Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Czasami zdarza się tak, że nasz wysłużony samochód jest już tak zepsuty, że nie opłaca się go naprawiać, ponieważ koszty mechanika oraz nowych części zamiennych znacznie przerastają samą wartość auta. Wtedy lepiej rozważyć kasację pojazdu i oddać go do punktu auto złomu. Jakie dokumenty należy przygotować w przypadku złomowania auta?
Złomowanie auta wiąże się z różnego rodzaju formalnościami oraz niezbędnymi dokumentami, które trzeba wypełnić oraz zawieźć do odpowiedniego urzędu. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług zaufanych oraz legalnie działających auto szrotów. Tylko takie podmioty są w stanie wydać Ci odpowiednie formularze. Uwaga na oszustów! Może i proponują konkurencyjne ceny, ale jeżeli nie wydadzą nam odpowiednich zaświadczeń, możemy mieć później problemy. Chyba żadne pieniądze nie są tego warte? Dlatego wskazane jest, aby sprawdzać dokładnie opinie i doświadczenia innych kierowców.
A więc jakie dokumenty są potrzebne, aby zezłomować samochód? Przede wszystkim ważne są dowody tożsamości właściciela lub właścicieli pojazdu. Dodatkowo trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu. Jeżeli została wydana karta pojazdu – ją również warto zabrać. Trzeba zaznaczyć, że jeżeli auto jest zarejestrowane na firmę (np. nasze auto służbowe), to będzie również potrzebne okazanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Sukcesywnie udało Ci się zezłomować samochód i nie wiesz, co dalej? Pracownicy auto złomów oraz stacji demontażu pojazdów zazwyczaj instruują swoich klientów, jak dalej należy postępować. Schemat jest prosty: po zrealizowaniu usługi auto złomowania trzeba zgłosić się do właściwego Wydziału Komunikacji w urzędzie gminy i przekazać mu zaświadczenie, które zostało wydane przez stację auto kasacyjną. Dla pewności lepiej jest zabrać ze sobą całą przekazaną dokumentację, aby mieć gwarancję, że niczego nie będziemy musieli donosić. A więc oprócz zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu, przyda się również: unieważniony dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu.
Wtedy będziemy mogli złożyć wniosek o wyrejestrowanie naszego pojazdu. Wcześniej powinniśmy się również upewnić, czy mamy uregulowane płatności związane z ubezpieczeniem OC. Jeżeli posiadamy niewykorzystane składki, możemy ubiegać się o ich zwrot.
Czeka Cię złomowanie pojazdu? Wymagane dokumenty to klucz to sukcesywnego załatwienia sprawy, dlatego warto wiedzieć, na co się przygotować!
Posiadasz auto złom? Chcesz znać jego dokładną cenę w Twojej okolicy? Zamów darmową wycenę WasteMaster i sprawdź, ile jesteś w stanie zarobić!
Mogą zainteresować Cię również: