Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Dlaczego warto segregować śmieci?

Obrazek przedstawia zdjęcie kartki z napisem "Reduce reuse recycle". Ta ilustracja obrazuje temat wpisu: "Dlaczego warto segregować śmieci?".

Segregacja odpadów jest niezwykle ważnym elementem ekologicznego gospodarowania pozostałościami – nie tylko w skali państwa, nie tylko w skali firmy, ale nawet w skali gospodarstwa domowego. Bez segregowania odpadów trudno byłoby zrealizować postulaty prośrodowiskowe. Jest to również ważny aspekt z perspektywy porządku w przedsiębiorstwie. Co ma segregowanie odpadów do gospodarki o obiegu zamkniętym? Jaką rolę pełni segregacja odpadów w naszym życiu? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz wpis!

Segregować, czy nie segregować – oto jest pytanie!

Segregować możemy bardzo różne rodzaje odpadów. Najczęściej, jak mówimy o segregowaniu czy sortowaniu pozostałości, to myślimy o odpadach komunalnych. Tradycyjny podział na frakcje jest dobrze każdemu znany – wyróżniamy osobny pojemnik na pozostałości papierowe, szklane, z tworzyw sztucznych i metali, bio oraz czarny kubeł na odpady zmieszane. Czasem możemy wyróżnić jeszcze czerwony pojemnik na specjalne odpady metalowe (głównie aluminiowe) oraz różnokolorowe szkło.

Ten podział skupia się na odseparowaniu surowców wtórnych, które są dobrymi materiałami do recyklingu – proces ich segregacji oszczędza ekipom w sortowniach wiele czasu, ponieważ muszą jedynie skontrolować pozostałości pod kątem wyłapania elementów niepasujących. Jednak segregacji podlegają nie tylko surowce wtórne – możemy segregować także specyficzne pozostałości pochodzące z procesów produkcyjnych, remontów, budów, czy modernizacji. Zdecydowanie warto segregować pozostałości budowlane (jeszcze do 2025 roku tylko na pozostałości zmieszane oraz tzw. czysty gruz), tworzywa sztuczne, czy makulaturę lub złom.

Zgodnie z szeroko dostępnymi danymi, Polacy w 2021 roku wyprodukowali ponad 350 kg odpadów komunalnych na osobę. Zatem zbiorczo (chodzi o odpady w ogóle) w tamtym roku wytworzyliśmy ponad 13 mln ton pozostałości. Jest to przytłaczająco wielka liczba. Co zrobić z taką masą odpadów? Pewnym rozwiązaniem jest ich składowanie – jednak jest to opcja raczej tymczasowa – w końcu przecież skończy się miejsce na wysypiska.

W związku z brakiem i lekceważeniem kwestii środowiskowych, powstawało bardzo dużo nielegalnych składowisk odpadów. GUS donosi, że w roku 2021, w Polsce zlikwidowano około 10,5 tysiąca dzikich wysypisk, na których znajdowało się około 73 tysiące ton odpadów komunalnych. Jest to wielkie zagrożenie dla natury, ponieważ w takiej sytuacji, wiele szkodliwych substancji przenika wprost do gleby oraz wód gruntowych. Fakt, że są to pozostałości zmieszane, dodatkowo komplikuje sytuację – ponieważ w takim wypadku, w mieszaninie różnych substancji, np. odpady biodegradowalne, nie rozłożą się ani szybko, ani prawidłowo.

Zatem dlaczego warto segregować śmieci? Oto kilka podstawowych powodów:

  • w ten sposób redukujemy liczbę pozostałości, które będą latami zalegać na wysypiskach,
  • dzięki segregowaniu dostarczymy do placówek przetwarzających pozostałości, wartościowe i cenne materiały, z których powstaną lepsze i nowe produkty,
  • segregacja, a co za tym idzie, recykling, sprawia że zmniejsza się ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery i natury,
  • dzięki segregowaniu możemy przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy – w końcu ktoś musi przetwarzać posortowane surowce!
  • dodatkowym argumentem za segregacją jest zmniejszenie kosztów utrzymywania wysypisk,
  • im więcej dobrze posegregowanego odpadu – tym więcej wartościowego surowca – tym więcej produktów dobrej jakości – tym mniejsza potrzeba produkcji nowych dóbr z nowych surowców,
  • segregacja, a także powiązany z nią recykling, ma służyć zmniejszeniu ilości pozostałości, ochronie przyrody, a także zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych,
  • odzyskiwanie np. metali z posegregowanych odpadów, realnie wpływa na redukcję wydobycia, a tym samym eksploatacji środowiska,
  • segregowanie odpadów uczy nas tego, żeby zwracać uwagę na to, co kupujemy oraz co wyrzucamy do pojemników na śmieci – w ten sposób budowana jest świadomość ekologiczna.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Segregacja odpadów a GOZ

GOZ to inaczej mówiąc, gospodarka o obiegu zamkniętym. W związku z tym, że jesteśmy aktywnymi członkami Unii Europejskiej, musimy się ustosunkować do postanowień Parlamentu Europejskiego. Od 2015 roku pojawił się plan stopniowego wprowadzania planu gospodarki o obiegu zamkniętym na terenie całej Unii Europejskiej. Na czym jednak polega taki typ organizacji zarządzania odpadami?

Przede wszystkim GOZ jest oparta na recyklingu i maksymalnym wykorzystywaniu surowców, które są zawarte w pozostałościach. A jak z pewnością wiemy – recykling jest nieodzownie związany z segregowaniem. Całość planu gospodarki zamkniętej można ująć w następującym schemacie cyrkulacji:

  • projektowanie produktu z myślą o jego recyklingu,
  • produkcja (najlepiej w oparciu o odnawialne źródła energii i surowce z odzysku),
  • dystrybucja produktu,
  • zużycie produktu,
  • w miarę możliwości jego naprawa, serwisowanie,
  • zbiórka wytworzonego odpadu, jego segregacja,
  • recykling (przekształcenie odpadu w energię, wytworzenie z niego nowych materiałów, a także wszystkie rodzaje recyklingu – surowcowy, materiałowy, organiczny, chemiczny etc.),
  • składowanie elementów, których nie da się odzyskać i wykorzystać,
  • wykorzystywanie odzyskanych surowców przy projektowaniu nowych produktów.

Po ostatnim z wymienionych etapów cały proces się powtarza. Najłatwiej go przedstawić na konkretnym przykładzie. Zatem wyobraźmy sobie, że projektujemy opakowania z tworzyw typu PET. Staramy się zaprojektować produkt, który będzie wykorzystywał tylko materiały pochodzące z recyklingu, będzie on z cienkiego plastiku, które w łatwiejszy sposób ulegnie recyklingowi. Jest on produkowany w zakładzie zasilanym energią ze spalania np. opon.

Następnie jest on rozdystrybuowany w najbliższej okolicy – tak, aby zmniejszyć ilość emisji spalin podczas transportu. Następnie dochodzi do zużycia odpadu (możemy go jednak użyć wiele razy) i ostatecznie kończy on w żółtym pojemniku na pozostałości. Stamtąd, zgromadzony materiał trafia do sortowni, a potem do placówki przetwarzającej odpad na surowiec. Tak cały proces się zamyka i mamy do czynienia z prawie doskonałą wersją gospodarki o obiegu zamkniętym.

Aby wszystko działało sprawnie, a system mógł realnie wykorzystywać dostarczone surowce pochodzące z recyklingu – musimy podjąć działania u podstaw. Zatem nawet nasz mały gest – jakim jest wrzucenie plastików do odpowiedniego pojemnika – ma bardzo wielkie znaczenie. Jeśli interesują Cię inne kwestie ekologiczne – zdecydowanie warto zajrzeć na naszego bloga – w szczególności ważny jest ten o tytule: Jakie są kolory pojemników na śmieci i co oznaczają? W razie jakichkolwiek pytań – zachęcamy do kontaktu z ekspertami z WasteMaster – zależy nam na wspieraniu wszystkich klientów!

Copyright © 2022 Waste Master