Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Wykorzystanie surowców wtórnych

Zdjęcie obrazuje temat bloga: "Wykorzystanie surowców wtórnych". Na plaży znajduje się żarówka, w której znajduje się zielona roślinka. Wokół żarówki znajdują się zwiędłe kwiaty i liście.

Surowce wtórne, jest to zbiorcza nazwa na tzw. odpady ponownego zagospodarowania. Wobec tego są to materiały, które możemy ponownie przetworzyć i wykorzystać do produkcji nowych przedmiotów. Jak możemy wykorzystywać surowce wtórne? Czy w przemyśle znajdują one zastosowanie? Przekonaj się sam!

Jak można wykorzystać surowce wtórne?

Zanim zajmiemy się szczegółami wykorzystania surowców wtórnych, warto przeanalizować tę grupę pozostałości. Co należy do takich surowców? Przede wszystkim:

 • papier,
 • szkło,
 • metale,
 • tworzywa sztuczne,
 • odpady zielone,
 • odpady organiczne (typu bio).

Zatem o jakich konkretnie pozostałościach mowa? Przede wszystkim o różnego rodzaju kartonach, tekturach, papierach, dokumentach, gazetach, szklanych butelkach, baniakach, słoikach, aluminiowych puszkach, konserwach, miedzianych żyłach z kabli, czy też pozostałościach po pielęgnacji ogrodów, czy parków – trawach, liściach, gałęziach, czy odpadach, które służą do tworzenia kompostów – tj. obierkach z warzyw, czy innych resztkach z jedzenia.

Takie pozostałości musimy oczywiście w odpowiedni sposób przygotować. Są to bardzo proste czynności, jednak bez nich dany surowiec wtórny może stać się bezużyteczny i nie da rady przejść przez wszystkie etapy recyklingu. W związku z tym należy oczyścić szkło z pozostałości po produktach spożywczych, poskładać kartony i pozbawić je folii, czy też taśmy. Należy umyć lub po prostu przepłukać aluminiowe puszki, czy też puszki po konserwach. Podobnie w przypadku materiałów szklanych – nie mogą być one jednak potłuczone. Tłuczeniem szkła zajmują się odpowiednie zakłady, które z takiej tłuczki wytwarzają następne materiały.

Jeśli chodzi o odpady zielone – nie mogą one zawierać kamieni, ziemi ani innych materiałów, które wykraczają poza definicję odpadów zielonych. Podobnie w przypadku pozostałości typu bio – nie wszystkie resztki pokarmów powinny się znaleźć w tym worku. Do brązowych worków nie możemy wrzucać kości zwierząt, pozostałości po mięsie, nabiału, tłuszczy zwierzęcych i roślinnych, czy ryb lub popiołów.

Z takich materiałów może powstać naprawdę wiele przydatnych przedmiotów i produktów. Nie tylko plastikowe torebki foliowe, nowe słoiki, zeszyty ze zrecyklingowanego papieru, czy nowe puszki aluminiowe. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o wadze odzysku cennych substancji z surowców wtórnych i o tym, jak sprawnie możemy je wykorzystać.

Dzięki temu oszczędzamy nie tylko surowce w postaci papieru, czy plastików, ale także mnóstwo pobocznych substancji, które są wykorzystywane do produkcji nowych produktów tego typu. Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych możemy nie tylko oszczędzić mnóstwo wody, ale przyczynić się do redukcji wycinki drzew, zmniejszyć zużycie ropy, zredukować ślad węglowy, a nawet ograniczyć potrzebę wydobywania rud konkretnych metali. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat odzysku poszczególnych surowców wtórnych. Jak wyglądają poszczególne procesy recyklingu i zagospodarowania?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Wykorzystanie odpadów i surowców wtórnych w przemyśle

A zatem jak możemy wykorzystać poszczególne surowce wtórne? Warto znać te mechanizmy, ponieważ wówczas będziemy chętniej przekazywać nasze pozostałości do skupów makulatury, szkła, tworzyw sztucznych, czy na złomowiska lub kompostownie.

Papier jest najpowszechniej wykorzystywanym surowcem wtórnym do ponownego wytworzenie konkretnych produktów. Dostarczony do skupów makulatury papier jest oddawany do papierni, gdzie jest on przetwarzany na tzw. pulpę. Następuje zgniatanie, formowanie, a także rozwarstwianie, rozwłóknianie papierowej pulpy, która to następnie jest odbarwiana i bielona. Tak przygotowany surowiec jest gotowy do formowania. Co prawda papierów nie możemy recyklingować w nieskończoność, ale i tak praca papierni pozwala zredukować wycinkę drzew.

Co w takim razie może powstawać z papieru? Między innymi:

 • gazety,
 • książki,
 • opakowania,
 • torby papierowe,
 • kartony, tektura,
 • zeszyty,
 • ołówki z recyklingowanego papieru,
 • tzw. papierowa bawełna,
 • inne funkcje użytkowe – np. surowiec do papierowych rzeźb.

Z kolei recykling szkła jest niezwykle wydajny. Polega on na tym, że posegregowane kolorystycznie szkło (zielone, niebieskie, brązowe i transparentne butelki) trafia do miejsc przeróbki pojemników szklanych na nowe produkty. Taki recykling możemy wykonywać w nieskończoność – i to bez szkody na jakości materiału. Po tym, jak już do zakładu przyjedzie transport szkła, jest ono sortowane, a następnie wstępnie kruszone. W wyniku tego kruszenia łatwiej jest wydobyć ze szkła pozostałości po etykietach, czy zakrętkach. Następnie mieli się szkło na tzw. tłuczkę szklaną, która trafia do szklanej huty, gdzie jest mineralizowana i wytapia się z niej nowe formy. W wyniku takiego recyklingu powstają nowe butelki, słoiki, baniaki etc.

A co z metalami? Po dokonaniu odpowiedniej selekcji w sortowniach odpadów, aluminium, miedź, żelazo, czy stal trafia np. do hut. Tam na miejscu (lub w placówce pośredniczącej) odbywa się ocenianie zawartości chemicznej wszystkim dostarczonych elementów, a także ewentualne oczyszczanie puszek z etykiet i innych niepożądanych elementów. Na końcu wszystko trafia do kotłów, gdzie metale są przetapiane na najróżniejsze materiały – czy to pręty, czy sztaby, które posłużą do wytworzenia nowych produktów metalowych.

Bardzo podobnie sprawa ma się z tworzywami sztucznymi. Są one wybierane z masy zmieszanych odpadów, a następnie trafiają do zakładów zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych. Tam odpady są dzielone na osobne rodzaje plastików (np. HDPE, LDPE, PET, PE etc.) i są poddawane zabiegom oczyszczającym. Następnie są wrzucane do specjalnych ekstruderów, które przetapiają plastiki na jednolitą masę, a następnie tną ją na granulki. Tak przygotowany surowiec jest gotowy to rozpoczęcia produkcji nowych butelek plastikowych, opakowań, mebli ogrodowych, czy długopisów, obudów do urządzeń elektrycznych etc.

Jeśli mowa o odpadach zielonych lub typu bio – również są one bardzo przydatne. Możemy ten surowiec wykorzystywać do produkcji naturalnych nawozów, ale także do wytwarzania pożytecznych i kalorycznych biogazów – które mogą zasilać część np. gospodarstwa rolnego. Za pomocą fermentacji metanowej oraz metody kompostowania, dostarczone pozostałości są przetwarzane przez przeróżne mikroorganizmy, które produkują m.in. metan, który zostaje dowartościowany na różnych poziomach instalacji biogazowni. To bardzo wydajne, choć kosztowne przedsięwzięcie!

Zatem sam widzisz, jak wiele można wyróżnić sposobów na wykorzystanie surowców wtórnych. W zależności od rodzaju surowca – taką instalację możesz zamontować przy swoim zakładzie. Bardzo często firmy decydują się na zakup specjalnych pieców do spalania paliw alternatywnych (np. niektórych plastików), które w ekologiczny sposób spalają pozostałości, a następnie produkują energię do ogrzania hali, czy magazynu. Warto oddawać surowce wtórne do skupów, a także warto promować eko-postawy. W razie, gdybyś szukał skupu surowców wtórnych – wystarczy zgłosić się do nas – ze wszystkim Ci pomożemy!

Copyright © 2022 Waste Master