Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak działa spalarnia odpadów medycznych?

Spalarnia odpadów medycznych - spalarnia odpadów F. Hundertwassera we Wiedniu

Twoja lecznica musi się pozbyć odpadów? A może szpital, którym zarządzasz nie radzi sobie z realizacją utylizacji pozostałości po pacjentach? Bez względu na to, gdzie faktycznie leży problem – z pewnością przydadzą Ci się usługi dostarczane przez spalarnie odpadów medycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, to zachęcamy do lektury!

Jakie są sposoby utylizacji odpadów medycznych?

Zgodnie z danymi statystycznymi, w 2021 roku na jednego obywatela Polski przypadało około 350 kg odpadów medycznych. Jest to rzecz jasna wartość, którą podwyższyła pandemia Covid-19, jednak dane NIK-u z 2015 roku mówiły o 44 tys. ton tego rodzaju odpadów, wyprodukowanych w skali roku. W obu przypadkach są to gigantyczne ilości, których nie można po prostu składować na zwyczajnym wysypisku śmieci. Takie pozostałości koniecznie muszą być zneutralizowane (zwłaszcza odpady zakaźne oraz niebezpieczne), gdyż w przeciwnym razie będą stanowiły zagrożenie epidemiologiczne.

W związku z tym opracowano liczne metody neutralizowania oraz utylizowania tego typu odpadów. W Polsce jednak jedynym legalnym rozwiązaniem jest wywózka pozostałości zakaźnych do spalarni odpadów medycznych. Jeżeli chodzi o pozostałości, które możemy poddawać innym metodom utylizacji – nie mogą one być skażone drobnoustrojami, czy wirusami. Odpady niebezpieczne oraz inne niż niebezpieczne są unieszkodliwiane za pomocą:

  • autoklawowania,
  • działania mikrofal,
  • dezynfekcji termicznej,
  • termicznego przekształcania odpadów,
  • innych metod fizykalno-chemicznych.

Metoda autoklawowania zaliczana jest do technik wykorzystujących działanie mikrofal i polega w zasadzie na użyciu sterylizatora parowego. Za pomocą wysokich temperatur (około 130°-190°) i umieszczeniu poszczególnych pozostałości w szczelnych workach, unicestwiane są szkodliwe drobnoustroje. Tak zneutralizowany materiał może trafić do spalarni, jednak nie we wszystkich przypadkach ta metoda jest osiągalna.

Dezynfekcja termiczna również polega na użyciu wysokich temperatur po to, aby unieszkodliwić wirusy i bakterie. Wyróżnia się także dodatkową metodę korzystającą z działania mikrofal – dezynfekcję chemiczną – która wykorzystuje właściwości chloru do sterylizacji dostarczonych pozostałości, które w formie neutralnej są rozdrabniane i wywożone na zwyczajne wysypiska śmieci. Jednak ponownie: nie każdy materiał może być neutralizowany tą metodą.

Co zatem powinno trafiać do spalarni odpadów medycznych {city_locative}? Przede wszystkim pozostałości ze szpitali, lecznic weterynaryjnych, klinik medycyny estetycznej, czy oddziałów zakaźnych. Przykładowymi materiałami trafiającymi do spalarni są: pozostałości po amputowanych kończynach, organy, pojemniki po krwi, konserwanty służące do przechowywania krwi i osocza, zużyte opatrunki, bandaże, strzykawki, pieluchomajtki etc. Są to w skrócie wszystkie elementy, które mogą przenosić materiały genetyczne. Styczność z nimi może spowodować wywołanie choroby bądź zakażenia. Dzięki metodzie spalania i przekształcania termicznego zyskują one neutralność oraz stają się alternatywnym paliwem – służą do produkcji energii.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jak wygląda spalanie odpadów medycznych?

Spalanie odpadów medycznych możemy równie dobrze nazwać termicznym przekształcaniem odpadów. Jest to metoda, dzięki której możemy pozyskać z pozornie niepotrzebnych elementów energię – i to w całkiem ekologiczny sposób. Jak zatem wygląda praca spalarni odpadów niebezpiecznych?

Po tym, jak już oddasz swoje odpady firmie odpowiedzialnej za wywózkę oraz utylizowanie odpadów medycznych, są one przewożone do wyspecjalizowanej placówki. Do spalarni trafiają elementy, które możemy zakwalifikować jako odpady zakaźne oraz weterynaryjne. Nie są one rozpieczętowywane – dla bezpieczeństwa personelu firmy utylizującej, pojemniki z odpadami nie są one otwierane, tylko spalane wraz z wiaderkami z tworzyw sztucznych. W zależności od typu konkretnego materiału odbywa się przekształcanie termiczne w temperaturze 1100° lub też 850°.

Samo spalanie odbywa się piecu obrotowym oraz komorze dopalania. Rzecz jasna, podczas tego procesu wytwarzają się silnie trujące spaliny – gdyby przedostawały się one bezpośrednio do środowiska naturalnego, następstwa byłyby bardzo poważne i brzemienne w skutkach. Aby zapobiec pogłębianiu katastrofy klimatycznej, stosuje się specjalistyczne filtry wielosekcyjne, sorbenty, moczniki które redukują tlenki azotu i azotany wytwarzane podczas procesu spalania. Szkodliwe materiały są przechwytywane, a następnie poddawane absorbcji, w wyniku której znacznie (aż do 90%) redukuje się trujące substancje.

Spaliny są w zasadzie elementem niezbędnym do wytwarzania energii. Ich nawilżanie oraz gwałtowne schładzanie, w połączeniu ze złożonymi reakcjami, które zachodzą w instalacji odzyskującej ciepło, powoduje wytwarzanie energii. Choć jest to dość kontrowersyjna metoda odzyskiwania cennych elementów z odpadów medycznych – jest ona ekologiczna. Co więcej, obecność spalarni odpadów medycznych nie wpływa negatywnie na życie obywateli, którzy mieszkają wokół takiej placówki.

Zatem jeżeli posiadasz odpady medyczne i chcesz się ich pozbyć jak najszybciej – skorzystaj z usługi oferowanej przez WasteMaster! Nasi eksperci bezpłatnie wycenią Twoje pozostałości i pomogą Ci w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji utylizowania. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego cennika odpadów medycznych. Nie marnuj czasu i skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Copyright © 2022 Waste Master