Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o skupie elektrośmieci

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o skupie elektrośmieci

Jeśli jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą bądź też posiadającą odpady elektroniczne, warto, abyś zapoznał się z treścią poniższego artykułu. Znajduje się tam wszystko, co powinieneś wiedzieć o skupie elektrośmieci. Pozwoli Ci to poznać dokładną definicję tych odpadów i obowiązujący w UE podział.

Jak definiować elektrośmieci?

Osoby korzystające z obowiązującego w Polsce skupu elektrośmieci muszą wiedzieć, jaki rodzaj odpadów zaliczany jest do tej kategorii. Wiele osób nie ma pojęcia, czym tak naprawdę są elektrośmieci, gdzie je oddawać bądź też, w jaki sposób składować przygotowując do transportu elektrozłomu. Odpady te, określane skrótem ZSEE, to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Mogą to być niepotrzebne, zepsute bądź też dawno nieużywane urządzenia elektroniczne, a także sprzęt elektryczny. Skup elektrośmieci obejmuje, zarówno sprzęt działający na baterie, jak i ten zasilany prądem płynącym z gniazdek elektrycznych. Należy pamiętać, że gromadzone latami odpady w postaci elektroniki i urządzeń elektrycznych, mogą zagrażać nie tylko środowisku naturalnemu, ale również organizmom żywym.

 Elektrośmieci w postaci starej pralki, lodówki, komputerów czy urządzeń AGD, mogą wydzielać do atmosfery różne toksyczne substancje. Ponadto, nie mogą one lądować na dzikich wysypiskach, ponieważ nie ulegają samoistnemu rozkładowi. Oznacza to, że są one poważnym zagrożeniem dla fauny i flory. Elektrośmieci uznawane są za odpad, który wymaga ich prawidłowego zagospodarowania. Dlatego też w wielu miastach i wsiach funkcjonują firmy oferujące skup elektrozłomu. Może on odbywać się w formie płatnej lub bezpłatnej, w zależności od tego, jaką ilością i rodzajem elektrośmieci dysponuje dany klient. Skup elektrośmieci pełni bardzo istotną funkcję w przemyśle, ponieważ odpady te mogą zostać poddane recyklingowi. Prawidłowo przeprowadzona utylizacja elektrośmieci pozwala na odzyskanie wielu cennych surowców wtórnych, a także pierwiastków metali żelaznych i nieżelaznych, a w niektórych przypadkach również drobin złota czy srebra.

Jak dzielimy elektrośmieci?

Firmy prowadzące skup elektrośmieci, oprócz zamieszczonego na ich stronach internetowych cennika, posiadają także podział tych odpadów. Jest to bardzo istotne, ponieważ elektrozłom może osiągać różne ceny w skupie. Są one uzależnione, zarówno od jego jakości, jak i elementów składowych, zawierających cenne surowce wtórne, między innymi aluminium, miedź, a nawet złoto czy srebro. Skup elektrośmieci polega na wstępnym sortowaniu elektrozłomu, w taki sposób, aby można było przypisać go do konkretnej kategorii. Ogólnie rzecz biorąc, elektrozłom dzieli się na 6 grup. Jest to sprzęt, który działa na zasadzie wymiany temperatury. Do tej kategorii zaliczają się klimatyzatory, chłodziarki, zamrażarki, a także inne urządzenia typu AGD. Elektrozłom można podzielić także na ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni więcej niż 100 mm kwadratowych w postaci odbiorników telewizyjnych czy laptopów.

Firmy oferujące skup elektrośmieci przyjmują także lampy i sprzęt wielkogabarytowy w postaci dużych AGD i urządzeń informatycznych. Mogą to być również telebimy. Recykling elektrośmieci dotyczy także sprzętu małogabarytowego. Mogą to być oprawy świetlne, sprzęt muzyczny, narzędzia elektroniczne i elektryczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny, sportowy, wyroby medyczne, a także inne przyrządy, stosowane do monitorowania czy kontroli. Do tej kategorii zaliczają się także automaty wydające lub sprzęt przeznaczony do wytwarzania prądu elektrycznego. Procesowi, którym jest recykling elektrośmieci, podlega także małogabarytowy sprzęt telekomunikacyjny i informatyczny. Jest on przyjmowany w takich miejscach, jak skup elektrośmieci i segregowany względem rozmiaru oraz stopnia jego zanieczyszczenia. Kolejnym etapem jest utylizacja elektrośmieci.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z elektrośmieciami?

Nieużywane, przestarzałe bądź też zanieczyszczone elektrośmieci, stanowią bardzo poważne zagrożenie, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i osób niepotrzebnie je magazynujących. Produkty te zazwyczaj zalegają w przydomowych piwnicach, garażach i składnikach na narzędzia. Latami gromadzony elektrozłom znajduje się  również w magazynach firmowych, a także w pomieszczeniach przynależących do danego przedsiębiorstwa. Wiele osób zapomina o tym, że posiada elektrośmieci. W przypadku nagromadzenia sporych ilości tych odpadów, należy zwrócić się do firmy oferującej skup elektrośmieci. Dzięki tym przedsiębiorstwom, można bardzo łatwo pozbyć się nieużywanego lub starego sprzętu AGD, RTV, a także innych urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Utylizacja elektrośmieci to najlepszy sposób na to, aby ograniczyć degradację fauny i flory w postaci systematycznego zanieczyszczania jej elektrozłomem. Jest to odpad, który nie ulega biodegradacji, dlatego też może on powodować skażenie wód gruntowych, gleby, powietrza, a także bardzo negatywnie wpływać na organizmy żywe.

Recykling elektrośmieci jest jedynym sposobem na to, by odzyskać surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać w różnych dziedzinach przemysłu. Firmy oferujące skup elektrośmieci, bardzo często odbierają je od klientów, zarówno indywidualnych, jak i firmowych. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna flota pojazdów mechanicznych z odpowiednio dobranymi pojemnikami, umożliwiającymi bezpieczny transport elektrozłomu. Nie należy samodzielnie transportować elektrośmieci, ponieważ w razie kolizji drogowej lub też wypadku, może dojść do uwolnienia toksycznych substancji. Niektóre elektrośmieci zawierają szkodliwe związki chemiczne i pierwiastki, stanowiące poważne zagrożenie dla ekosystemu. Warto pamiętać, że nieprawidłowo przewożone elektrośmieci mogą także spowodować zanieczyszczenie wnętrza samochodu osobowego, co również może negatywnie wpływać na stan zdrowia osób, podróżujących tym pojazdem mechanicznym.

Jakie kody będę o możemy spotkać w związku z elektrośmieciami?

Osoby przekazujące elektrozłom do firm oferujących skup i recykling elektrośmieci, muszą otrzymać stosowne potwierdzenie. W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze, wymagane jest wygenerowanie odpowiedniego wniosku w rejestrze BDO. Jest to system, który obowiązuje w Polsce od kilku lat. Stanowi on podstawową kwalifikację odpadów, wytwarzanych w przedsiębiorstwach, niezależnie od profilu ich działalności. Przekazanie elektrozłomu do wybranego punktu skupu wymaga pobrania wniosku KPO i zaznaczenia w nim odpowiednich kodów, przypisanych do elektrozłomu powszechnie. Obowiązujące kody BDO odpadów, odbieranych z gospodarstw domowych, zaliczanych do elektrozłomu to 20 01 21 z gwiazdką, obejmujące lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Kod 20 01 35 z gwiazdką to zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które zawierają niebezpieczne składniki. Chodzi tutaj przede wszystkim o kuchenki i ogrzewacze z izolacją azbestową, a także monitory telewizory i inny sprzęt elektroniczny. Komputery, pralki, kuchenki mikrofalowe zaliczane są do grupy 20 i opisane kodami 20 01 23 z gwiazdką i 20 01 35 z gwiazdką. Oznacza to, że są to odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają szkodliwe dla ekosystemu związki chemiczne. Elektrozłom, który ma być docelowo poddany takiemu procesowi, jak utylizacja elektrośmieci, może być opisany również przez kody 16 02 11 z gwiazdką, jako urządzenia zawierające freony. Są to lodówki, chłodziarki klimatyzatory. Kodem 16 02 13 z gwiazdką mogą być opisane między innymi zasilacze UPS z rtęcią, a kodem 16 02 14 elektrośmieci, inne niż wyżej wymienione.

Osoby gromadzące sprzęt zaliczany do kategorii elektrozłomu, mogą przekazać go do wyspecjalizowanych jednostek. Oferują one skup elektrośmieci. Pozwala to na prawidłowe zagospodarowanie tego rodzaju odpadów. Skuteczna i przeprowadzona zgodnie z prawem utylizacja elektrośmieci, pozwala odzyskać wiele cennych surowców wtórnych. Należy pamiętać, że recykling elektrośmieci odbywa się nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych. Jest to proces w pełni kontrolowany, który przebiega bez szkody dla środowiska naturalnego.

Copyright © 2022 Waste Master