Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Chcesz wiedzieć, co podlega recyklingowi? Jakich materiałów nie możemy wyrzucać do różnokolorowych pojemników? Wbrew pozorom są to bardzo ważne informacje, od których zależy szybkość i jakość recyklingu. W 2022 roku średnio wyprodukowaliśmy około 13,4 ton odpadów komunalnych, a do recyklingu trafiło 26,7%, do kompostowania lub fermentacji – 14,2%, a do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii – 20,2% wszystkich odpadów. Razem możemy zwiększyć te liczby!
Co możemy wykorzystać ponownie? Jakie materiały nadają się idealnie do recyklingu? Zaczynając od początku: czym w ogóle jest recykling? Zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego recykling jest to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Rozumie się przez to metodę odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie ponownie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. Recykling nie obejmuje odzysku energii oraz ponownego przetwarzania na materiały, które mają być końcowo wykorzystane jako paliwo.
W związku z tym warto wiedzieć, że to surowce wtórne najlepiej nadają się do powtórnego przetwarzania. Składają się one z takich materiałów, które nadają się do obróbki, przekształcania, a także oczyszczania. Mowa oczywiście o:
Jednak, czy tylko odpady komunalne nadają się do recyklingu? Nic bardziej mylnego! Choć statystyki mówią, że około 38% odpadów w Polsce zalega na wysypiskach odpadów, rzeczywistość weryfikuje – bardzo wiele potencjalnie spisanych na starty pozostałości może ulegać recyklingowi! Warto mieć świadomość takich trudnych przypadków. A o czym mowa?
Przykładem mogą być katalizatory, które rozbierane są na części. Z ich wnętrza wydobywa się cenne metale szlachetne (pallad, rod, platynę), a części metalowe przekształca się w nowe formy do produkcji kolejnych katalizatorów. Odzyskane metale szlachetne posłużą do dowartościowania nowych urządzeń. Kolejny przykład? Odpady chemiczne! W zależności od składu, z takich substancji pobiera się fosforany i inne cenne związki chemiczne, a te z kolei wykorzystywane są do produkcji leków.
A jakie materiały mogą jeszcze powstawać ze zrecyklingowanych surowców wtórnych? Oto kilka przykładowych produktów:
Jeśli chodzi o konkretne materiały, które nadają się do przetworzenia, należą do nich:
Dlatego warto zwracać uwagę pozostałości, które wyrzucamy do odpadów komunalnych – są one niezwykle cenne i możemy je jeszcze całkiem wydajnie wykorzystać. Dzięki temu uda się nam nie tylko zaoszczędzić materiałów do produkcji nowych produktów, ale także zaoszczędzić zasoby naturalne. A jakie odpady koniecznie muszą trafić do kubła na zmieszane? Przekonajmy się!
Musimy mieć świadomość, że jeśli wrzucimy nieodpowiednie pozostałości do pojemników na odpady komunalne – może to wydłużyć czas sortowania lub też zanieczyścić potencjalnie wartościowe surowce. Dodatkowo – niekiedy zdarza się, że nie wiemy nawet, że nasze pozostałości zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. A wyrzucanie takich elementów do koszy np. na tworzywa sztuczne i papier, może poskutkować zagrożeniem zdrowia osób pracujących w sortowni lub zajmujących się obrotem odpadami.
Zatem, jakie materiały nie nadają się do recyklingu? Należy pamiętać, aby do niebieskich kubłów na papier nie wrzucać:
Do kubłów na tworzywa sztuczne i metale nie możemy wrzucać
Do pojemników zielonych, czyli na szkło, nie możemy wrzucać z kolei:
· szkła stołowego – żaroodpornego,
· ceramiki, doniczek, fajansu i porcelany
· zniczy z zawartością wosku,
· żarówek i świetlówek,
· szkła kryształowego,
· reflektorów,
· nie opróżnionych opakowań po lekach, olejach, rozpuszczalnikach,
· termometrów i strzykawek,
· monitorów i lamp telewizyjnych,
· szyb okiennych i zbrojonych,
· szyb samochodowych,
· luster i witraży.
Jeśli chodzi o odpady biodegradowalne – nie możemy do nich wrzucać np.:
· kości zwierząt,
· mięsa i padliny zwierząt,
· oleju jadalnego,
· drewna impregnowanego,
· płyt wiórowych i MDF,
· leków,
· odchodów zwierząt,
· popiołu z węgla kamiennego.
Tego typu pozostałości muszą się znaleźć albo w kuble na odpady zmieszane, albo musimy je wywieźć do najbliższego PSZOK-u, który zajmie się odpowiednią utylizacja kłopotliwego odpadu. Niektóre z nich – takie jak baterie, świetlówki, czy oleje samochodowe – są realnym zagrożeniem nie tylko dla środowiska, ale i dla zdrowia ludzkiego. Z tego powodu musimy bardzo uważać, kiedy się z nimi obchodzimy i je rzetelnie zutylizować. Pamiętajmy o tych zasadach podczas gromadzenia i segregowania odpadów – dzięki temu możemy we własnym zakresie zadbać o nasz klimat. A w międzyczasie zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się dlaczego jeszcze warto segregować śmieci.
Mogą zainteresować Cię również: