Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Gdzie oddać opony?

Gdzie oddać opony?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność wiąże się z produkcją lub wymianą ogumienia, zastanawia się gdzie oddać opony i odpady gumowe. Pytanie to wiąże się przede wszystkim ze specyfiką, jaka charakteryzuje ten surowiec. Decyzja czy sprawą zająć się osobiście, czy lepsza będzie giełda tworzyw sztucznych to dla wielu osób spora zagwozdka. W tym artykule pomożemy Ci ją rozwiązać i zachęcamy do zapoznania się z ofertą giełdy odpadów WasteMaster.

Utylizacja i recykling opon – osobiście czy przez giełdę odpadów?

Utylizacja i recykling opon oraz odpadów gumowych określone są konkretnymi przepisami prawnymi. Jednym z nich jest ustawa z 2012 roku zawierająca ustęp o zakazie składowania opon i ich części na terenie Polski. Zaś związana z tym dyrektywa, wydana przez Unię Europejską, podaje konkretne metody gospodarowania tymi odpadami. Zatem, aby samodzielnie zająć się całym procesem, należy posiadać dokładną wiedzę związaną z określającymi go prawami. Dodatkowo wymaga to odpowiedniej infrastruktury. Czy to się opłaca? Czy nie lepiej sprawdzić gdzie można oddać zużyte opony?

Odpowiednim miejscem, które odpowiada na pytanie, gdzie oddać opony, jest giełda odpadów WasteMaster. Jako pośrednik zajmujący się obrotem odpadami, zrzesza w jednym miejscu wiele firm, które skupują odpady gumowe. Nasi konsultanci pomagają nie tylko znaleźć najbardziej opłacalną ofertę, ale także sprawdzić, czy dana firma spełnia wszelkie przepisy prawne. Problem, gdzie oddać stare opony i czy zostaną one w odpowiedni sposób zagospodarowane, jest rozwiązywany szybko i rzetelnie.

Dużym atutem korzystania z giełdy jest także pomoc w całym procesie skupu ogumienia. I to od samego początku, czyli kategoryzacji. Aby zdecydować, gdzie oddać opony do utylizacji, a gdzie do recyklingu, trzeba umieć określić ich przydatność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Konsultant zrobi to szybko i dokładnie. Po złożeniu zamówienia i znalezieniu zadowalającej oferty pomoże umówić odpowiedni termin odbioru oraz załatwić wymaganą dokumentację (KPO, BDO). Przy dużej ilości i częstej potrzebie zbycia tego surowca, korzystanie z giełdy odpadów to rozsądne rozwiązanie kwestii gdzie oddać opony.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Gdzie można oddać zużyte opony?

Określenie tego, gdzie można oddać zużyte opony, zależy od dwóch zasadniczych kwestii – kategorii i metody zagospodarowania. Nie każdy rodzaj ogumienia można tak samo przerobić. Jak również nie każdy do przeróbki się nadaje. Wspomniana dyrektywa unijna określa następującą hierarchię postępowania z odpadami:

a) zapobieganie,

b) ponowne użycie,

c) recykling,

d) inne metody odzysku np. odzysk energii,

e) unieszkodliwienie.

Podejmując decyzję, gdzie oddać opony, należy dokładnie sprawdzić, która z powyższych metod dotyczy zbywanego surowca oraz jaka firma ma odpowiednie zaplecze mechaniczne i uprawnienia, aby ją wykorzystywać. Opony to materiał łatwy w produkcji, ale trudny w przetwarzaniu. Szkodliwość, jaka się z tym wiąże, powoduje że decyzja gdzie oddać opony do utylizacji to ogromna odpowiedzialność względem środowiska i ludzkiego zdrowia. Dodatkowo wiąże się ona z konkretnymi karami finansowymi, w razie niedopełnienia przepisów, które ponosi zbywający. Skorzystanie z WasteMaster niweluje to zagrożenie.

Recykling zużytych opon

Zgodnie ze wskazaną powyżej hierarchią, kwestie zapobiegania, obecnie są nie do rozwiązania, gdyż nikt jeszcze nie opracował niezużywalnych opon. W efekcie pierwszym etapem recyklingu, a co za tym idzie poszukiwania miejsca, gdzie oddać stare opony, jest ich przystosowanie do ponownego użycia.

Popularną metodą jest bezpośredni recykling materiałowy opon, który polega na przerobieniu zużytych na składniki pierwsze do ponownego wykorzystania. Cały proces przebiega w kilku etapach, a w efekcie powstaje drobny granulat, który jest wykorzystywany w różnoraki sposób – produkcja gumowych przedmiotów, jako granulat na boiskach, dodatek do asfaltu itp.

Innym sposobem recyklingu jest też wykorzystanie ich jako alternatywne paliwo. Jest to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w branży cementowej. W Polsce jest to aktualnie najpowszechniejsza metoda recyklingu opon. Szacuje się, iż około 60% zebranego ogumienia jest wykorzystywane w tym celu przez cementownie.

W związku z powyższym odpowiedź na pytanie, gdzie oddać opony musi opierać się na kilku sprawdzonych informacjach. Wybór recyklera nie może być przypadkowy. Nie bez znaczenia jest także cena utylizacji opon i odpadów gumowych. Dzięki giełdzie odpadów można porównać różne oferty, w konkretnej lokalizacji i wybrać tą, która jest najkorzystniejsza.

Copyright © 2022 Waste Master