięki recyklingowi pojazdów jesteśmy w stanie odzyskać wiele surowców wtórnych oraz jeszcze zdatne do użycia części zamienne. Dlaczego recykling odpadów samochodowych jest wyjątkowy?

Na czym polega recykling samochodów?

Oczywiście wszyscy wiemy czym jest recykling – to proekologiczna strategia, która pozwala nam ponownie wykorzystywać pozornie niepotrzebne materiały. Możemy wyróżnić najróżniejsze rodzaje recyklingu – materiałowy, termiczny, czy też organiczny. Akurat w kontekście recyklingu samochodów mamy do czynienia z recyklingiem materiałowym oraz termicznym – co to oznacza? To znaczy, że poszczególne elementy starych pojazdów zostaną przekształcone w energię (w ekologicznych warunkach) lub też w całkiem nowe produkty. Jak jednak wygląda ten proces? Od czego zaczyna się każdy recykling odpadów samochodowych?

Najpierw musimy się zając kwestiami formalnymi. Dokumenty poświadczające złomowanie muszą zostać przekazane do dotychczasowego właściciela pojazdu (bez tego niemożliwe będzie wyrejestrowanie samochodu w urzędzie miejskim). Następuje wcześniejsza weryfikacja tożsamości właściciela pojazdu, personel skupu, czy Stacji Demontażu Pojazdów, musi sprawdzić dowód osobisty i rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jeśli właściciel nie zarejestrował swojego pojazdu – musi okazać dowód zakupu – wówczas pracownicy będą mieć pewność, że dany pojazd nie pochodzi z kradzieży. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ na recyklingu samochodów możemy zarobić!

Co po dopełnieniu kwestii formalnych? Po nich samochód trafia na pierwsze stanowisko demontażu, aby móc bezpiecznie przejść kolejne etapy recyklingu. Pracownicy najpierw sprawdzają stan techniczny, aby określić, które części i podzespoły mogą być jeszcze użytkowane i sprzedane jako używane. Jest to recykling produktowy – poszczególne części samochodowe nadają się jeszcze do przeznaczenia ich do ponownego użytku. To będą tzw. części zamienne. Jest to jedno z założeń gospodarki o obiegu zamkniętym – należy serwisować i naprawiać produkty, które potencjalnie nadają się jeszcze do użytku.

Następnie trzeba zadbać o usunięcie materiałów niebezpiecznych oraz szkodliwych. Bardzo istotny jest demontaż akumulatora ( dowiedz się więcej o cenniku skupu akumulatorów). Trzeba go zmagazynować w odpowiednim miejscu i zadbać o to, żeby kwas akumulatorowy nie przeniknął do środowiska. Innym niebezpiecznym materiałem są poduszki powietrzne i są one demontowane, aby nie stanowiły zagrożenia podczas postoju. Pojazdy mają również inne groźne substancje, które trzeba odpowiednio zutylizować, a zaliczamy do nich:

 • płyn hamulcowy,
 • olej silnikowy,
 • olej przekładniowy (skrzynia biegów, przekładania kierownicza, mosty),
 • płyn do spryskiwaczy,
 • płyn chłodniczy,
 • paliwo,
 • zbiornik LPG,
 • czynnik klimatyzacyjny,
 • filtry.

Auto zostaje osuszone z wyżej wymienionych płynów za pomocą specjalistycznych urządzeń. Następnie niebezpieczne substancje są odpowiednio magazynowane zgodnie z kodami odpadów, aby firmy zajmujące się ich utylizacją, mogły zgłosić się po odbiór. Kiedy już uda się oczyścić samochód z odpadów niebezpiecznych, auta segreguje się na te, które zostają poddane wnikliwemu recyklingowi na surowce oraz na te, z których można wykorzystać wiele części używanych na rynku wtórnym.

Pozostałe elementy z recyklingu odpadów samochodowych się przetwarza – możemy sprasować pojazd, rozdrobnić go etc. Z tak przetworzonych pojazdów możemy pozyskać naprawdę cenne materiały. Dzięki naszym działaniom nie tylko funkcjonujemy legalnie, ale także i ekologicznie. Jest to niezwykle ważne w kontekście postępującej katastrofy klimatycznej.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Gdzie opłacić recykling samochodów?

W jakich miejscach możemy opłacić recykling samochodu? Oczywiście na Stacji Demontażu Pojazdów lub w firmie, która pośredniczy w kontakcie z SDP – jednak przed skorzystaniem z jej usług należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z legalnymi podmiotami, które działają w zgodzie z aktualnymi przepisami. Jeśli chodzi o te ostatnie – nasza spółka należy do pośredników zajmujących się wyszukiwaniem najkorzystniejszych ofert recyklingu samochodów. Jak to najkorzystniejszych? Od czego zależy cena skupu takich pojazdów? Już odpowiadamy!

Na samym początku, warto jednak wspomnieć o ważnej różnicy między Stacjami Demontażu Pojazdów, a złomowiskami. te pierwsze zajmują się w pełni legalną i efektywną usługą realizacji recyklingu samochodów. Jest to placówka, w której wszystkie materiały zostają zabezpieczone oraz zachowane. Na złomowiska najczęściej oddaje się same karoserie lub pojazdy oczyszczone z niebezpiecznych substancji. Na skupach złomu zabezpieczany jest tylko metal – reszta odpadów samochodowych jest oczywiście magazynowana, ale nie jest to stuprocentowy recykling. Na SDP możemy się spotkać z wykorzystaniem wszystkich możliwych materiałów z auta – na złomowisku już nie.

Wróćmy jednak do kosztów recyklingu samochodów. Jest to paląca kwestia, ponieważ z jednej strony możemy na nim zarobić (niewiele, jednak zawsze jest to potencjalny zysk z odpadu, który jest dla nas jedynie problemem), choć w niektórych przypadkach należy dopłacić za przetwarzanie auta na SDP. Od czego to zależy? Bardzo ważny jest stan samochodu – jeśli nasz pojazd w wyniku wypadku stracił więcej niż 10% swojej masy zadeklarowanej w dowodzie rejestracyjnym – jest on potencjalnym kłopotem dla SDP, ponieważ nie zawiera już takiej ilości części, które można sprzedać, jego oczyszczanie z substancji niebezpiecznych jest trudniejsze, a surowce są w większości uszkodzone. Mowa tutaj głównie o samochodach powypadkowych, ale i starych, które często trafiają do takich stacji.

Oprócz tego ważna jest zawartość naszego pojazdu – jeśli jest po prostu stary lub w niewielkim stopniu uszkodzony, możemy się spodziewać nawet 250-500 zł za samochód ważący ponad tonę. Liczy się wszystko: wielkość pojazdu, ilość brakujących podzespołów i części, rocznik, czy model auta. Im mniej elementów w aucie pozostało – tym mniej korzystna dla nas wycena. Szacuje się, że za każdy kilogram poniżej masy 90% samochodu, SDP odejmuje około 1 zł od kilograma. Choć określa się także, że za 1 kilogram możemy otrzymać od 20 gr do 60 gr.

Sam zatem widzisz, jak zmienne są to stawki i jak wiele zależy od posiadanego przez Ciebie pojazdu. W związku z tymi wszystkim czynnikami, zdecydowanie warto skorzystać z naszej pomocy przy wycenie recyklingu samochodów. Wówczas będziesz mieć świadomość, ile trzeba będzie zapłacić za utylizację pojazdu, czy też ile możesz na nim zarobić. Wystarczy się z nami skontaktować przez formularz zgłoszeniowy lub też infolinię – a my się wszystkim zajmiemy!

Ile surowców można odzyskać z recyklingu samochodów?

Stare pojazdy są zbudowane z wielu surowców wtórnych, które da się odzyskać, a Stacje Demontażu Pojazdów robią to bardzo chętnie. Co zawiera w sobie takie auto? Surowce samochodowe możemy podzielić na:

 • szkło,
 • opony,
 • tworzywa sztuczne,
 • instalacje elektryczną (miedź),
 • katalizatory (platyna),
 • ołów,
 • aluminium,
 • złom blacha (karoserie samochodu),
 • złom gruby (elementy zawieszenia, silników),
 • mosiądz.

Wszystkie z nich po ponownym przetworzeniu, są w stanie zyskać drugie życie. Przede wszystkim metale są efektywnie zagospodarowywane – koniec końców trafiają do hut i stalowni po to, aby zostać przetworzonymi na zupełnie nowe produkty. Także katalizatory to cenne odpady samochodowe. Zawierają wiele metali szlachetnych, które nie dość, że są cenne, to jeszcze mogą zostać wykorzystane ponownie bez uszczerbku na wydajności. Dzięki takim zabiegom redukuje się wydobycie kolejnych surowców, a tym samym emisję dwutlenku węgla, czy erozję gleb.

Chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie Stacja Demontażu Pojazdów posiada wszelkie zezwolenia oraz umożliwi Ci legalne wyrejestrowanie auta? A może chcesz znaleźć najkorzystniejsze placówki, które pomogą Ci w zarobieniu na kłopotliwym odpadzie? Skorzystaj z pomocy specjalistów od WasteMaster. Nasza firma zapewnia tylko legalnych podwykonawców. Zgłoś się do nas za pomocą formularza zgłoszeniowego lub skontaktuj się telefonicznie – pomożemy Ci również z wyceną odpadu, całkowicie za darmo!

Copyright © 2022 Waste Master