Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Każdy podmiot, który zajmuje się transportowaniem odpadów, musi posiadać specjalne zezwolenie oraz potwierdzenie w systemie BDO. Bez niego nie możemy legalnie realizować usług i pełnić roli pośrednika między wytwórcą odpadów, a ich nowymi posiadaczami. Dowiedz się, jak otrzymać zezwolenie na transport w BDO i w jaki sposób potwierdzać przewozy – zachęcamy do czytania!
Zgodnie z ustawami o odpadach, musimy uzyskać zezwolenie na transport w BDO. Na stronach rządowych możemy przeczytać: „zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 5) ustawy o odpadach (Dz.U. 2020 poz. 797) podmiot transportujący odpady zobowiązany jest uzyskać wpis rejestrowy w BDO na podstawie wniosku rejestrowego. Powyższy obowiązek dotyczy również podmiotów zagranicznych wykonujący transport odpadów przez terytorium RP, nawet jeśli punkt początkowy transportu i docelowy znajdują się poza terytorium RP”.
Czy usługi transportowe podlegają BDO? Tak, aby posiąść pozwolenie na transporty odpadów, musimy posiadać wpis do BDO, w którym określimy naszą rolę podmiotową. Także, jeśli jesteśmy podmiotem zagranicznym – musimy za pośrednictwem reprezentanta złożyć wniosek do marszałka województwa. Musi on jednak złożyć wniosek w formie papierowej, wydrukowanej, podpisanej przez przedsiębiorcę lub jego reprezentanta, do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Z kolei polscy przedsiębiorcy muszą jedynie złożyć wniosek elektroniczny.
Jak można go złożyć? Wystarczy wejść na platformę Login.gov.pl i wejść w zakładkę „Wnioski” lub też zalogować się na Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej i tam znaleźć taki wniosek. We wniosku rejestracyjnym BDO należy umieścić dane firmy (województwo, gminę, adres), a także należy wybrać kody oraz nazwy odbieranych odpadów, a także zaznaczyć, że będziemy jedynie transportować odpady. Po złożeniu wniosku, do 30 dni otrzymamy numer rejestrowy nadany przed marszałka województwa, który będzie wykorzystywany przy uzupełnianiu ewidencji odpadowej, a także umieszczany na fakturach VAT, paragonach i umowach kupna-sprzedaży.
Po otrzymaniu wpisu do BDO możemy realizować usługi transportowe. Jednak w kontekście działalności firmy transportowej i BDO – to nie koniec obowiązków. Każdą usługę musimy realizować poprzez potwierdzenie transportu w BDO. Jest to niezbędny element do realizowania legalnej usługi. Pamiętajmy, że bez posiadania pozwolenia na prowadzenie usług narażamy się na karę grzywy od 5 do 10 tys. zł. Jednak jak potwierdzić transport BDO?
Po ustaleniu z klientem warunków współpracy należy kontrolować działania w panelu BDO. Po tym, jak karta przekazania odpadu klienta zostanie zatwierdzona – pojawi się ona w naszym panelu. Karty mogą mieć następujące statusy:
Obowiązkiem podmiotu korzystającego z usług firmy transportującej odpady, jest dostarczenie KPO przed zaplanowaną usługą. Po otrzymaniu danych należy szczegółowo skontrolować zawartość karty przekazania odpadu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niezgodności lub w KPO pojawią się dane, których nie ustalaliśmy z klientem – nie możemy zatwierdzać statusu dokumentu. Jeśli zatwierdzimy KPO, w którym przedstawione są nieprawdziwe informacje, możemy się narazić na wysokie kary finansowe. Z kolei za niedostarczenie przez transportującego odpadów do nowego posiadacza pozostałości grożą nam kary w wysokości nawet do miliona złotych.
Po sprawdzeniu, czy kody odpadu i masa pozostałości na KPO są prawidłowe – możemy zrealizować potwierdzenie transportu BDO. Należy wejść w zakładkę „zmień status” widoczną we wniosku, a następnie trzeba potwierdzić transport poprzez naciśnięcie przycisku na dole strony. Wówczas rola naszego klienta się kończy – to do nas będzie należał obowiązek zaraportowania sfinalizowania usługi wywozu odpadów np. do placówki skupu.
Na samym końcu, po tym, jak uda się nam dowieść odpad do nowego posiadacza, musimy wejść w zakładkę „Zrealizowane przejęcie”. Wówczas należy wybrać odpowiedni wniosek i zmienić jego status na „Potwierdź status”. Ważnym jest, aby podczas transportu odpadów posiadać kod QR z karty przekazaniu odpadów w razie kontroli. Na potwierdzeniu transportu odpadów BDO musi się znajdować:
Jeśli brakuje, którejkolwiek z powyższych wartości – nie zatwierdzaj KPO, tylko zwróć ją do korekty. To również możesz zrobić za pomocą konkretnego polecenia w panelu opcji w BDO.
Jak zatem wygląda relacja między BDO a firmą transportową, wywożącą odpady za granicę? Jak już wcześniej wspomnieliśmy – jeśli jesteśmy podmiotem zagranicznym, musimy posiadać wpis do BDO chociażby uzyskany przy pomocy pośrednika lub reprezentanta. Jednak transgraniczne przemieszczanie odpadów nie wymaga posiadania BDO. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ jest to wywóz odpadów do podmiotów zagranicznych lub też import odpadów do podmiotów rodzimych. Jeśli zajmujemy się w Polsce importem odpadów, musimy posiadać kartę ewidencji odpadów oraz wszelkie niezbędne zezwolenia. Jednak, jeśli jesteśmy podmiotem transportującym odpad do lub z Polski – nie musimy posiadać karty przekazania odpadów.
Transgraniczny przewóz odpadów jest regulowany przez prawo międzynarodowe oraz europejskie. Decydując się na przewóz odpadów za granicę, musimy złożyć wniosek o zezwolenie na transgraniczne przemieszczanie odpadów, a także należy zadbać o prawidłowe oznaczenie pojazdów (tablice SENT oraz rejestracje PUESC). W tym przypadku również po uzyskaniu zezwolenia należy posiadać wszystkie niezbędne dokumenty podczas przewozu, a także pobrać aplikacje SENT, która będzie na bieżąco monitorować pokonywaną trasę.
Podsumowując, aby zrealizować legalny transport odpadów BDO,należy posiadać aktywny wpis do systemu BDO, a także na bieżąco zatwierdzać karty przekazania odpadu oraz potwierdzać wykonanie usług transportowych. Bez tych elementów nie możemy w świetle prawa być ogniwem łączącym wytwórcę odpadów oraz podmiot, który odpady skupuje, by je przetwarzać. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie uzupełniania karty przekazywania odpadów – zgłoś się do nas, udzielamy kompleksowych usług z zakresu ewidencji odpadów.
Mogą zainteresować Cię również: