Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Z pewnością wiele już wiesz o segregowaniu i sortowaniu odpadów. Waga takich działań jest naprawdę nieoceniona – niewielki gest wrzucenia pozostałości do odpowiedniego kosza na odpady ma wielkie znaczenie. Jednak czasami trudniej jest nam podjąć właściwą decyzję – gdzie wyrzucimy karton po soku? Dokąd ma trafić zepsuta lokówka? W podjęciu właściwych działań pomoże Ci klasyfikacja odpadów – czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Jeżeli chodzi o rodzaje odpadów – moglibyśmy mnożyć i mnożyć przeróżne podziały. W związku z tym, że wytwarzamy najróżniejsze materiały oraz produkty – przekłada się to także na pozostałości – jest ich po prostu niezliczona masa. W obliczu narastających kryzysów klimatycznych musimy jednak postarać się o to, aby pozostawić jak najmniej odpadów niezagospodarowanych.
Podział odpadów na rodzaje ma za zadanie usprawnić klasyfikację pozostałości zarówno w naszym domu – kiedy trzeba podjąć decyzję o tym, do jakiego pojemnika trzeba wrzucić stare skarpetki – jak i w sortowniach i skupach – kiedy trzeba podjąć decyzję dotyczącą sposobu recyklingowania danej substancji.
Zatem możemy wyróżnić kilka podstawowych podziałów odpadów na rodzaje – najbardziej ogólnym z nich jest podział na pozostałości przemysłowe oraz komunalne. Jednak można dokonać także podziału na rodzaje ze względu na surowiec, z którego się składa dany odpad, jego stan skupienia, sposób przetwarzania, wpływ na środowisko, a także toksyczność, czy przydatność gospodarczą. Bardzo ważnym także jest ogólnopaństwowy podział pozostałości na rodzaje, który narzuca m.in. przedsiębiorcom określone kody odpadów.
Warto jednak zastanowić się nie tylko nad podziałem odpadów na rodzaje, ale i ich przykładami. Podział pozostałości ze względu na miejsce ich powstania prezentuje się następująco:
Jest to jednocześnie podział obowiązków wytwórców wobec odpadów – inne czynności musi podejmować osoba fizyczna produkująca śmieci na własny użytek, a inne przedsiębiorcy, który produkują tony odpadów w ramach działalności swoich firm, czy zakładów pracy. Innym sposobem podziału na rodzaje, jest ten ze względu na stan skupienia. Możemy wyróżnić przede wszystkim odpady:
Kolejnym podziałem na rodzaje jest ten ze względu na typ recyklingu, który można wobec nich zastosować:
Można także przywołać podział ze względu na stopień toksyczności:
Jeśli chodzi o przydatność gospodarczą – najbardziej efektywnym do recyklingu materiałem są surowce wtórne. Po tym, jak już zostały umieszczone w odpowiednim pojemniku na odpady, stają się surowcem. Cennym źródłem materiałów, z którego można wyprodukować nowe materiały. Do takich odpadów zaliczamy:
Już samo czytanie o rodzajach podziału odpadów przyprawia o zawrót głowy – przecież jest tak wiele sposobów na podzielenie tych mas pozostałości! Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach sortowania odpadów komunalnych lub o ciekawej idei, jaką jest gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym – wejdź na naszego bloga!
Klasyfikacja odpadów w Polsce została powołana do funkcjonowania w porozumieniu z dyrektywami Unii Europejskiej. Nie jest ona zatem wymysłem całkowicie polskim. Ma to na celu skodyfikowanie i scalenie zasad segregacji oraz klasyfikacji pozostałości produkowanych w Polsce, jak i na terenie całej UE.
Eurostat, czyli europejski odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, wymienia w przybliżeniu 27 kategorii odpadów, na podstawie których powołano do funkcjonowania nasz polski katalog odpadów, w którym dodatkowo zawarte są kody odpadów. Zatem Eurostat wymienia następującą klasyfikację odpadów:
· odpady komunalne,
· odpady przemysłowe,
· odpady budowlane i rozbiórkowe,
· odpady z gospodarki wodno-ściekowej,
· odpady niebezpieczne,
· odpady medyczne i weterynaryjne,
· odpady opakowaniowe,
· odpady organiczne (w tym odpady zielone i żywnościowe),
· odpady metalowe,
· odpady elektryczne, elektroniczne,
· odpady chemiczne,
· odpady radioaktywne,
· odpady mineralne,
· odpady drewniane,
· odpady tekstylne,
· odpady papierowe i kartonowe,
· odpady szklane,
· odpady tworzyw sztucznych,
· odpady gumowe,
· odpady biodegradowalne,
· odpady biologiczne,
· odpady agrochemiczne,
· odpady rolnicze,
· odpady spożywcze,
· odpady transportowe (np. zużyte opony, oleje silnikowe),
· odpady energetyczne,
· odpady zanieczyszczone (np. ziemia, osady z oczyszczalni ścieków).
Z kolei, jeśli chodzi o polską klasyfikację odpadów, pochodzi ona z Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów z 29 grudnia 2012 roku i prezentuje się następująco:
Jest to nieco odmienna klasyfikacja, niż Eurostatu, z tego względu, że polskie ustawodawstwo skupia się raczej na źródłach pochodzenia pozostałości. W tymże dokumencie zawarto również kody odpadów i możliwie najszerzej ujęte przykłady pozostałości z tych właśnie kategorii. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o swoich odpadach – skontaktuj się z WasteMaster – chętnie Ci pomożemy!
Mogą zainteresować Cię również: