Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Sortowanie odpadów komunalnych – zasady

Sortowanie odpadów komunalnych – zasady

Coraz więcej osób zwiększa swoją swoją świadomość ekologiczną. Duży wpływ mają na to kampanie społeczne informujące, jak ważne jest dbanie o środowisko. Powinniśmy zagospodarowywać odpady we właściwy sposób, czyli podejmować się segregacji odpadów i recyklingu.

Sortowanie odpadów komunalnych – podstawowe informacje

Recykling jest obecnie bardzo ważnym zagadnieniem ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska – gleb, powietrza czy wody. Coraz więcej osób i firm podejmuje się sortowania odpadów. Wiele produktów codziennego użytku pochodzi z odzysku, np. serwetki, zeszyty, papier toaletowy, a nawet ubrania. Proces recyklingu,, czyli powtórnego przerabiania odpadów, rozpoczyna się od prawidłowego sortowania śmieci. Potrzebna jest do tego jednak wiedza, jaki odpad do jakiego worka lub pojemnika powinniśmy wrzucić. Prawidłowe sortowanie odpadów komunalnych zbudowane jest na kilku zasadach, a są to między innymi takie zasady jak:

  • opróżnianie opakowań z resztek zawartości,
  • zgniatanie przed wyrzuceniem puszek, butelek plastikowych,
  • segregowanie czystego papieru, oddzielanie brudnego do odpadów zmieszanych,
  • wyrzucanie bioodpadów luzem, bez worka na śmieci.

Odpady powinny być segregowane i wyrzucane do odpowiednich pojemników oznakowanych kolorami:

  • niebieski – papier,
  • zielony – szkło kolorowe,
  • biały – szkło białe,
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne,
  • brązowy – bioodpady,
  • czarny – odpady zmieszane.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Złota zasada segregacji – sprawdź, czy rzeczywiście dany odpad powinien znaleźć się w tym pojemniku

Przed wrzuceniem do danego pojemnika odpadu, który budzi nasze wątpliwości, powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywiście nadaje się on do recyklingu. Każda frakcja odpadów komunalnych zawiera takie odpady, które powinny zostać przeznaczone do bezpośredniej utylizacji lub oddane do konkretnego pojemnika do odpadów niebezpiecznych. To między innymi zatłuszczony papier, kości, olej jadalny, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, leki, szkło stołowe czy ceramika, a także wiele innych. Takie odpady nie nadają się do powtórnego przetworzenia, a w swoim składzie zawierają substancje szkodliwe, które powinny zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.

Drugie życie odpadów

Odpady komunalne, poddane sortowaniu i recyklingowi, mogą służyć do wytwarzania nowych rodzajów produktów. Tworzy się z nich papier, drukarki, serwetki, ale także z plastikowych butelek typu PET czy HDPE powstają folie, długopisu, zabawki. Przetwarzanie odpadów to proces wysokoopłacalny, niosący wielką skalę zysków dla środowiska i gospodarki. Sortowanie odpadów komunalnych powinno być praktyką stosowaną na co dzień, gdyż bez świadomego życia, całkowita eksploatacja planety nastąpi jeszcze szybciej.

Copyright © 2022 Waste Master