Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak możemy podzielić złom cynku? Kody BDO

Jak możemy podzielić złom cynku? Kody BDO

Cynk to jeden z popularniejszych metali powszechnie wykorzystywanych współcześnie. Jest znany ludzkości od tysięcy lat, nic więc dziwnego, że w końcu zaczęto obawiać się o jego źródła pierwotne, czyli rudy, które są surowcem nieodnawialnym. W tym celu zaczęły powstawać odpowiednie skupy cynku oraz postawiono na odzysk tego, co już trafiło do obiegu. Recykling odpadów cynkowych jest bardzo ważny dla środowiska, a jednocześnie i my możemy na tym zyskać, ponieważ cena czystego cynku w skupie jest atrakcyjna. Jakie rodzaje odpadów cynkowych możemy wyróżnić?

Rodzaje odpadów cynkowych

Wiele przedsiębiorstw, które generują spore ilości odpadów powstających w trakcie prowadzonych przez nich procesów produkcyjnych zastanawia się, do jakiej kategorii można zakwalifikować odpad cynku, a także jaki jest ogólnie przyjęty podział tego metalu nieżelaznego. Firmy, które oferują odbiór oraz transport tego typu odpadów bardzo często na swoich stronach internetowych podają ważne informacje. Powinieneś je uwzględnić jeszcze zanim zdecydujesz się zamówić usługę.

Odpady cynkowe to złom, który spotykamy najczęściej w postaci ścinek, blach, prętów, ażurów czy odpadów poprodukcyjnych, które mogą powstawać w Twoim przedsiębiorstwie w trakcie przetwórstwa. Tego typu produkty mogą być poddawane procesowi recyklingu i trafiać do obiegu technologicznego. Odpady cynkowe można podzielić także na te rozbiórkowe. Do tej kategorii należą pokrycia dachowe, rynny, a także inne odpady, które po sprasowaniu można przetransportować do specjalnie wyznaczonych do tego celu punktów na tak zwany przetop.

Wyżej wymieniony rodzaj odpadów cynkowych może być zanieczyszczony substancjami niemetalowymi. Mogą być to oleje, smary, a także miejsca lutowania powstające po przetopie. Tego typu zanieczyszczenia wymagają usunięcia, co wiąże się ze sporym nakładem finansowym i czasowym, a także częściowymi stratami cynku. Jeśli zastanawiasz się, czy sprzedaż cynku do skupu będzie Ci się opłacać, powinieneś skontaktować się z firmą, która jest w stanie zaproponować Ci atrakcyjną cenę. Specjaliści zatrudnieni w tym miejscu są w stanie ocenić, jaki rodzaj złomu zalega w Twoim przedsiębiorstwie bądź też w gospodarstwie prywatnym. Mogą być to złomy stopów cynku, które powstają w odlewniach. W całości są one poddawane procesowi recyklingu, aby powrócić do obiegu produkcyjnego.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Odpady cynkowe w postaci stopów stanowią elementy galanterii budowlanej, odlewów przemysłu motoryzacyjnego, a także armatury przemysłowej. Powinieneś mieć świadomość, że tego typu złom jest połączony z miedzią, stalą i mosiądzem, co utrudnia precyzyjny odzysk cynku jako surowca wtórnego w najczystszej postaci. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo produkcyjne i interesuje Cię sprzedaż cynku, wcześniej ustal w wybraną przed siebie firmą warunki transakcji. Te wyspecjalizowane jednostki mogą zabrać od Ciebie odpady metalurgiczne w postaci pyłów, szlamów, a także zgarów i popiołów. Zapoznając się z przedstawioną powyżej kwalifikacją na poszczególne kategorie musisz wiedzieć, że występuje także cynk twardy, który powstaje w procesie cynkowania elementów stalowych, blach, taśm i konstrukcji. Gromadzi się on w wannach cynkowniczych.

W jakich kodach można oddać cynk?

Powinieneś pamiętać, że prowadzona przez Ciebie działalność gospodarcza wytwarzająca odpady cynkowe, musi być rejestrowana również przy pomocy odpowiednio dobranych kodów. Powszechnie obowiązujący rejestr BDO zawiera dokładny spis wszystkich odpadów, które może wytwarzać Twoje przedsiębiorstwo. Przepisy, które obowiązują od 2020 roku, jednoznacznie stanowią, że rejestr BDO służy także do kwalifikacji odpadów, jakimi gospodarujesz. Oznacza to, że złom trafiający do takiego miejsca, jak skup cynku, powinien być przez Ciebie odpowiednio oznaczony.

Podmioty, które zajmują się gromadzeniem oraz sprzedażą odpadów cynkowych, często dysponują wiedzą na temat tego, jakim dokładnie kodem określić je w rejestrze BDO. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, możesz zapoznać się z dostępnymi na stronach rządowych informacjami, a także zajrzeć do rozporządzenia Ministra Klimatu z 2020 roku. W treści tego aktu prawnego znajdują się wykładnie obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących zagospodarowania metali nieżelaznych, do których zalicza się także cynk.

Jeśli planujesz oddać wyżej wymienione odpady na skup, to w rejestrze BDO zakwalifikowane są one do grupy 17, zaś cynk oznaczony jest kodem 17 04 04. W katalogu widnieje także popiół cynkowy – 11 05 02, a także cynk twardy – 11 05 01. Powinieneś pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie sprawdzić kod, który nadajesz wyżej wymienionemu odpadowi, ponieważ bardzo łatwo pomylić go z innymi metalami nieżelaznymi, np. aluminium, ołowiem, miedzią, żelazem czy stalą, a także mosiądzem lub brązem.

Copyright © 2022 Waste Master