Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Cechy odpadów niebezpiecznych

Cechy odpadów niebezpiecznych

Czym są odpady niebezpieczne? W jakich miejscach się je produkuje? I przede wszystkim – jakimi cechami się odznaczają? Obojętnie, czy reprezentujesz firmy, czy osoby fizyczne, wiedza z tego zakresu z pewnością Ci się przyda! Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie pozostałości warto uważać – zapraszamy do lektury naszego bloga!

Charakterystyka odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne – jak sama nazwa nam podpowiada – stanowią pewien rodzaj zagrożenia. Czasem nawet przebywanie w ich obecności może nam zaszkodzić – a co dopiero bliski kontakt z takimi pozostałościami, w postaci np. dotyku. Tego rodzaju substancje również nie mogą zaleźć się na łonie natury, ponieważ spowodują naprawdę ogromne szkody w ekosystemach. Spuszczanie odpadów niebezpiecznych do rzek może doprowadzić do tragedii z gatunku tej, która wydarzyła się na Odrze w 2022 roku. Szacuje się, że w związku z zatruciem tej wielkiej rzeki, jej ekosystem został praktycznie w całości zdewastowany – ekolodzy zakładają, że jego odbudowanie potrwa około kilkunastu lat.

Zatem jakie możemy wymienić cechy odpadów niebezpiecznych? Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do aktów prawnych, które regulują kwestie tego rodzaju pozostałości. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2014 roku (nr 1357/2014) do zbioru cech odpadów niebezpiecznych możemy zaliczyć następujące elementy: żrące działanie, wybuchowość, łatwopalność, szkodliwość dla zdrowia, ekotoksyczność, łatwość w utlenianiu, toksyczność, rakotwórczość, mutogenność oraz teratogenność (substancje powodujące zmiany w rozwoju płodu – dosłownie termin odznacza „spotwornienie” tj. drastyczne zmiany w rozwoju zarodka bądź jego obumarcie), a także wywoływanie infekcji, właściwości chorobotwórcze i działanie drażniące.  

Jest to bardzo obszerny zbiór cech, które możemy dopasować do bardzo wielu substancji. Zgodnie z Katalogiem Odpadów, do którego każdy przedsiębiorca produkujący pozostałości powinien się odwoływać, przykładami odpadów niebezpiecznych są: organiczne i nieorganiczne chemikalia, lakiery samochodowe, przepracowane oleje silnikowe, hydrauliczne, zużyte części samochodowe, które zawierają szkodliwe substancje, takie jak np. ołów, związki rtęci, zanieczyszczone elementy metalurgiczne, lotne popioły, które zawierają niebezpieczne metale ciężkie (kadm, nikiel, ołów, chrom, cynk), a także odpadki z laboratoriów, które miały styczność z wirusami, czynnikami chorobotwórczymi. Do odpadów niebezpiecznych zaliczymy również ubrania, czy resztki jedzenia po pacjentach z oddziałów zakaźnych, a nawet pozostałości posiłków po klientach punktów gastronomicznych. Wynika to z dbania o zdrowie człowieka i jak najdokładniejsze uniknięcie zarażenia się nieznanymi substancjami – zwłaszcza w erze po epidemii Covid-19 jest to bardzo istotny aspekt, o który firmy powinny zadbać.  

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Moja firma wytwarza odpady niebezpieczne – co dalej?

Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, to musisz mieć świadomość tego, że obowiązuje Cię artykuł 21 z Ustawy o Odpadach z 2013 roku. Określa się w nim to, czym odpady niebezpieczne są oraz to, w jaki sposób musimy z nimi postępować. Zatem zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych z innymi substancjami, a także innymi pozostałościami o właściwościach zaliczanych do niebezpiecznych. Nie możemy np. rozcieńczać odpadów niebezpiecznych – jedynym momentem, w którym możemy połączyć daną pozostałość niebezpieczną z innym materiałem, jest wtedy, kiedy dane połączenie będzie miało wpływ na zniwelowanie zagrożenia płynącego z danej substancji. W postępowaniu z takimi materiałami to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dodatkowym aspektem jest wzgląd techniczny oraz ekonomiczny – jednak wciąż mieszanie substancji, które mogą podwyższyć zagrożenie, jest zabronione.

W związku z tym, że przedsiębiorstwa najczęściej wytwarzają spore ilości pozostałości, nie mogą one skorzystać z opcji wywozu odpadów niebezpiecznych do punktów typu PSZOK. W takich przypadkach należy skorzystać z usług firm, które zajmują się wywózką oraz utylizacją takich odpadów. Jednak zanim wybieramy konkretny podmiot i oddamy nasze pozostałości do kolejnych rąk, musimy je składować w naszym miejscu pracy. W jaki sposób powinniśmy to robić? Przede wszystkim, cały proces zależny jest od tego, jaką substancją dysponujemy. Inaczej przechowujemy odpadki płynne, a inaczej stałe, prawda? W związku z tym, musimy wiedzieć, jakimi właściwościami odznacza się nasz odpad, w jakiej temperaturze powinniśmy go trzymać, a także w towarzystwie jakich substancji może on stać się jeszcze bardziej niebezpieczny bądź neutralny. Kwestie temperatur są istotne zwłaszcza w przypadku chemikaliów oraz odpadków ze szpitali, w których mogą rozwijać się przeróżne drobnoustroje.

Samo przechowywanie powinno mieć miejsce w oddzielonej przestrzeni w naszym zakładzie pracy. Sam odpad musi się znaleźć w pojemniku np. o określonym kolorze (tak jest w przypadku niebezpiecznych odpadów medycznych) bądź worku, czy zbiorniku. Jest to bardzo istotne, ponieważ służby, które później zabierają takie odpady, nie będą zaglądać do środka pojemnika – bo mogą się w ten sposób niepotrzebnie narazić – tylko odczytają etykietę z opisem zawartości na opakowaniu bądź właśnie po nim rozpoznają substancję, która znajduje się wewnątrz. Etykietę karty ewidencji odpadów niebezpiecznych możesz znaleźć w Ustawie o Odpadach z 2013 roku – musisz w niej udzielić kilku kluczowych informacji o sobie i o odpadzie – m.in. kod pozostałości i jej masę.

Pamiętaj, że w Twoim zakładzie pracy są obecni ludzie – przede wszystkim to o ich bezpieczeństwo chcesz zadbać. Nie można również składować odpadów np. toksycznych na „gołej” ziemi, ponieważ może to spowodować przeniknięcie szkodliwych związków chemicznych do gleby, a nawet wód gruntowych! Nie zapominaj w tym wszystkim o kwestiach ekologicznych. Jeżeli jednak potrzebujesz wsparcia ekspertów w tych kwestiach bądź pragniesz znaleźć firmę, która zajmie się wywózką Twoich odpadów – skontaktuj się z WasteMaster – udzielamy darmowych konsultacji telefonicznych!

Copyright © 2022 Waste Master